Bir Başka Cinsel Tacizci Yatırımcı ; Şimdi de 500 Startups Kurucusu Dave McClure İstifa Etti
Mehmet Tasnikli - mehmet.tasnikli@turk.internet.com
03 00:00:00-07-2017

Bu yazı turk-internet.com adresinden yazdırılmıştır.

Daha cuma günü, bir Silikon Vadisi yatırımcısının cinsel taciz yaptığını kabul edip, kurucusu olduğu şirketten uzaklaştırma aldığını yazmıştık [1]. Bugün başka bir cinsel tacizci yatırımcının istifa ettiği görüldü; 500 Startups kurucusu Dave McClure, kadınlara yönelik davranışlarından ötürü özür diledi ve "Ben sürüngenim, özür dilerim" derken, 500 Startups yatırımcılarından gelen baskı üzerine görevinden istifa etti.

Başlangıç kuluçka yatırımcısı 500 Startups cuma günü yaptığı açıklamada "cinsel taciz iddiaları üzerine yapılan soruşturma sonrasında kurucu McClure'nin günlük operasyonun içinde olmayacağını" belirtmişti. McClure'nin adı New York Times gazetesinde yayınlanan bir raporda, uygunsuz davranışları olan yatırımcılar listesinde geçiyordu ve cumartesi günü kamuoyundan "pozisyonumun avantajını bencilce kullandım" sözleriyle özür dilerken, bugün de istifası açıklandı.
McClure blog yazısında "Kötü biri olmadığıma inanmak isterim ancak geçmiş hareketlerimin bir kısmının çeşitli kadınları incitip rahatsız eettiğini biliyorum. Muhtemelen sürüngen olarak adlandırılmayı hak ediyorum." dedi.

Bir süredir, Sllikon Vadisi "kadın" konusuna eğilmiş durumda. Önce kadın yönetici ya da girişimcilere fazla şans verilmediği konuşuluyordu. Şirketlerin çalışan kadın sayılarını vererek kendilerini aklamaya çalıştığı bu dönemden sonra, çalışan ya da girişimci olan Silikon Vadisi kadınları taciz iddialarını dile getirmeye başladılar. Bakalım sonu nereye varacak.


[1] Silikon Vadisi Yatırımcısı Justin Caldbeck Kadın Girişimcilere Cinsel Tacizde Bulunduğunu Kabul Etti