20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Alman Seçim Yazılımının Siber Saldırılara Karşı Zayıf Olduğu, Sonuçların Değiştirilebileceği Bildiriliyor
Yazan: Ergün Dinçer      08 Eylül 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
61,5 milyon kayıtlı Alman seçmenin oy kullanacağı federal seçim tarihi 24 eylül 2017 yaklaşırken, Alman güvenlik araştırmacılarına göre, federal seçim sonuçlarının hesaplanmasında kullanılan yazılım ciddi zayıflıklara sahip ve manipüle edilebilir[1]. Yani Amerikan seçimlerinde ne olduğu hala tartışılırken, Almanlar da şimdiden sonuçların tehlikede olduğunu söylüyorlar.

61,5 milyon kayıtlı Alman seçmenin oy kullanacağı federal seçim tarihi 24 eylül 2017 yaklaşırken, Alman güvenlik araştırmacılarına göre, federal seçim sonuçlarının hesaplanmasında kullanılan yazılım ciddi zayıflıklara sahip ve manipüle edilebilir. Yani Amerikan seçimlerinde ne olduğu hala tartışılırken, Almanlar da şimdiden sonuçların tehlikede olduğunu söylüyorlar.

Die Zeit gazetesinde dün yayınlanan habere göre, Darmstadt Üniversitesinde yüksek lisans yapan 29 yaşındaki bilişimci Martin Tschirsich, açıkları tespit eden ve bu konudaki ilk uyarıyı yapan kişi. Tschirsich, tüm Alman seçimlerinde kullanılan PC Wahl (seçim) yazılımının hackerlar tarafından kullanılabilecek açıkları olduğunu tespit etmiş.

Avrupa kökenli hackerların kulübü olan Chaos Computer Club (CCC) uzmanları da Tschirsch'in bulgularını onaylıyor ve onlar da başka bir kaç açık tespit etmiş durumdalar. Hatta CCC sözcüsü Linus Neumann, "Olası saldırıların sayısı ve güvenlik açığının ciddiyeti en kötü korkularımızı aştı" dedi.

Ama PC Wahl üreticisi firma yazılımın güvensiz olduğu iddialarını reddediyor. Bundestag seçimlerinde her eyalette alınan sonuçların toplanmasından sorumlu olan Federal Devlet İstatistik Bürosu (Destatis) Başkanı Dieter Sarreither ise, ön seçim sonuçlarının manipüle edilmesinin "son derece imkansız" olduğunu söyledi.

Ama 70 bin sandıktan gelen sonuçları değerlendirecek olan yazılım için Tschirsich, saldırganların potansiyel olarak PC Wahl kullanıcılarını ele geçirerek, dijital ortamda birçok şey yapılabileceğini söyledi.

2015'te, phishing e-postaları aracılığıyla Alman parlamentosunun bilgisayar sistemine giren bilgisayar korsanlarının ağda haftalarca kaldığı ve bilgi çaldığı ortaya çıkmıştı. O dönem, tüm sistemler 2-3 gün kapatılmış ve yeniden tasarlanmış, daha güvenli hale getirilmişti.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere (CDU) Anayasa Koruma Raporu tanıtımında Rus gizli servisinin Bundestag ağını kırdığını söyledi. Alman İçişleri Bakanlığındaki bir iç belgede ise, bu "bir yabancı devletin sonuçları kendi lehine çevirmek için süreci ve sonucunu etkilemek için yapabileceği eylemlere karşı dikkatli olunması gerektiği şöyle kaydedilmiş : "Siber saldırılar seçim sonuçlarının başka şekle dönüşmesi için sızma yapabilir ya da teknik olarak ön seçim sonuçlarının iletilmesini önlerken, iletişim yolundaki seçim sonuçlarını manipüle edebilir."

Acaba Türk seçim yazılımının durumu neydi? Açıkları var mıdır? Ya da iletişim yolunda bazı değişiklikler yapılıyor mudur? Bu konudaki sorular hep "yokkk yokkk sağlamdır" şeklinde cevaplanmıştı. Ama Almanya bile bugün bunu konuşuyorsa, düşünülmesi gerekir.


[1] Die Bundestagswahl kann manipuliert werden
Yazan: Ergün Dinçer      08 Eylül 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz