17 Temmuz 2018, Salı   |   English
Çin, Baidu, WeChat ve Weibo'nun İnternet Kanununa Uyup Uymadığını Soruşturuyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      11 Ağustos 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
2014 yılında kurulan Çin düzenleyici, Tencent'in WeChat'ini, Weibo'yu ve arama motoru olan Baidu'nın forum sitesi Tieba'yı ülkenin siber güvenlik yasalarını ihlal ettiği şüphesiyle sorgulamaya başladığını açıkladı. Ülkenin en büyük sosyal medya siteleri, şiddet ve müstehcen içeriklerle, Komünist Partiye ters düşen içeriklerin olup olmadığı şeklinde bir soruşturmaya tabi tutulacaklar.

2014 yılında kurulan Çin düzenleyici, Tencent'in WeChat'ini, Weibo'yu ve arama motoru olan Baidu'nın forum sitesi Tieba'yı ülkenin siber güvenlik yasalarını ihlal ettiği şüphesiyle sorgulamaya başladığını açıkladı. Ülkenin en büyük sosyal medya siteleri, şiddet ve müstehcen içeriklerle, Komünist Partiye ters düşen içeriklerin olup olmadığı şeklinde bir soruşturmaya tabi tutulacaklar [1].

Çinli düzenleyici internet sitesinde "Kullanıcılar, ulusal güvenliğe, kamu güvenliğine ve toplumsal düzene zarar veren şiddet, terör, sahte söylentiler, pornografi ve diğer tehlikeleri yaymaktadırlar" denildi. Çin'in siber yetkilileri son zamanlarda, düzenlemelere uymayan firmalara ağır cezalar veriliyor ve ülkenin büyük teknoloji firmalarına karşı sansür tavırlarını giderek sertleştiriyorlar. Bunun bir nedeninin bu yılın sonunda yapılması beklenen 19. Komünist Parti Çin Ulusal Kongresi'nin olduğu tahmin ediliyor.

Geçen ay, düzenleyici aynı firmalara acil bir toplantı çağrısında bulunmuş ve komünist parti temsilcilerine karşı söylentilerin ve Çin askeri tarihini çarpıtan içeriklerin silinmesini istemişti. Bu kapsamda Weibo'nun video sitesinin de bir kısmı kapatılmıştı. WeChat'in 940 milyon ve Weibo'nun 350 milyon aylık aktif kullanıcısına sahip olduğu raporlanıyor.


[1] China Cyber Law
Yazan: Mehmet Tasnikli      11 Ağustos 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz