24 Haziran 2018, Pazar   |   English
SGI, Linux Tabanlı Altix 350 ile Pazarda
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      16 Şubat 2004, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Türkiye’de Datacore Bilgi Sistemleri (www.datacore.com.tr) tarafından temsil edilen SGI; UNIX işletim sistem tabanlı Sun Solaris, IBM AIX ve HP-UX patentli sistemleri %50 fiyat avantajı ve %75 performans artışı ile vurmayı hedefliyor.

Yeni Intel® Itanium® 2 ve 64-bit Linux® tabanlı SGI Altix 350’in pazara sunulması ile hızla büyüyen 2,6 milyar USD’lık orta seviyeli teknik hesaplama pazarında fiyat – performans görünümü temelden değişti.

SGI Altix 350 sunucu; Sun, IBM ve HP nin UNIX® SMP tabanlı sunucularına göre % 50 daha fazla fiyat ve %75 performans artışı sunuyor.

Çok çeşitli ölçeklenebilir konfigürasyonlar sunan SGI Altix 350; bilim adamları, tasarım mühendisleri, araştırmacılar ve diğer teknik hesaplama ürünleri kullanıcıları için amaç odaklı olarak üretilmiş tek orta ölçekli sistem konumunda.

Intel Itanıum 2 işlemcili SGI Altix 350; teknik database sunucuları ve departman yapılarına uygun sunucular için üstün özellikli 64-bit Linux çözümü sunuyor.

SGI Araştırma Bölümü Başkanı Christopher Willard, IDC’ye yaptığı açıklamada; yüksek performanslı hesaplama (HPC) pazarında yer alan departman yapılarında kullanılan hesaplama ürünleri segmentinin 2003 ün ilk 3 çeyreğinde önemli ölçüde büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.
Geçmiş yıllarda bu segment, teknik sunucu pazarında gelirin %40’ını ve gönderilen sistemlerin %90’ını kapsamaktaydı.

Altix 350 nin fiyat noktası ve ölçeklenebilirliği birleştirildiğinde, SGI’ı güçlü departman yapısı pazarında rekabet edebilir bir konuma pozisyonlamakta ve SGI’ın ürün ailesinin yüksek performanslı hesaplama (HPC) pazarının tümündeki fiyat noktalarını yakaladığını bildirdi.

Açık ölçeklendirilebilirlik standartlarını ve bileşenlerini kuvvetlendirmek bakımından SGI Altix 350, orta ölçekli teknik hesaplama pazarına diğer bir önemli avantaj sunmakta ve UNIX SMP patentli sunucu üreticilerinin tutsak teknoloji üstünlüğünü kırmakta.

Altix üzerinde yüzlerce standart Linux uygulaması çalıştırılabilmekte.Buna ek olarak Altix’in üstün mimari özelliklerinden faydalanmak için özel olarak geliştirilen yaklaşık 100 adet teknik Pazar uygulaması bulunmakta.
SGI Sunucu ve Platform Genel Müdürü Dave Perry; Orta ölçekli departman yapısındaki teknik sunucu müşterilerinin düşük maliyetli, daha esnek ve kolay yapılandırılabilen, -patentli ortamlarda sınırlamayacak – çözümlere yöneldiklerini belirtti ve şunları ekledi:

    "Altix 350 bütün ihtiyaçlara cevap vermekte. Açık kaynaklı Linux yazılımının avantajlarını; sektör standartlarında yüksek performanslı İtanium 2 işlemcileri ve SGI ın üstün özellikli paylaşılabilir bellek (shared memory) sistem mimarisini birleştirerek sektördeki fiyat/performans üstünlüğünü elinde bulundurmakta. Altix 350 ile hedefimiz, bu pazar diliminin önemli bir bölümünü patentli UNIX çözümleri satan rakiplerimizden almak."

Teknik hesaplama pazarındaki seçeneklerin büyük çoğunluğu genel amaçlı sistemlerden oluşmakta iken Altix 350 sunucu, farklı ve değişken çoklu iş akışları ile çalışan bilim adamı ve mühendislerin özel gereksinimlerini karşılamak için amaç odaklı olarak üretildi.

SGI® Altix 350 sunucu da Altix(TM) 3000’de olduğu gibi üstün esneklik ve yapılandırılabilme özellikleri sunmakta.
Altix 350, SGI’ın talep doğrultusunda büyüyebilme özelliğini yaygınlaştırıken, 16 işlemci ye kadar genişleyebilen orta seviye hesaplamayı tam bir yapıtaşı üzerinde sağlayabilmekte. Bune ek olarak Altix 350 cluster’ lar Gigabit Ethernet ve Infiniband gibi sektör standartında ara bağlantıları kullanarak binlerce işlemciye kadar yapılandırılabilmekte.
SGI Altix ürün ailesi pazara sunulduğundan bu yana geçen bir yıldan az sürede, bilimsel organizasyonlar,üretim, devlet, akademik organizanizasyonlar ve enerji sektörlerinin önde gelen kurumları tarafından kullanılmakta.

150 den fazla Altix kullanıcıları arasında, Tata Motors, NASA Ames Research Center, University of Cambridge COSMOS Project, SARA (Dutch National HPC and Networking Center), Marathon Oil & Gas ve Pacific Northwest National Laboratory bulunmakta.

Altix serisi ile, SGI ilk standart Linux Kernel’i içerisinde 64 işlemcili Linux Nodu unu pazar sundu.
Rakip çözümlerin çoğunluğu sadece 4 ila 8 işlemciye kadar ölçeklendirilebilirken bugün, Altix ürün ailesi tek işlemciden 512 ye kadar çıkabilmekte.

Ödüllü Altix 3000 ürün serisi ile aynı mimaride ve Linux ortamında üretilmiş olan Altix 350, sektörün ilk üretim sınıfı Linux işletim sistemi tabanlı paylaşımlı bellek mimarisinde 16 işlemci ya kadar yapılandırılabilen tek orta sınıf sunucu konumunda.

Yönetimi kolaylaştırmak ve sistem verimliliğini artırmaya yönelik olarak araçlar, kütüphaneler ve performans artışı sağlayan SGI ın Yazılım ürünü SGI ProPack™ kullanıcıların yüksek seviyedeki veri ve hesaplama problemlerini ALTİX sistemleri üzerinde çözmelerini sağlamakta.

SGI ProPack sistemi- standart Linux dağılımı üzerinde veri ve kaynak kullanımı yönetim çözümleri sunmakta. Altix 3000 de olduğu gibi, Altix 350 üzerinde de genel mimari ve Linux ortamının yanısıra yüzlerce teknik ve ticari uygulamalar bulunmakta.

DATACORE BILGİ SİSTEMLERİ HAKKINDA...
www.datacore.com.tr


Kurumsal bilgi teknolojileri pazarında iş sürekliliği ve veri güvenliği alanında faaliyet göstermek üzere kurulan Datacore Bilgi Sistemleri, Türkiye’de bu alana odaklanarak hizmet veren tek firma konumundadır. Veri yedekleme, kurtarma, konsolidasyonu, depolama, arşivleme ve felaket yedeklemesi alanında yazılım, donanım ve ağ hizmetleri konularında entegre çözümler sunan Datacore, kendi alanında Avrupa’nın ve Dünyanın önde gelen firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır.Datacore;
Kurumsal veri depolama alanında Dünyanın lider bütünleşik veri depolama çözümü sunan Network Appliance’ın Türkiye temsilciliğini; yedekleme yazılımı konusunda en geniş platform desteğine sahip olan ve dünya lideri olan Legato’nun Türkiye ve Ortadoğu Distribütörlüğünü, donanım alanında dünyada en çok teyp kütüphanesi satan ADIC firmasının Türkiye’deki temsilciliğini, network bantgenişliği kapasitelerini arttırma çözümleri konusunda dünyanın öncü markası Expand’in Türkiye Distribütörlüğünü, yüksek performanslı bilgi işlem ve görselleştirme çözümleri sunan SGI (Silicon Graphics)’ın Türkiye distribitörlüğünü yürütmektedir.
Datacore’un müşterileri arasında; Turkcell, Telsim, İş Bankası, Şişecam, İTÜ, Koç Üniversitesi,
THY, Genel Kurmay Başkanlığı, Gima, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNIS) ve Siemens Business Services Türkiye gibi güçlü kuruluşlar yer almaktadır.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      16 Şubat 2004, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz