21 Mayıs 2018, Pazartesi   |   English
Türkiye'de Akıllı Telefonlar 3 Yılda 1 Değiştiriliyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      05 Eylül 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan "İsrafın Boyutu" incelemesinde, Türk halkının tasarruf yapma oranı yüzde 14’te kalırken, akıllı telefon sahiplerinin ortalama 3,2 yılda telefon değiştirdiği ortaya çıktı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, bakanlıkça yapılan "İsrafın Boyutu" incelemesinin sonuçlarını yayınlandı. Bakanlık tarafından "Tüketici İsrafın Boyutlarının İncelenmesi" adıyla yapılan araştırmanın, 7 bölgeden 26 kent merkezinde, 18-69 yaş arası bin 650 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildiği belirtildi.

Araştırmada, Türkiye'de akıllı telefon kullanımının % 84’e ulaştığı, % 14,7’lik kesimin standart cep telefonu sahibi olduğu, % 1,5'luk kesimin ise telefonu olmadığı kaydedildi. TÜİK tarafından Türkiye'nin nüfusu 79,8 milyon olarak verilmişti [1]. Buna göre, yaklaşık 67 milyon kişi akıllı telefon kullanırken, yaklaşık 12 milyon kişi düz telefon kullanıyor. 1 milyon kadar kişinin ise telefonu yok.

Akıllı telefon sahiplerinin, % 7’sinin yılda bir, % 17'sinin iki yılda bir cihazlarını değiştirdiğinin belirtildiği araştırmada, ortalama akıllı telefon değişim süresi 3,2 yıl olarak veriliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, akıllı telefon konusunda önlenemez bir tüketim çılgınlığı olduğunu söyleyerek ; "İhtiyaçtan çok, artık modeli göz önüne alınıyor. Bu da beraberinde israfı getiriyor. Gelecek nesillerimiz için israftan uzak durmalı, sağlıklı büyümenin gereğini yerine getirmeliyiz." eleştirisinde bulundu.

Otomobil Değiştirme Süresi 6,2 Yıl

Diğer yandan aynı araştırmaya göre, Türkiye'nin % 27'sinin otomobil sahibi olduğu ve otomobil sahiplerinin yüzde 10'unun 2-3 yılda bir otomobilini değiştirdiği, ortalama değişim süresinin 6,2 yıl olduğu kaydedildi.

Tasarruf yapma oranının % 14'te kaldığına dikkat çekilen araştırmada, vatandaşların % 56'sının gelir yetersizliği, % 26'sının borçları olduğu için tasarruf yapamadığı anlaşılmış.

Türk vatandaşlarının % 57'si, gazete, kitap, dergi için para harcamayı, zorunlu ihtiyaç olarak algılarken, taksiye binmek, abur cubur tüketmek, dışarıda yemek yemek, tatile gitmek, kültür sanat konularına para harcamak ihtiyaç dışı tüketim olarak görülmüş.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin büyüme hedefleri doğrultusunda tasarrufun sağlıklı büyümenin bir gereği olduğunu belirterek, tasarruf denilince sadece, finansal anlamda yapılacak birikimin değil, aynı zamanda israf boyutundaki tüketimlere de ket vurulması gerektiğini söyledi. Ekmek tüketimine değinen Tüfenkci, "Bu toplumumuzun misafirperverliğini gösteriyor ama öte yandan israfa da kapı aralıyor. Özellikle ekmeğin saklama koşullarına dikkat edilmeli, ihtiyacımız kadar alınmalı ki israfın önüne geçilsin. Aynı şekilde evlerimizde kullandığımız elektrik ve su konusunda da tasarruflu olmalıyız." dedi.


[1] Türkiye'nin Nüfusu 79,8 Milyon Oldu
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      05 Eylül 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz