25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
Whatsapp Kurucularından Brian Acton, Vakıf Kurmak için Şirketten Ayrılıyor
Yazan: Ergün Dinçer      13 Eylül 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Whatsapp'ın 2 kurucusundan birisi olan Amerikalı yazılımcı Brian Acton'un kendi "kar amacı gütmeyen" vakfını kurmak üzere şirketten ayrılacağı açıklandı. Brian Acton ve ortağı Ukraynalı göçmen Jan Koum, Whatsapp'ı 2014 yılında 19 milyar $ karşılığında Facebook'a satmışlardı [1].

Whatsapp'ın 2 kurucusundan birisi olan Amerikalı yazılımcı Brian Acton'un kendi "kar amacı gütmeyen" vakfını kurmak üzere şirketten ayrılacağı açıklandı. Ortağı ise ayrılmıyor. Brian Acton ve ortağı Ukraynalı göçmen Jan Koum, Whatsapp'ı 2014 yılında 19 milyar $ karşılığında Facebook'a satmışlardı [1].

Acton'un ayrılacağı Whatsapp içinde çalışma arkadaşlarına duyuruldu ve daha sonra Acton tarafından kendi sayfasında duyuruldu [2]. Diğer ortam Jan Koum ise ayrılmıyor. Acton mesajında, "yeni bir risk alabilecek yaşta olduğum için çok şanslıyım ve şimdi tutkum olan şeye odaklanacağım" yazdı ve detayı önümüzdeki aylarda paylaşacağını belirtti.Acton, 2 kurucudan, Whatsapp 'ın mühendislik tarafını yönlendiren ve Whatsapp'ın mesajlarının şifrelenmesinin de nedeni olan kişiydi. Forbes varlığının 6,5 milyar $ olduğunu hesaplamış.

Acton ayrıldıktan sonra yerine yeni bir kişi alınmayacağı kaydediliyor ama ilginçtir ayrıldığı dönem, Whatsapp'ın para kazanmaya hazırlandığı bir dönem olacak. Çünkü Whatsapp, firmaların müşterileri ile haberleşmesini sağlayacak kurumsal çözümlerle ortaya çıkmaya hazırlanıyor.
[1] Facebook WhatsApp'ı 19 milyar $ Karşılığında Satın Aldı

[2] After 8 years at WhatsApp, I have decided to move on and start a new chapter in my life.
Yazan: Ergün Dinçer      13 Eylül 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz