25 Nisan 2018, Çarşamba   |   English
Hakan Uzan'ın Satın Aldığı Lüks Telefon Markası Vertu İflas Etti
Yazan: Ergün Dinçer      13 Temmuz 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Hakan Uzan'ın mart ayında 50 milyon £ (yaklaşık 230 milyon TL) karşılığında satın aldığı [1] Vertu telefon cihaz üretici firmasının iflas ettiği ve 128 milyon £ tutarındaki borçlarını ödeyemediği ortaya çıktı. Hakan Uzan'ın ise --Financial Times'a göre-- firmayı yeniden yapılandırmayı hedeflediği belirtiliyor.
Hakan Uzan'ın mart ayında 50 milyon £ (yaklaşık 230 milyon TL) karşılığında satın aldığı [1] Vertu telefon cihaz üretici firmasının iflas ettiği ve 128 milyon £ tutarındaki borçlarını ödeyemediği ortaya çıktı. Hakan Uzan'ın ise --Financial Times'a göre-- firmayı yeniden yapılandırmayı hedeflediği belirtiliyor [2].

Vertu İngiltere / Hampshire'daki üretim merkezini kapatıyor. Uzan'ın bu yeniden yapılandırma ile neyi kastettiği ya da üretimi nerede yaptıracağı belli değil. Financial Times "altın-mücevher- deri" gibi kıymetli malzemelerle oluşturulan telefonların yapımında çalışan uzman elemanların kaybedilmesinin, firmanın eski haline dönmesi yolunda bir engel olacağını kaydediyor. Kapatılacak olan İngiltere tesisinde 200 kişi çalışıyor.

Vertu hayatına 1998' yılında Nokia'nın alt şirketi olarak başlamış ve üst gelir düzeyindeki müşterileri hedefleyen pahalı cihazlar için kurulmuştu. Nokia 2007'de iPhone'un pazara çıkması sonrasında Vertu'yu EQT isimli fona 175 milyon £ karşılığında satmıştı. Hong Kong'da faaliyet gösteren Çinli Godin Holdings firması, Vertu'yu 18 ay kadar önce EQT'den satın aldı. Vertu'nın şirketi satın alması sonrasında İngiliz şirket düzenleyicilerine görevlerini yerine getirmediği kaydediliyor. En son 2014 için 110 milyon £ ciro yapıp, 53 milyon £ zarar ettikleri kaydedilmiş. 2016 nisanında ise audit şirketi PwC iş anlaşmasını sonuçlandırmıştı.
Yazan: Ergün Dinçer      13 Temmuz 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz