17 Ağustos 2018, Cuma   |   English
Airbus, Rüşvet Soruşturması ile Karşı Karşıya
Yazan: Mehmet Tasnikli      09 Ekim 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Alman haber dergisi Der Spiegel cuma günü yayınladığı bir haberde, Avusturya'nın Eurofighter askeri jetleri satın almayı düşündüğü sırada grubun, 15 uçaklık ve yaklaşık 1,7 milyar € değerindeki satın alım karşılığında rüşvet verilmesine izin verdiğini yazdı.

Uçak üreticisi Airbus CEO'su Tom Enders cuma günü, çalışanlarına yönelik mailinde, şirketin Avusturya'ya savaş uçakları satışı dahil olmak üzere devam eden satış rüşvet ve yolsuzluğu soruşturmalarıyla ilgili olarak "önemli cezalar" ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Enders, "Bu durumdayız, çünkü doğru hareket olacağı için geçtiğimiz yıl bu rüşvet ve yolsuzluk sorunlarımızı hükümet yetkililerine ve soruşturma kurumlarına açıklamaya karar verdik. Bu uzun bir süreç olacak ve şirkete önemli cezalar da dahil olmak üzere ciddi sonuçlara yol açabilecek" yazdı.

Enders çalışanlara yazdığı mektubunda "Süreç ilerledikçe medyada sıklıkla yer alacağız. Bazı kişilerden yayılan sahte suçlamalar ve sızıntılarla karşılaşacağız. Bu nedenle sıkıntılı bir döneme hazır olun" yazdı.

Alman haber dergisi Der Spiegel cuma günü yayınladığı bir haberde, Avusturya'nın Eurofighter askeri jetleri satın almayı düşündüğü sırada grubun, 15 uçaklık ve yaklaşık 1,7 milyar € değerindeki satın alım karşılığında rüşvet verilmesine izin verdiğini yazdı. Der Spiegel'e göre, savcılar Avusturya davasında suçlama hazırlıyor ancak kimlere hazırladığı şu anda belirsiz.

Der Speigel'e göre, iç denetimciler şirket kayıtlarında 3 haneli milyon euro içeren 100 kadar yolsuzluk ödemesi saptamış durumda. Ama Münih Devlet Savcısı Hildegard Baeumler-Hoesl, soruşturmacıların yolsuzluğa dair çok az delil olduğunu ve 2012'den beri sürdürülen soruşturmaların yakında bitirileceğini söylediği bildiriliyor.

Haber sonrasında bir Airbus sözcüsü ise, Der Spiegel haberinin şirketten yapılan açıklamalara ya da savcılık çalışmalarına dayanmadığını söyledi. Geçen ay da bir Airbus avukatı, şirketin asılsız ve hukuka aykırı olarak suçlandığını söylemişti.

Ancak Avusturyalı yetkililerin de Airbus'ı şubattan bu yana rüşvet konusunda soruşturduğu ve verilen rüşvet miktarının 183 milyon ile 1,1 milyar euro arasında olabileceği kaydediliyor. Diğer yandan Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil de, Airbus ve Eurofighter konsorsiyumunu, 18 Eurofighter jetinin satın alma fiyatı, teslim süresi ve teknik ekipmanı konusunda kasıtlı olarak yanıltmakla suçladı.

Bütün bunlara ek olarak, Airbus'ın İngiltere merkezli sivil havacılık kolundaki yolsuzluk şüphesiyle, Fransa ve İngiltere'de de soruşturma açıldığı bildiriliyor.
Yazan: Mehmet Tasnikli      09 Ekim 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz