19 Temmuz 2018, Perşembe   |   English
Samsung ve Google Telefonlarından Uygulama Harcamaları iPhone'unkini Yakaladı
Yazan: Mehmet Tasnikli      28 Temmuz 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bugüne kadar dünyanın en kıymetli uygulama dükkanı Apple App Store idi. Dolayısıyla uygulama geliştiricilerin ilk hedefi durumundaydı. Ama Android Authority bunun artık değiştiğini ve Google Pixel ile Samsung Galaxy telefonların ABD'deki günlük harcamalarının iPhone kullanıcılarının harcamalarını yakaladığını raporladı
Bugüne kadar dünyanın en kıymetli uygulama dükkanı Apple App Store idi. Dolayısıyla uygulama geliştiricilerin ilk hedefi durumundaydı. Ama Android Authority bunun artık değiştiğini ve Google Pixel ile Samsung Galaxy telefonların ABD'deki günlük harcamalarının iPhone kullanıcılarının harcamalarını yakaladığını raporladı [1].

Buna göre, ABD'deki Galaxy ve Pixel cihaz sahipleri, haziran 2017'de uygulama gelirleri günlük 0,21 ila 0,54 $ gerçekleşmiş. Aynı ayda iPhone kullanıları 0,36 $ gelir yaratmış. Halbuki 2016 yılında İOS kullanıcıları, Android kullanıcılarının 2,5 kat fazlasını harcıyorlardı.

Peki bu durum nasıl değişti. Uzmanlar bunu şöyle analiz ediyor;

 • Uygulama içi harcanan zaman artıyor ve bu da uygulama içi harcama ve reklam gelirini artıyor olabilir. Hem olgun hem de gelişmekte olan pazardaki kullanıcılar uygulama içinde gitgide daha fazla harcama yapıyor; Güney Kore, Meksika, Brezilya, Japonya ve Hindistan'da akıllı telefon kullanıcılarının en üst% 20'si her gün dört saatten fazla uygulama kullanıyor.

 • Android akıllı cihazlardaki daha ekranlar tüketicilere daha cazip geliyor. 3 cihaza bakıldığında, ekran büyüdükçe harcamanın arttığı görüldü. Hatta, 6,2 inç ekranı olan Samsung'un S8 Plus, 5,5 inç'lik Pixel XL ve iPhone 7 plus'a göre ortalama 0,20 dolar daha fazla gelir sağladı.

 • Google Play'deki değişiklikler var. Google kullanımı arttırmak için kullanıcı verileri şartlarını ihlal eden uygulamaları temizledi. Bu da arama sonuçlarını ve uygulamaların görünürlüklerini geliştirdi.

Google Play + App Store'un küresel pazar payı % 97 olarak veriliyor. Yani uygulamaların en kolay yayılacağı 2 platform bunlar. Google pazar payı açısından daha geniş bir erişime sahip olsa da, tarihsel olarak Apple kullanıcılarının getirdiği gelir hep daha fazlaydı. Ama anlaşılan bu şimdi değişmeye başladı. Android Authority'nin video game analytik rakamları ile deltaDNA üzerinden verdiği rakamlar aşağıda;

Bu rakamlar haziran 2017'deki 1,4 milyon ABD kullanıcısının verilerinden alınmış. iPhone ile Google Pixel, Pixel XL, Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus'ın sahipleri tarafından üretilen günlük aktif kullanıcı başına ortalama gelir (ARPDAU) rakamları şu şekilde :

  Galaxy S8: 0,21 dolar
  Google Pixel: 0,21 dolar
  IPhone 7: 0,25 TL
  Google Pixel XL: 0,32 ABD Doları
  IPhone 7 Plus: 0,36 $
  Galaxy S8 Plus: $ 0.54


 

[1] Google and Samsung catching Apple on in-app revenue generation?
Yazan: Mehmet Tasnikli      28 Temmuz 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz