20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Twitter'da 'Merhaba Hesabınıza Bilmemnereden Giriş Yapıldı' Mesajlarına Tıklamayın
Yazan: Fusun S.Nebil      31 Ağustos 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Twitter'da tanıdığınız ya da tanımadığınız kişilerden DM (doğrudan mesaj) halinde gelen ve güya size yardımcı olacağına dair bir link veren mesajlara dikkat edin ve bunları Twitter'a raporlayın.

Twitter'da tanıdığınız ya da tanımadığınız kişilerden DM (doğrudan mesaj) halinde gelen, aşağıdakine benzer bir mesajı ve linki olan mesajlar tehlikeli;

    Merhaba, hesabınıza Türkiye-Aksaray yerinden giriş sağlandı, eğer siz değilseniz adınıza özel oluşturulan bağlantıdan lütfen hesabınızı doğrulayınız. http://acount-twiter.gq/?çahans Twitter 812 Twitter Inc.

Bunlar, çeşitli nedenlerle hesabınızı ele geçirmeye çalışan siber saldırılar;

  • Popüler bir kişi iseniz (Ayşe Arman örneği), özel mesajlarınızda ne yazdığını okumak için hackleniyor olabilirsiniz,

  • Takipçi sayınız yüksek ise, hesabınızın ele geçirilmesi ile, trolleme ya da reklam amaçlı olarak, sizin hesabınızı kullanmak isteyenler olabilir

  • Popüler değilseniz bile, kızdığı veya hesabınızı görmek için hesabınızı ele geçirmek isteyenler olabilir.

  • Yine popüler değilseniz bile, botnet oluşturmak için hesabınızı ele geçirmeye çalışanlar olabilir

Eskiden, bu tür mesajlar tanımadığınız insanlardan gelirdi. "Tanımadığınız kişilere dikkatli olun" uyarıları farkındalık yarattığından, artık başka yöntem buldular; tanıdığınız kişilerin hesaplarını hackleyip, onların hesapları üzerinden saldırı yapıyorlar. Yani takipçilerinizden herhangi birinin kendi hesap bilgilerini çaldırması bile, sizi tehlikeye sokabiliyor.

Peki neler yapmalısınız, nasıl korunmalısınız?

  • DM olarak gelen mesajlara dikkatli bakın. Anlamlı bir şey yerine, bu şekilde sizi bir linke yönlendirmeye çalışıyorsa, bilin ki bir amacı var. Linke kesinlikle tıklamayın !!!

  • Gelen mesaj bir arkadaşınızdan geliyorsa, kendisine bilgi verin ki, hesabının şifresini değiştirsin.

  • Mesaj tanımadık birisinden geliyorsa, o hesabı Twitter'a "targeted harrassment" olarak raporlayın ve kendi listenizden de bloklayın.

  • Hesabınızın ayarlar kısmından, uygulamalar bölümüne bir göz atın; Twitter/Ayarlar/Uygulamalar ve bu uygulamalardan tuhaf gözüken varsa, sizin üye olmadığınız varsa silin. Silmeseniz bile bu uygulamaların izinlerine bir bakın, düzenleyin.

İnternet, fiziksel hayattan farklı değil. Nasıl günlük hayatınızda, yabancılardan uzak durur ya da mesafeli davranırsak, internette de aynısını yapmak lazım.
Yazan: Fusun S.Nebil      31 Ağustos 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz