20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Fransa Bu Seferde Microsoft'tan Vergi İstiyor; Tam 600 Milyon Euro
Yazan: Fusun S.Nebil      01 Eylül 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Haftalık Fransız dergisi L'Express'in yayınladığı bir habere göre, Fransa, Microsoft'un Fransız müşterilere İrlanda üzerinden kestiği faturalara karşı 600 milyon euro vergi istemeye hazırlanıyor. Bu durum Türkiye'de de aynı. Yani Microsoft ürünleri için fatura İrlanda'dan kesiliyor ve dolayısıyla vergi düşük oluyor.

Haftalık Fransız dergisi L'Express'in yayınladığı bir habere göre [1], Fransa, Microsoft'un Fransız müşterilere İrlanda üzerinden kestiği faturalara karşı 600 milyon euro vergi istemeye hazırlanıyor. Buna karşılık Microsoft'un Fransa'ya geçen yıl ödediği vergi sadece 32,2 milyon euro olmuş.

Fransa aynı şekilde, Google'dan da 1,1 milyar euro vergi talep etmiş, sonra bir Fransız mahkemesi, geçtiğimiz günlerde bu vergiyi iptal etmişti [2]. Fransa ise kararı temyize taşımıştı. Halen bu temyiz süreci devam ediyor.

600 milyon euro'luk rakam, Fransa'nın Google için öngördüğü 1,1 milyar euro verginin arkasından en büyük ikinci vergi talebi. Microsoft yaptığı açıklamada, operasyon yaptıkları ülkelerdeki mevcut kanun ve düzenlemelere uygun davrandıklarını ve yerel vergi yetkilileri ile yakın çalıştıklarını söyledi.

Ancak Apple, Google, Microsoft gibi çok uluslu devler, kendi ülkeleri olan ABD'de bile vergi vermemeye çalışıyor. Bu devler; İrlanda - Hollanda - Vergi Cenneti Adalar üçgeninde kurdukları şirketler üzerinden karmaşık faturalaşma operasyonları gerçekleştiriyor ve vergi vermeden para kazanıyorlar. Üstelik bunu uzun süredir yapıyorlar.

Türkiye'de satış yapan internet firmaları da benzer bir yolla hareket ediyorlar. Yani faturalarını İrlanda üzerinden kesiyorlar. Bu nedenle Microsoft, bir İnternet Cafe sahibine açtığı davayı 2013'de Türkiye'de geçerli telif hakkı belgesini sunamadığı için kaybetmişti. Microsoft o davada İrlanda'da geçerli telif hakkı belgesini sunmuştu ve Türkiye'de bununla iş yapıyordu [2].

Ancak Türkiye'de vergi vermemek yeni bir usul değil. Çok uluslu firmaların çoğu da benzer yaklaşımlar gösterir. Öyle ki, Türkiye şubeleri borsaya açılmış bir firmanın kar-zarar hesaplarına baktığınızda, aslında çok küçük kar ettiğini ya da hiç etmediğini görebiliyorsunuz. Çünkü İtalya, Fransa, Belçika gibi ülkelerden kestikleri faturalarda, kar'ı en küçük hale getirecek düzeyde rakamlar kullanıyorlar. Yani kar transferi yapıyorlar.[1] Le fisc français réclame 600 millions d'euros à Microsoft

[2] Microsoft Bir Internet Kafe'ciye Karşı Açtığı Telif Hakları Davasını Kaybetti
Yazan: Fusun S.Nebil      01 Eylül 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz