20 Nisan 2018, Cuma   |   English
HP Teknolojisi ile Yaratılan “Sinbad” Gösterimde
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      15 Aralık 2003, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
DreamWorks’ün yeni çizgi filmi “Sinbad”, Linux tabanlı HP iş istasyonları ve endüstri standardı sunucuları ile yaratıldı.

HP’nin ileri düzeyde Linux tabanlı teknolojisi, DreamWorks’ün yeni çizgi filmi “Sinbad: Yedi Denizin Efsanesi” adlı filmin yaratılmasında büyük rol oynadı. Tamamen Linux teknolojileriyle yaratılan ilk çizgi film olan Sinbad’ın yapımında HP iş istasyonları ve endüstri standardı sunucuları kullanıldı.

Proje, elle çizilen film karakterlerinin sanatsallığı ile 3 boyutlu ve yüksek çözünürlüklü canlandırmanın görsel gücünü kullanarak, geleneksel ve dijital animasyonu birleştiriyor. Tüm bunlar görsel açıdan canlandırılması güç canavarların, çok yüzlü tanrıçaların, karmaşık su ortamlarının ve özel efektli gemilerin yaratılmasına olanak tanıyor. Linux tabanlı HP iş istasyonları ve sunucuları üzerinde gerçekleştirilen ana üretim çalışmasının tamamı, eğlence sektörünün, artık, açık sistem ve platformların üstün yeteneklerinden yararlanmaya başladığını gösteriyor.

Red Hat Linux işletim sistemine sahip 250’den fazla HP iş istasyonu, DreamWorks grafik platformunun temelini oluşturuyor. Linux tabanlı HP iş istasyonları ve sunucuların maliyet ve yüksek performans avantajları, DreamWorks sanatçılarının daha fazla filmi daha kısa zamanda, maliyet ve zamandan ciddi düzeyde tasarruf ederek gerçekleştirmelerini sağladı.

HP Teknolojileri Dijital Animasyona Güç Veriyor

DreamWorks Animasyon Teknolojisi Başkanı Ed Leonard, ihtiyaç duydukları teknik olanakları HP’nin kendilerine en iyi şekilde sağladığını söylüyor: “DreamWorks çalışanları olarak, mümkün olan en iyi filmi yapmak için hem yaratıcılık adına, hem de teknik açıdan yenilikçi olmaya çalışıyoruz. HP, ekibimizin sınırlarını aşmalarını sağlıyor. HP teknolojisiyle bir yıl öncesine kadar yapılması imkansız gibi görünen filmlere imza atıyoruz.”

HP Strateji ve Teknoloji Baş Uzmanı Shane Robinson, HP’nin yenilikçi teknoloji çözümlerinin sinema sektöründe de etkili olduğunu belirtiyor: “HP, bugün en gelişmiş dijital animasyonda yenilikçi teknolojilerin etkili olduğunu biliyor. DreamWorks ile işbirliğinde bulunarak, dijital animasyonun sınırlarını aşan işler yapmak için daha fazla yenilikçi teknoloji geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu süreçte DreamWorks’ün önde gelen Hollywood animasyon stüdyolarından biri olarak anılmasına katkıda bulunuyoruz.”

HP, Sinbad’ın Yapım Sürecinin Her Evresinde Yer Aldı

Çizgi filmler grafik açısından daha fazla yoğunlaştıkça DreamWorks, Linux işletim sistemine sahip yüksek performanslı, endüstri standardı HP iş istasyonlarını kullanmayı tercih etti. DreamWorks, bu tercihi animasyon sürecinin sınırlarını aşmak ve donanım maliyetlerinden tasarruf etmek için yaptı. Linux işletim sistemine sahip HP iş istasyonları ve sunucuların gücü ve çeşitliliği, Sinbad’ın bugüne kadar DreamWorks tarafından yapılan filmler içinde en fazla 3 boyutlu animasyon karakterine sahip olan film olmasını sağladı.

HP Linux Başkan Yardımcısı Martin Fink, müşterilerine dijital animasyonda avantajlı çözümler sunduklarını belirtti: “Suyun hakim olduğu sahnelere dayalı bir film yaratmak, dijital animasyonda gerçekten teknik açıdan ciddi düzeyde zorlayıcı bir durum. Bu güçlüğün üstesinden HP’nin Linux tabanlı iş istasyonları ve sunucularıyla başarılı bir şekilde gelindi. Endüstri standardı donanım ve açık sistemler üzerinde Linux’un esnekliğini kullanan müşterilerimiz, maliyetten tasarruf ettikleri gibi sektörlerinde yeni standartlar da belirliyorlar.”

Sinemada Yeni Olanaklar Yaratan İşbirliği

HP ve DreamWorks’ün ortak mühendislik çalışmaları sayesinde, Sinbad üzerinde çalışan tüm sanatçılara 3 boyutlu hızlandırılmış çift monitörlü HP iş istasyonları sağlandı. Çift monitör ortamı, sanatçıların çok sayıda pencereyi aynı anda açmalarına olanak tanıyarak iş akışı verimliliğini artırdı. Önceden bu tarz bir tertibat, çok maliyetliydi ve geniş çapta kullanım için özelleştirilmişti. Ancak Linux tabanlı HP iş istasyonlarını kullanan DreamWorks, bu tertibatı uygulamak için yeterli maliyet tasarrufu yaptı.

HP ve DreamWorks arasında film için yapılan işbirliği, 2001 yılında başlayan bir teknoloji birliğine dayanıyor. İşbirliği, Dreamworks’ün temel teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak için HP’yi tercih ettiğini gösteriyor. DreamWorks, yeni animasyon projeleri geliştirdikçe HP de, endüstri standardı iş istasyonları, sunucular, yazıcılar, iletişim ağı çözümleri ve Linux teknolojileri sağlıyor.

HP, hayatın her alanına yönelik teknoloji çözümleri geliştiren global çapta lider bir firmadır. Gerek son kullanıcılara, gerekse küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere BT altyapı çözümleri, kişisel bilgi işlem ve erişim cihazları, global hizmetler, görüntüleme ve baskı çözümleri sunan HP’nin son dört çeyrek mali dönemde toplam geliri 70,4 milyar dolara ulaşmıştır.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      15 Aralık 2003, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz