25 Nisan 2018, Çarşamba   |   English
SGI Altix 1 TB/sn ile Dünya Rekoru Kırdı
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      01 Aralık 2003, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Türkiye’de.Datatek Bilgi Sistemleri (www.data-tek.com.tr ) tarafından temsil edilen SGI’ın NUMAflex Shared-Memory mimarisi dünyada en hızlı bellek sunma konusunda rekor kırdı

SGI’ın birçok ödül kazanan Altix 3000 sistemi, gerçekleştirilen STREAM Triad değerlendirmeleri sonucunda sektör standartları içinde tarihte saniyede 1 TB’lık bantgenişliği belleği sunan ilk superbilgisayar sistemi seçildi.

Bu dönya rekor SGI® NUMAflex(tm) paylaşılabilir bellek mimarisinin; Linux OS tabanlı Altix sunucu, supercluster ve superbilgisayarının dünyadaki her türlü sistem için en yüksek Triad bantgenişliği sunduğunu ortaya çıkardı.

512 Intel Itanium 2 işlemcili system, açık multi platformlu paylaşılabilir bellek üzerinde saniyede 1.007828 terabyte STREAM Triad sonuç elde etti.

SGI Sunucu ve Platform Grubu Genel Müdürü ve Başkanı Dave Parry konuyla ilgili olarak şöyle dedi;

    “Bilgisayar sistemlerinin ve işlemcilerin daha güçlü olması için bellek genişliklerinin ciddi bir şekilde artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi, sistemin bioenformatik, ilimleme modellemeleri, enerji araştırmaları, ulusal savunma gibi alanlarda yapılacak yeni araştırmalara yönelik olarak platformun ne kadar uygun olduğu ile alakalı. SGI’ın eşsiz yüksek performanslı paylaşılabilir bellek mimarisi ile sektör öncüsü Intel Itanium 2 işlemcinin kombinasyonu, Altix’in bu tarz platformlara yönelik yüksek kabiliyetle hizmet sunabileceğini kanıtladı. Karşılaştırmalı olarak yapılan sektörel testlerde Altix’in elde ettiği üstün sonucu görmek bizi memnun ediyor”.

Altix’in paylaşılabilir bellek mimarisinin temel avantajı; tüm işlemciler bir bellek sisteminden diğerine herhangi bir veri kopyalamaya gerek duymaksızın tek bir bellek havuzuna erişebilmekte ve ihtiyaç duyulan verilere kolayca ulaşabilmekte. Bu sonuç daha hızlı işlem ve daha kolay programlama imkanı sunmakta.

Kolaylıkla uygulanabilen NUMAflex paylaşılabilir bellek mimarisi sayesinde zaman ve güç anlamında çok büyük avantajlar sağlamakta.

SGI Altix 3000’in dünya rekorlu STREAM sonuçları aynı zamanda yıl içinde farklı ödüller de aldı;

  • Eylül’de IDC Dengeli Değerlendirme Raporu, Altix’in de dahil olduğu SGI sistemlerini 5 farklı kategoride en güçlü bilgisayarlar olarak belirledi.
  • Ekim’de HPCWire Innovations Awards 2003’ün 6 farklı kategorisinde SGI Altix ailesi Okurların Tercihi ödülünü aldı.
  • SGI Altix 3000 ailesinin pazara sunulduğu Ocak ayında tanıtım sırasında Linux World Conference & Expo 2003’te yapılan show, “En İyi Show” ilan edildi.
  • Altix , Temmuz’da Linux Journal editörleri tarafından “Yılın Ürünü” seçilirken, Ekim’de yine Linux Magazine tarafından “Okuyucuların En Favori Sunucusu” olarak belirlendi.


Ölçeklenebilir SGI 3000 sistemi 4’ten 64 işlemciye yükseltileblen sunucu, 4’ten 512’ye yükseltilebilen supercluster işlemci konfigürasyonuna sahip. Müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak işlemci konusunda konfigürasyon desteğinin Mayıs 2004’te 1024’e çıkarılması planlanmakta.

DATATAK BILGİ SİSTEMLERİ HAKKINDA...
www.data-tek.com.tr


Kurumsal bilgi teknolojileri pazarında iş sürekliliği ve veri güvenliği alanında faaliyet göstermek üzere 2000 yılında kurulan Datatek Bilgi Sistemleri, Türkiye’de bu alana odaklanarak hizmet veren tek firma konumundadır. Veri yedekleme, kurtarma, konsolidasyonu, depolama, arşivleme ve felaket yedeklemesi alanında yazılım, donanım ve ağ hizmetleri konularında entegre çözümler sunan Datatek, kendi alanında Avrupa’nın ve Dünyanın önde gelen firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır.Datatek;
Kurumsal veri depolama alanında Dünyanın lider bütünleşik veri depolama çözümü sunan Network Appliance’ın Türkiye temsilciliğini; yedekleme yazılımı konusunda en geniş platform desteğine sahip olan ve dünya lideri olan Legato’nun Türkiye ve Ortadoğu Distribütörlüğünü, donanım alanında dünyada en çok teyp kütüphanesi satan ADIC firmasının Türkiye’deki temsilciliğini, network bantgenişliği kapasitelerini arttırma çözümleri konusunda dünyanın öncü markası Expand’in Türkiye Distribütörlüğünü, yüksek performanslı bilgi işlem ve görselleştirme çözümleri sunan SGI (Silicon Graphics)’ın Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      01 Aralık 2003, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz