22 Şubat 2018, Perşembe   |   English
Emre Erdal : Kameralar Artık Pasif Değil, Video Analizi ile Olayı Gerçekleşmeden Önlemek Mümkün
Yazan: Fusun S.Nebil      30 Ocak 2018, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Dünyanın son yıllarda hali malum. Patlayan bombalar, ellerinde silahlarla gezen teröristler. Artık hırsızlık bile daha az korkulur hale geldi ama bütün bunların çözümü olarak özel "Güvenlik Çözümleri Firmaları" ortaya çıktı. Bu firmalar siteleri (evleri), şirketleri ya da AVM, Havaalanı gibi yerleri koruyorlar. Bu firmalardan birisi de Securitas. Bu firmaların neler yaptıklarını şirketin "Entegre Güvenlik Çözümleri Koordinatörü - Uzaktan İzleme Hizmetleri Genel Müdürü" olan Emre Erdal ile konuştuk.

Dünyanın son yıllarda hali malum. Patlayan bombalar, ellerinde silahlarla gezen teröristler. Artık hırsızlık bile daha az korkulur hale geldi ama bütün bunların çözümü olarak özel "Güvenlik Çözümleri Firmaları" ortaya çıktı. Bu firmalar siteleri (evleri), şirketleri ya da AVM, Havaalanı gibi yerleri koruyorlar. Bu firmalardan birisi de Securitas.

13 bin kadar personeli ile Bu firmaların neler yaptıklarını şirketin "Entegre Güvenlik Çözümleri Koordinatörü - Uzaktan İzleme Hizmetleri Genel Müdürü" olan Emre Erdal ile konuştuk :

turk-internet.com: Emre Bey, Securitas’ın ofisindeyiz. Sizin ile Securitas’ın yaptığı işleri konuşmak istiyoruz. Öncelikle bize şirketi ve kendinizi tanıtır mısınız?

Emre Erdal :
Securitas, İsveç firması. 1934 yılında İsveç’te kurulmuş bir firma. Şu anda dünyanın 54 ülkesinde faaliyet gösteriyor ve dünyanın en büyük güvenlik firması. Securitas, Türkiye’ye 2006 yılında girdi ve 2006 yılından beri de Türkiye’de faaliyet göstermekte. Ben güvenlik teknolojileri koordinatörüyüm. Securitas’ın bünyesinde müşterilerin verdiği güvenlik çözümlerinin içerisindeki teknoloji işlerinden sorumluyum.

turk-internet.com: Biraz evvel sohbet ediyorduk. Siz dediniz ki, 2012’den itibaren Securitas’ın güvenlik stratejisinde yeni bir tarafa geçtik. Biraz anlatır mısınız?

Emre Erdal :
Evet, aslında kurulduğu zamandan beri sadece güvenlik görevleriyle, güvenlik hizmeti sağlayan bir firma. 1934 yılından 2012 yılına kadar böyle devam etmiş. Fakat tabii ihtiyaçlar değişiyor. Çok fazla segmentte farklı farlı çözümler ve hizmetler veriyoruz. Bu sebepten dolayı Securitas 2012 yılında bir strateji değişikliğine gitti ve entegre güvenlik çözümleri dediği çözümleri müşterilerine sunmaya başladı. Bu çözümleri de insan, bilgi ve teknolojinin bir araya getirildiği akıllı çözümler olarak özetleyebilirim.

turk-internet.com: Securitas kime hizmet veriyor?

Emre Erdal :
Securitas birçok segmentte, bir çok iş ortağı olan bir firma. Bu segmentleri saymam gerekirse, enerjiden başlayan, finans, AVM’ler, endüstriyel tesisler, hava limanları, bütün aslında hemen hemen akla gelecek bütün segmentlerde hem Türkiye’de, hem de dünyada faaliyetlerini sürdürmekte.

turk-internet.com: Biraz evvel ben birkaç örneğini gördüm ama siz bize mesela sitelere, AVM’lere ne tür hizmetler verdiniz güvenlik görevlisi dışında? Bu entegre dediğiniz sistem içinde ne tür hizmetler verdiğinizi anlatır mısınız?

Emre Erdal :
Teknoloji gelişiyor ve her gün akıllanıyor. Bir de özellikle verinin bir yerden bir yere aktarılması da artık daha kolay eskiye nazaran ve daha ucuz. O yüzden kurduğunuz bir sistemin sizin için ürettiği verileri başka bir yerden çok rahat izleyebiliyorsunuz. Şu anda en büyük yeniliklerden bir tanesi, özellikle kamera sistemlerinde video analiz dediğimiz bir özellik.

Eskiden kameralar pasif sistemlerdi. Yani daha çok kayıt amaçlı kullanılan, bir olay olduktan sonra daha çok geçmişe dönük olarak o olayın ne şekilde olduğunu öğrenmek amacıyla kullanılıyordu. Fakat artık bu yeni teknoloji video analiz yazılımlarıyla bir olayı gerçekleşmeden önlemek mümkün. Şöyle ki, aslında her bir kamerayı bir alarm sistemi haline getiriyorsunuz. Bu kameraların üzerinde alarm, video yazılımları çalışıyor ve çeşitli kurallar tanımlayarak, mesela bir sınıra bakıyor ise bu kamera, sınırda sanal bir çizgi çizerek, işte sağdan sola bir insan geçtiğinde, şu boyutlarda bir insan geçtiğinde otomatikman bunu bir alarm olarak algılayıp benim uzaktaki izleme merkezime gönder diyebileceğiniz bir imkân size sunabiliyor.

Bu da işte özellikle sitelerde de bu çözümleri kullanıyoruz. Böylece sürekli bir devriye ile güvenlik görevlilerinin gezmesine de artık gerek kalmıyor. Zaten tüm şehirde 7/24 bu video kameralar ile izlendiği için ve bir olay anında da gerçek bir alarm varsa, içerideki mobil güvenlik ekibini olay yerine çok hızlı bir şekilde gönderebildiğimiz için, aynı zamanda uzaktan anons yaparak bu hırsızlık teşebbüsünü de caydırabildiğimiz için aslında bu tarz çözümler siteler açısından da çok daha avantajlı hale geldi diyebilirim.

turk-internet.com: Peki, hep sorulan bir soru var, biliyorsunuz. Diyorlar ki, evlere alarm takılıyor; “o bir işe yaramıyor” diyenler var. Nasıl çalışıyor evlerdeki?

Emre Erdal :
Biz bu sistemleri kuruyoruz; o yüzden bir işe yaramadıklarını söyleyemem! İşe yarıyorlar. Öncelikle uzaktan izleme merkezlerine, alarm merkezlerine, evdeki alarm sisteminden bir sinyal ulaşıyor ve bu sinyal ulaştığında merkezlerin mutlaka bir filtre görevi yapması gerekiyor çünkü her sinyali siz alarm olarak değerlendirip kolluk kuvvetlerini olay yerine gönderirseniz, zaten böyle bir şey ile baş edilmesi mümkün olmaz. O yüzden öncelikle bu merkezlerin filtre görevi yapması gerekiyor. Bunun için de çeşitli teknolojiler kullanıyorlar.

Bir kere doğru kurulmuş bir sistemde birçok dedektörden alarm alabiliyorsunuz. Şunu demeye çalışıyorum: mesela bir evin giriş kapısından alarmı aldıysanız, ardından da eğer koridordan ikinci bir alarm aldıysanız, bu sizin için yüzde 99 gerçek bir alarmdır çünkü bir giriş kapısından geçilmiş ve arkasında da hareket olduğunu anlayabiliyorsunuz. Zaten bu tarz filtreleme metotlarıyla olayı değerlendirerek, hızlı bir şekilde ilgili iş ortağımızla ya da abonemiz ile yaptığımız sözleşmedeki prosedüre uygun kalarak, gerekli aksiyonu hızlı bir şekilde alabiliyoruz.

Bir eksiklikten bahsedebilirim Türkiye’de. Genelde Avrupa ülkelerinde bu uygulanıyor. Mobil araçlar var. Yani yollarda da güvenlik görevlilerinin mobil araçlar ile devriye atma şeklinde bir hizmeti var yurt dışında özellikle. Buna da mobil service diyorlar. Türkiye’de bu şu anda mümkün değil.

turk-internet.com: Ne açıdan?

Emre Erdal :
Kanun olarak böyle güvenlik görevlilerinin yollarda bir araç ile gezebilmesi şu andaki mevcut güvenlik kanunu kapsamında geçerli değil. O yüzden bu hizmet verilemiyor. O yüzden her şey genel kolluk kuvvetlerine kalıyor. Aslında arada böyle bir hizmet olsaydı, alarmdan sonra doğrulama amaçlı o özel güvenlik firmalarının araçlarıyla da olay yerine müdahale edilip ondan sonra genel kolluğun gönderilmesi aslında biraz daha etkili olabilirdi. Onu farklı olarak, yurt dışındaki uygulamalar olarak söyleyebilirim size.

turk-internet.com: Peki, şimdi tabii önemli bir konu da, biliyorsunuz geçen sene çok büyük bir saldırı oldu. Bunu ben Yalçın Bey’e de sormak istiyorum ama önce sizden bir kısaca alayım. Kameraların ele geçirilmesi, hacklenmesi ve kullanılması saldırıda söz konusu deniliyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Emre Erdal :
Çok doğru yani şu anda bir sürü marka, birçok çeşit kamera sistemi, farklı farklı uygulamacılar tarafından kuruluyor; dünyanın her tarafında böyle. O haberleri ben de okudum. Güvenlik son derece önemli. Bir de özellikle eskiden daha lokal sistemlerdi bu kamera sistemleri ama daha sonradan ihtiyaçlar doğrultusunda uzaktan da görüntülerin incelenmesi sonucunda… sonuçta bu sistemler internette açıldılar. Tabiî ki arada kullandığınız teknoloji bu bahsettiğiniz açıklık için çok önemli. Ben kendi açımızdan söyleyebilirim Securitas olarak. Bu hem Securitas’ın dünyada bu konuda çok ciddi bir politikaları var hem de Securitas’ın Türkiye’de bu konuda çok ciddi politikaları var. Biz belli standartlarda belli ürünleri bu sistemler ile beraber kullanarak gerekli önemleri alıyoruz. İsterseniz Yalçın Bey size bira daha teknik bilgi verebilir.turk-internet.com: Evet, bir Yalçın Bey’den teknik olarak alalım!

Yalçın Yazal :
Securitas’ın uzaktan izleme merkezleri 54 ülkenin 23’ünde var ve Securitas’ın Avrupa merkezinden bu ülkelere aslında sürekli bir test yapıyor, bu açıklar var mı yok mu diye. Bugün biz müşterilerimiz ile uçtan uca tüneller kuruyoruz. Bu tüneller müşterilerimizin bile kendi networklerinden bağımsız tüneller ve erişimlerine biz yetki vermediğimiz sürece erişimleri de imkânsız. Kısacası güvenlik bizim kırmızı çizgimiz hem sahada hem teknoloji tarafında. Aksi takdirde maalesef olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Yani, internete açık aslında hiçbir sistem yok. Bu dediğimiz VPN dediğimiz tüneller ile zaten gerekli haberleşmeyi sağladığımız için ve bunun için de zaten belli protokolleri kat ederek bu uygulamaları yapığımız için bizim için çok önemli. Buna dikkat ettiğimizi söyleyebilirim.

turk-internet.com: Peki, bir de tavsiyeleri soralım. Özellikle işyerlerine yönelik; turk-internet.com kurumsal bir site olduğu için. İşyerlerine yönelik olarak ne tür tavsiyelerde bulunursunuz güvenlik açısından, sizin alanınıza giren?

Emre Erdal :
Bir kere, bilinç çok önemli; onu söyleyebilirim. Yani hepimizin bu bilinçte olması gerekiyor. Fiziksel önlemleri çok iyi almamız gerekiyor. Yani her şey sistem ile çözülmeli diye bir kural yok. Bir kere kapımızı, kilidimizi, anahtarlarımızı, bunların emniyetini çok ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekiyor. Bunlar zaten hepimizin bildiği konular ama çok da fazla bazen önem vermediğimiz konular. Bir anahtarınız olabilir ama kimlere dağıttığınız, kimlere verdiğiniz çok önemli.

Bunun dışında ben tabii ki sizin de demin bahsettiğiniz alarm sistemini kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu alarm sistemlerinin bir kere caydırıcı bir tarafı var. Bir de mutlaka bir uzaktan izleme merkeziyle irtibatlı olması gerek ki, bu alarmlar hızlı bir şekilde bir alarm olduğunda gerekli aksiyonun hızlı bir şekilde alınması ve gerekli müdahalenin sağlanması açısından son derece önemli.

Bir de bu merkezler sadece alarm sinyallerini takip etmiyorlar aynı zamanda destek sinyalleri de alınıyor. Elektrik kesildi, düşük akü, sistemin herhangi bir dedektöründe bir arıza var gibi. Sonuçta sistemin sağlıklı çalışması için bunların da takip edilmesi son derece önemli. O yüzden mutlaka evet, bir fiziksel önlemler var. Mutlaka elektronik yapılacak alarm sistemi gibi önlemler var, bir merkez tarafından kontrol edilmesi gerekiyor ve tabii ki video izleme sistemleri var, kamera sistemleri.

Biraz önce de bahsettiğim teknolojiler artık çok gelişiyor; bir de eskisi kadar pahallı da değil. Teknoloji geliştikçe bir taraftan da maliyetleri düşüyor. Tabii şu anda yangına falan hiç girmiyorum. Bir de bunun yangını, su baskını gibi aslında farklı boyutta güvenlik de var. Bütün bunlar ama bu bahsettiğimiz alarm sistemleriyle ya da güvenlik sistemleriyle zaten çözülebiliyor.

turk-internet.com: Benim suallerim bu kadar. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Emre Erdal :
Benim yok. Çok teşekkür ederiz bu imkânı verdiğiniz için.
Yazan: Fusun S.Nebil      30 Ocak 2018, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz