19 Temmuz 2018, Perşembe   |   English
Google Doodle Bu Sefer HipHop'un 44cü Yaşgününü Kutladı
Yazan: Fusun S.Nebil      11 Ağustos 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Google bugün Doodle ile HipHop'un 44cü yaş gününü kutladı. Ama bu interaktif bir doodle idi. 2 ayrı plağın aynen HipHop'un doğuşunda olduğu gibi, birlikte çalınması, mix edilmesi gibi hareketlerin yapılabildiği, plakların seçilebildiği bir Doodle oldu bu.

Google arama motorunun sayfa tasarımı son derece basittir. Bugün artık herkesin gözü alıştı ama ilk zamanlar bomboş bir sayfanın ortasındaki aram butonunu görenlerden büyük çoğunluğu "tuhaf" sözleriyle değerlendirirdi. Günümüzde bu minimalist yaklaşım pek çok site tarafından da uygulanıyor. Google ise, bu sade sayfada sadece 1 tek şeyle oynuyor; Doodle ile.

Doodle'un kelime anlamı "çiziktirmek" gibi alınabilir. Sayfada Google markasının yerinde hep değişik bir şeyler görülür ya; işte Doodle bu. Nasıl doğmuş derseniz, Google şöyle anlatıyor;

    "Doodle kavramı ilk olarak 1998 yılında, şirket henüz anonim şirket olmadan önce Google'ın kurucuları Larry ve Sergey'in, Nevada çölündeki Burning Man festivaline katıldıklarını göstermek için şirket logosunu değiştirmeleriyle doğdu. Google kelimesindeki ikinci "o" harfinin arkasına bir çöpten adam çizimi yerleştirdiler. Logonun bu değiştirilmiş hali, şirket sahiplerinin "şirket dışında" olduklarını Google kullanıcılarına komik bir şekilde söylemeyi amaçlıyordu. İlk doodle diğerlerine göre basit olsa da, önemli etkinlikleri kutlamak için şirket logosunu süsleme fikri doğmuş oldu."

Biz de zaman zaman Doodle'da ülkemize dair hatırlamalar/anmalar görüyoruz ve mutlu oluyoruz.

Google bugün Doodle ile HipHop'un 44cü yaş gününü kutladı. Ama bu interaktif bir doodle idi. 2 ayrı plağın aynen HipHop'un doğuşunda olduğu gibi, birlikte çalınması, mix edilmesi gibi hareketlerin yapılabildiği, plakların seçilebildiği bir Doodle oldu bu. Bu doodle'u buraya tıklayarak seyredebilirsiniz.

Bu doodle, hem Yo'nun eski sunucusu tarafından anlatılan bir tanıtım ve öğretici özellikli! MTV Raps, Fab 5 Freddy ve başarıları hip-hop'un erken öncülerini vurguladı.

HipHop ve Break Dance'in Doğuşu

Ama HipHop tarihi de hayli ilginç, sevmeseniz bile ilginç hikayeyi duymak isteyebilirsiniz. Ev partilerinin popüler olduğu 1970'lere ait bir hikaye bu. Yine böyle bir partide, 11 ağustos 1973'de partiyi düzenleyen DJ Kool Herc, farklı bir şey yapmak amacıyla, şarkıyı 2 farklı pikapta çalarken, vurmalı bölümü genişletiyor, plağın bazı bölümlerini eliyle devamlı geriye alarak çalıyor ve durdurup, yine çalıyor. Bu çalma tarzı bazı insanların yaratıcılığını harekete geçiriyor ve ayrıca "break dance" denilen dans ortaya çıkıyor.

Sonra bu müzik tarzı, zenciler arasında 10 sene kadar yayılıyor ve gelişiyor.Dışarı da çıkmıyor. Günün birinde, eski bir şarkıcı olan Silviya Robionson, pek iyi durumda olmayan plak şirketini kurtarmak için değişik bir şarkı ararken, HipHop'u ortama açmayı düşünüyor. O dönemin MC (master) olarak tanımlanan HipHop ünlüleri, olaya soğuk baktıkları ya da fazla para istedikleri için, Robinson oğlu ile birlikte yeni yıldız bulmaya gidiyor ve onu bir Pizza dükkanında buluyor. Üstelik onun 2 arkadaşı ile birlikte. Robinson'un bu 3'lüye Sugar Gang adıyla yaptırdığı Rapper's Delight tam anlamıyla patlıyor. Aşağıda bu şarkıyı ilk hali ve Sugar Bang'i de en acemi halleriyle seyredebilirsiniz.İlginç olan, bu müziği asıl keşfeden Kool Herc ve o dönemin diğer kahramanları para kazanamazken, asıl parayı Robinson ve Sugar Gang kazanıyor. Oysa Sugar Gang son derece amatör öyle ki, şarkılarında "bu bir kayıt, test değil" gibi kendilerinin de duruma inanmadığını gösteren cümleler söylüyorlar ve Kool herc'in de sözlerinden alıntılar yapıyorlar.

Sonuç mu; dünyamızda 44 yıldır Hip Hop diye bir müzik türü ve son zamanlarda çok rastlamasak da Break Dans diye bir dans türü var.
Yazan: Fusun S.Nebil      11 Ağustos 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz