Google'da Kadınlara Aldırmayın 'İdeolojik Ayrımcılık'a Önem Verin Bildirgesi Tepki Yarattı
Mehmet Tasnikli - mehmet.tasnikli@turk.internet.com
07 10:00:00-08-2017

Bu yazı turk-internet.com adresinden yazdırılmıştır.

Google'u nasıl bilirsiniz? Muhteşem bir çalışma ortamı, bedava yiyecekler, istediğin saatte çalış, istediğin saatte uyu, kaydıraklar vsvs.. Ama Türkçe'de bir deyim var ya "rahat batar" diye. Anlaşılan öyle bir şeyler oluyor; kıdemli bir yazılım mühendisinin fikirlerinden doğduğu anlaşılan ve normal iç posta sisteminde yayınladığı bildiri bir anda yaygınlaştı ve personel arasında kızgınlığa yol açtı. Çünkü bildirge kısaca "kadınların biyolojik farklılıkları var, onlara eşitlik vermekle uğraşacağınıza, ideolojik fikir farklılıklarına izin verin" diyor.

Bildirge, 7-8 Google çalışanının --genellikle kadınlar-- isyan tweetleriyle ortaya çıktıktan sonra, Motherboard isimli site tarafından haberleştirildi [1] ve bildirgenin 10 sayfa tutan aslını da Gizmodo bastı [2].

Bildirgedekii görüşlerin arasında "erkeklerin ve kadınların tercih ve olanaklarının dağılımı, kısmen biyolojik nedenlerden dolayı farklılık gösteriyor ve bu farklılıkların neden teknoloji ve liderlik alanında kadınların eşit temsilciliğini göremediğimizi de gösteriyor" gibi tepki toplayan mesajlar var.

3-4 yıldır Silikon Vadisinde sürmekte olan "kadınlara eşit şans tanınmadığı" ve "cinsel taciz gördükleri" şeklindeki tartışmalar, bu bildirge ile yeniden alevlendi. Özellikle son Uber cinsel taciz skandalı [3] ve yatırımcıların cinsel taciz haberleri [4] arkasından, bu konu daha da tepki topladı.

Google şirket olarak bu manifestoya cevabını, bir süre önce işe başlayan çeşitlilik, dürüstlük ve yönetişim başkan yardımcısı Danielle Brown üzerinden "cinsiyete ilişkin yanlış varsayımların geliştirildiğini" belirterek verdi.

Bayan Brown, "Açık, kapsayıcı bir çevre kurmanın bir anlamı, --farklı siyasi görüşlere sahip olanlar da dahil olmak üzere-- alternatif görüşlere sahip olanların görüşlerini paylaşmaları için güvende hissettikleri bir kültürün yetiştirilmesi demektir" dedi ve devam etti : "Ancak bu söylemin, Davranış Kurallarımızda, politikalarımızda ve ayrımcılıkla mücadele yasalarında yer alan eşit istihdam ilkeleri ile birlikte çalışması gerekiyor".

Ardından yazılım mühendisine diğer bir resmi cevap, Google Başkan Yardımcısı Aristotle Balogh'dan "kalıplaşmış ve zararlı varsayımlar" eleştirisi ile geldi ve Balogh bu tür görüşlerin şirketin kültürüne herhangi bir etkisi olmasına izin verilmediğini söyledi.
[1] Google Employee's Anti-Diversity Manifesto Goes 'Internally Viral'

[2] Exclusive: Here's The Full 10-Page Anti-Diversity Screed Circulating Internally at Google [Updated]

[3] Cinsel Taciz Skandalı ile Sarsılan Uber CEO'su Kalanick Ayrılacak Gibi Gözüküyor

[4] Bir Başka Cinsel Tacizci Yatırımcı ; Şimdi de 500 Startups Kurucusu Dave McClure İstifa Etti