20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
SGI Itanium 2 İşlemcili Altix 3000 Rekor Kırıyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      22 Temmuz 2003, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Türkiye’de Datatek tarafından temsil edilen SGI’ın (Silicon Graphics) Altix 3000 server ve süper bilgisayarı, Intel Itanium 2 işlemcisi (3M L3 cache’li 1.30 GHz, 6M L3 cache’li 1.50 GHz, ) üzerinde rekor derecesinde en yüksek performansı göstermeye devam ediyor.

Yüksek performanslı işlemciler alanında yapılan analizler sonucunda SGI, rekabet ettiği IBM ve HP’ye göre daha iyi performans göstererek, sistemin 4’ten 64’e çıkarılmasında ölçeklenebilirlik ve performans açısından ileri derecede avantajlar sunuyor. Analiz sonuçları SGI Altix 3000 sisteminin; Linux işletim çevresinde 64 bitlik performans sürdürdüğünü, SMP ve küçük node’lu kümeleme uygulamalarını da barındırarak reakebet ettiği mimarilere oranla daha yüksek performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

Altix 3000 üzerinde yapılan testler, sürekli olarak 128 işlemciye kadar yakın-doğrusal performans gösterilebildiği ve ölçeklenebildiği sonucunu ortaya çıkarıyor. Bu da SGI müşterilerinin ne kadar bellek ya da işlemci kullanacaklarını belirlemelerine ihtiyaç duymaksızın Altix sistemlerini kullanarak en yüksek faydayı sağlayabileceklerini gösteriyor. Yapılan analizlerden ortaya çıkan bir diğer sonuç da; müşterilerin karmaşık yapıdaki büyük verilerine ilişkin sorunları çözmek için ihtiyaç duyulan uygulamalarda, Linux ve Intel Pentium 2 temelli çözümleri sunan en deneyimli sistemin SGI sistemleri olduğunu ortaya çıkarıyor.

Sektör standartlarını oluşturan ve geniş kapsamlı düzenlemeler gerektiren SPEC, STREAM Triad ve Linpack gibi uygulamalar açısından değerlendirildiğinde SGI Altix 3000 ailesi; bilim ve mühendislik alanlarında kendisi ile en benzer konfigürasyonları gösteren aynı kategorideki IBM, HP ve Sun arasından kendisine en yakın rakibine oranla 2 kat daha fazla performans gösteriyor. Yapılan analiz ayrıca SGI Altix 3000 sistemlerinin; açık standart temelli platformlarda dünya çapında rekor bir performans gösterdiğini, fiyat/performans dengesi açısından sektörünün öncüsü boyutlarda avantajlar sağladığını doğruluyor.

Yapılan analizden sektör standartları ile ilgili ölçütlere yönelik olarak ortaya çıkan bazı ilginç sonuçlar şu şekilde sıralandırılabilir;

  • SPECfp_oranı_2000 temelli kıyaslama; 64 işlemcili Altix sistemi; HP Superdome’a göre 3.94 kat ve Sun Fire 15K’ya göre de 1.95 kat daha fazla hız gösterdi.

  • STREAM Triad; SGI Altix sistemi; HP Superdome sisteminin performansını 4.7 kat geçerek saniyede 127 GB performansa ulaştı.

  • Linpack NxN; SGI Altix sistemi; IBM p690’dan 1.46 kat, HP Superdome’dan 2.2 kat daha hızlı performans sergiledi.

Analizler sonrasında SGI’ın elde ettiği bu lider sonuçların dayandığı en önemli etkenin; global anlamdaki paylaşılabilen NUMAflex bellek mimarisi, 64 bitlik Linux işletim çevresi ve Intel Itanium 2 işlemci ailesi desteğini iyi bir şekilde kombine etmesi olduğu belirlendi.

SGI Altix ailesinin sahip olduğu başarıdan ve güçten hareketle üretim, bilim, enerji alanlarında 50 kattan fazla performans gösterebilen sistemler kurulabildiği gözlemlenmekte..

Analiz sonuçları değerlendirildiğinde ortaya çıkan bir diğer konu da; geniş alanlı uygulamalar alanında SGI Altix’in rakiplerine oranla 2 kat daha hızlı çözümler sunması. SGI uygulamaları ayrıca teknik işlem uygulamaları ihtiyacı olan kimya, bioloji, bilim, çevresel modelleme gibi alanlarda test edilerek başarılı sonuçlara ulaşılmıştır. Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nce yapılan araştırmada SGI Altix sistemleri; en yakın rakibi IBM p690’a oranla 1.76 kat daha yüksek perfromans gösterdi.

DATATAK BILGİ SİSTEMLERİ HAKKINDA

Kurumsal bilgi teknolojileri pazarında iş sürekliliği ve veri güvenliği alanında faaliyet göstermek üzere 2000 yılında kurulan Datatek Bilgi Sistemleri, Türkiye’de bu alana odaklanarak hizmet veren tek firma konumundadır. Veri yedekleme, kurtarma,konsolidasyonu, depolama, arşivleme ve felaket yedeklemesi alanında yazılım, donanım ve ağ hizmetleri konularında entegre çözümler sunan Datatek, kendi alanında Avrupa’nın ve Dünyanın önde gelen firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      22 Temmuz 2003, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz