21 Mayıs 2018, Pazartesi   |   English
Huawei, Huawei Connect 2017'de, Öngördüğü Beş Büyük Dünya Bulutundan Birini Kurma Sözü Verdi
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      11 Eylül 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bu yılki etkinliğin teması, geçen yılki etkinlikte ilk kez kamuoyuyla paylaşılan Huawei bulut stratejisinin pratikte uygulanmasına odaklanan 'Bulutla Büyüme'. Bu başlık altındaki konular bulut çağında iş, teknoloji ve ekosistem stratejilerini içeriyor.

[Şangay, Çin, 11 Eylül 2017] HUAWEI CONNECT 2017, Şangay Yeni Uluslararası Fuar Merkezi'nde açıldı. Sayısal teknolojinin ne yönde geliştiğini keşfetmek, yeni fırsatları paylaşmak, endüstride sayısallaşmayı sürdürmek ve yeni büyüme yolları bulmak için 150'den fazla ülke ve bölgeden toplam 20.000'den fazla bilgi ve iletişim sektörü lideri ve uzmanı bir araya geldi. Huawei etkinlikte, gelecekte yaratılacağını öngördüğü beş büyük dünya bulutundan birini inşa etme vizyonunu paylaştı.

Bu yılki etkinliğin teması, geçen yılki etkinlikte ilk kez kamuoyuyla paylaşılan Huawei bulut stratejisinin pratikte uygulanmasına odaklanan 'Bulutla Büyüme'. Bu başlık altındaki konular bulut çağında iş, teknoloji ve ekosistem stratejilerini içeriyor.

Huawei'nin "Bulut DNA'sına bakış"

Huawei'nin Dönüşümlü CEO'su Guo Ping, ‘Bulut ile Büyüme: Akıllı Bir Dünya Kurma’ başlıklı açılış konuşmasında şunları söyledi :

    "Bulut, akıllı dünyanın mihenk taşlarından biridir. Toplum sayısal teknoloji gelişiminde somut bir Matthew etkisi yaşıyor. Bunun sonucunda farklı ölçeklerdeki ekonomilerin yatırımlarında olduğu gibi dünyanın her yerinde bulutlar da bir araya gelmeye başlayacak - giderek daha merkezi hale gelecektir. Tahminlerimize göre dünyada gelecekte beş büyük bulut olacak. Huawei olarak, bu beş buluttan birini inşa etmek için ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Gerekli teknolojimiz var ve nasıl yapılacağını biliyoruz.”

Guo Ping konuşmasında, Huawei'nin kamusal bulut alanında stratejik yatırımlar yaptığını açıkladı ve uzun vadeli kamusal bulut hizmetleri sağlayacağına dair müşterilerine ve iş ortaklarına güvence verdi. Şirket kendine ait ve ortaklarla birlikte oluşturduğu bulutlara dayalı bir küresel bulut ağı inşa edecek. Guo, Huawei'nin stratejisini, yolcular dünyada nereye gitmek isterlerse onları oraya taşıyan SkyTeam, Star Alliance ve Oneworld gibi dünyanın önde gelen üç havayolu ittifakına benzetiyor. Guo, Huawei Cloud’un kullanıcılarına dünyanın kapılarını açacağını söyledi.

Huawei'nin bulut iş modelini açıklamaya devam eden Guo, Huawei'nin veriden değil teknoloji ve hizmetlerden gelir elde edeceğini vurguladı :

    "Huawei'nin Bulut DNA'sı, teknoloji, güvenlik, hizmetler ve ortak başarının eşsiz bir bileşimiyle üretildi".

Huawei'nin "Bulut DNA'sı" açıklandı

Huawei, hizmet iyileştirmeleri ve yenilikler konusunda müşteri talebini karşılamak için büyük veri ve yapay zeka gibi alanlarda yeni olanaklar geliştirirken 30 yıllık Ar-Ge deneyimine dayanarak bulut platformlarına ciddi yatırımlar yapmaya karar verdi.

Huawei'nin Bulut DNA'sının ikinci unsuru güvenlik olarak veriliyor. Huawei, bulut güvenliğinde karşılaşılan sorunları etkili bir şekilde gideren uçtan uca güvenlik çözümleri (yonga setlerinden servislere kadar) sunuyor.

Üçüncü unsur ise hizmet olarak öne çıkıyor. Bulutta doğan şirketlerin aksine, Huawei bulutla büyüdü. Şirketin kendi BT mimarisi son derece karmaşıkken, bu nedenle büyük küresel şirketlerin ihtiyaçlarını ve zorluklarını anlayacak ve hükümetlerin ve büyük işletmelerin sayısallaşmasına yardımcı olacak konumda yer alıyor.

Paylaşılan başarı, Huawei'nin Bulut DNA'sının son unsuru. Huawei geçen yıl düzenlenen etkinlikte, vizyonunu sağlam ve farklı bir ekosistem geliştirmeye yardımcı olacak şekilde oluşturdu. Guo, o dönemde Huawei'nin bu ekosistemin sadece yüzde 1'ini tek başına oluşturmayı hedeflediğini açıklamıştı. Geri kalan yüzde 99 için, Huawei ortaklarıyla birlikte ürünlerini 172 ülke ve bölgeye götürerek birlikte ticari başarı elde edecek.

Küresel kapsamda bir bulut ağı oluşturma

Etkinliğin ilk gününde söz alan Huawei'nin Bulut İş Grubu Başkanı Zheng Yelai de, ekibinin Huawei Cloud'da elde ettiği ilerlemeyi anlattı. Yelai, Huawei Cloud'u ve Huawei'nin ortaklarının bulut hizmetlerini kullanmayı seçen ve aralarında Volkswagen ve Mercedes-Benz’in bulunduğu 12 otomobil şirketiyle , Philips, Çin Ticaret ve Sanayi Bankası'nın (ICBC) ve çeşitli kamu hizmet platformlarıyla ilgili örnek vakaları paylaştı. Zheng Yelai şunları söyledi :

    "Çalışanlarımız Ar-Ge, pazarlama veya satış alanlarının herhangi birinde çalışsalar da müşterilerimizin iş senaryoları hakkında derinlemesine bilgi sahibidirler. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz ve buna göre yenilikler yapıyoruz. İşletmelerin daha sorunsuz bir şekilde sayısallaşmaları ve yenilik yapmaya istekli daha fazla sayıda şirketin başarıyı yakalamasına yardımcı olmak için Huawei Cloud'u geliştirdik.”

Huawei bugün ayrıca şirketin genel ve senaryoya özel çözüm platformu olan yeni kurumsal zekalı (Enterprise Intelligence) bulut hizmetlerini duyurdu.

BİT yeteneklerini geliştirici ortaklara sunmak için Huawei, yeni yazılım geliştirme bulutu olan DevCloud 2.0'ı devreye sokacak. DevCloud 2.0, Huawei'nin 30 yıllık Ar-Ge, ileri teknoloji Ar-Ge konseptleri ve gelişmiş Ar-Ge araçları deneyimini birleştiren bir Ar-Ge bulut platformu olarak Huawei’nin 3.000'in üzerinde BİT imkanlarını kamusal API'lar aracılığıyla sunacak ve 20 yerel OpenLab'ın kapılarını dünya genelindeki geliştiricilere açacak. Nihai hedef, yazılım geliştirmeyi basit ve verimli hale getirmek, böylece geliştirici ortakların yeni hizmetlerin inovasyonunu gerçekleştirmesi ve gelir elde etmesine yardımcı olmak şeklinde veriliyor.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      11 Eylül 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz