19 Temmuz 2018, Perşembe   |   English
Hintliler, Saati Bozulan Navigasyon Uydusunun Yedeğini Fırlatıyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      04 Ağustos 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
NAViC veya Hint Seyrüsefer Takımyıldızı olarak adlandırılan uydu filosu, Amerikalıların GPS (Global Konumlandırma Sistemi) veya Rus GLONASS sisteminin bir bölgesel alternatifi olarak, kişilerin veya nesnelerin bulunduğu yer ve zaman hakkında doğru bilgi vermek için oluşturuldu.

Hintliler bölgesel navigasyon ağının içinde yer alan ve saati bozulan IRNSS 1-A uydusunun yerine düzeltilmiş atom saati taşıyan yedek uydu fırlatılıyor. Uydunun henüz tam tarih kesinleşmemekle birlikte, ağustos sonunda fırlatılacağı bildiriliyor.

Hint Uzay Ajansı ISRO Başkanı Kiran Kumar, IRNSS 1-A uydusundaki 3 rubidyum saatin sorun yaşamasının arkasından kalan 7 uydudaki saatlerin, yani 21 atom saatinin de çalışmadığını açıklamıştı. Kumar donanım sorunu olarak tanımladığı problemin saatlerin üreticisi olan firma tarafından düzeltildiğini söyledi.

Hintlilerin kendi bölgesel navigasyon sistemlerinde saat ile sorun çıktığını yazmıştık [1]. Aynı sorun Avrupalıların sisteminde de vardı [2]. Hintliler sorunu düzeltmek için yedek uydunun 2017'nin 2ci yarısında fırlatılacağını belirtmişlerdi.

Kumar, sorunlu 1A'nın hala balıkçılar için gerekli olan alçak güçlü mesajlar ve hava durumu verileri gönderebileceğini söylerken, bu uydunun çok hassas veri gerektirmeyen konularda hala kullanılabileceğine işaret etti.

ISRO, ilk uydu 1-A'yı haziran 2013'de ve sonuncusu 1-G'yi nisan 2016'da fırlattığı 7 uydu ile deniz, hava ve karadaki sivil ve askeri kullanıcılara konum bilgisi sağlamayı hedefliyor. Gönderilecek olan yedek uydu, sistemi tamamlamış olacak.

NAViC veya Hint Seyrüsefer Takımyıldızı olarak adlandırılan uydu filosu, Amerikalıların GPS (Global Konumlandırma Sistemi) veya Rus GLONASS sisteminin bir bölgesel alternatifi olarak, balıkçılar dahil, kişilerin veya nesnelerin bulunduğu yer ve zaman hakkında doğru bilgi vermek için oluşturuldu.[1] Hindistan'ın Navigasyon Sisteminde 3 Saat Çalışmadı

[2] Avrupa'nın Navigasyon Sistemi Galileo Uydularının Saat ile Sorunu Var
Yazan: Mehmet Tasnikli      04 Ağustos 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz