25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
İTÜ Arı Teknokent Firmalarına BeeTech Ödülleri Verildi
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      13 Temmuz 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
BEETECH 2016 ödüllerinde İTÜ ARI Teknokent Performans Kriterleri'ne göre değerlendirilen İTÜ ARI Teknokent firmalarından 20 tanesi 6 ayrı kategoride ödüle, 4 firma da özel ödüle layık görüldü.

İTÜ ARI Teknokent tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve Türkiye'nin girişimcilik alanında verilen en prestijli ödülleri arasında gösterilen BEETECH 2016 Ödülleri, 12 Temmuz Çarşamba günü Four Seasons İstanbul at the Bosphorus Otel’de sahiplerini buldu. Teknoloji ve girişimcilik ekosisteminde fikir liderlerinin de buluşma noktası haline gelen ödül töreninin konuşmacıları arasında bu yıl, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany de yer aldı. “Çıtayı Yükseltenler” temalı etkinliğe ayrıca teknokent firmalarının üst düzey temsilcileri, tüm endüstriden teknoloji liderleri, yatırımcılar ve yöneticiler katıldı.

BEETECH 2016 ödüllerinde İTÜ ARI Teknokent Performans Kriterleri'ne göre değerlendirilen İTÜ ARI Teknokent firmalarından 20 tanesi 6 ayrı kategoride ödüle, 4 firma da özel ödüle layık görüldü.

BEETECH 2016 Ödül Töreni’nde konuşma yapan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, BEETECH ödüllerinin farklı ölçeklerdeki firmaları teşvik etmek amaçlı olarak düzenlendiğini belirtirken şu değerlendirmede bulundu: “İTÜ ARI Teknokent olarak bir üniversitenin AR-GE ve inovasyonu desteklemek amacıyla şirket kurmasının önemli bir örneğini teşkil ediyoruz. Girişimcilik, AR-GE ve inovasyon ekosistemine kazandırdıklarımızla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da ciddi markalarından birine dönüşmüş durumdayız. Ülkemize katma değer yaratacak yeni projelerin destekçisi ve üreticisi olmaya devam edeceğiz.”

Hedef: Küresel bir teknopark olmak

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan ise törende yaptığı konuşmada birkaç sene önce teknoloji üretiminde “çıtayı yükseltme” fikrinden yola çıkılarak hazırlanan performans kriterlerinin etkisini göstermeye başladığını belirtti. Çolpan BEETECH ödüllerinin firmalar için bir ayna görevi gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“İTÜ ARI Teknokent olarak en büyük hedefimiz küresel bir teknoparka dönüşmek. Bu amaç doğrultusunda da çok önemli adımlar atıyoruz. 2016 sonunda metrekare başına AR-GE gelirimiz 2013’e göre yüzde 70, AR-GE personel gelirimiz yüzde 46 artış gösterdi. Her sene daha fazla firmanın sunduğumuz bu verimli iş ortamından yararlanmasını istiyoruz. Bu doğrultudaki çalışmalarımız neticesinde 2015 ve 2016 yılsonunu kıyasladığımızda firma sayısında yüzde 33 artış sağladığımızı görüyoruz. Personel sayımız 2016 yılsonunda 6.183’e ulaşırken, çok önem verdiğimiz kadın istihdamında da yüzde 27’lik artış sağladık. Bugün bünyemizdeki firmalar 807 proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Teknokentler AR-GE’nin ticari yüzü. AR-GE ciromuz 2015’e göre yüzde 22 artış göstermiş durumda. İhracat ise dalgalı döviz kuruna rağmen dolar bazında yüzde 9 arttı. Akademisyenler tarafından kurulan firma sayında da yüzde 24 oranında artış yaşandı. İTÜ ARI Teknokent olarak girişimciliğin ve teknoloji üretiminin üssü olmak adına çalışmaya devam ediyoruz.”

BEETECH 2016’da İTÜ ARI Teknokent firmaları ödülle buluştu

BEETECH 2016 Ödül Töreni’nde toplam 20 firma iş hacimlerine göre “Kuluçka”, “Küçük”, “Orta” ve “Büyük” ölçekli olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilerek, 6 farklı kategoride ödül kazandı. “Küçük” ölçekli firmalardan Maxim, “Orta” ölçekli firmalardan Analog Device, “Büyük” ölçekli firmalardan da Ericsson ve Vodafone ayrı kategorilerde ikişer ödülün sahibi oldu.

BEETECH 2016 Ödül Töreni’nde özel ödül kazanan 4 firma ve kategorileri ise şu şekilde sıralandı:

    Yönetimle Uyum Özel Ödülü – ATP
    Start-up Özel Ödülü- Buy Buddy
    Yılın Girişim Sermayecisi Ödülü – Revo
    Ar-Ge Öncüleri Özel Ödülü – Bülent Kaytaz

Diğer Ödüller ise Şöyle;


Kuluçka Kategorisi
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birincisi: ICMS
Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: TAZI
AR-GE İhracat Birincisi: PANDORA
AR-GE Gelir Birincisi: MISONE

Küçük Ölçekli Firma Kategorisi
Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: EDS
Üniversite Sanayi İşbirliği Birincisi: AIM ENERJİ
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları ile AR-GE İhracat Birincisi: MAXIM
AR-GE Gelir Birincisi: MİKRO YAZILIMCI

Orta Ölçekli Firma Kategorisi:
Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: SESTEK
Üniversite Sanayi İsbirligi Birincisi: DİALOG
AR-GE İstihdam Oranı Birincisi: FOREKS
Fikir ve Sınai Mülkiyet Hakları ile Arge İhracat Birincisi: ANALOG DEVİCE
AR-GE Geliri Birincisi: KRON

Büyük Ölçekli Firma Kategorisi
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları İle AR-GE İstihdam Oranı Birincisi: VODAFONE
Ulusal Uluslararası Destekler Birincisi: İNNOVA
Ulusal Sanayi İşbirliği Birincisi: ARGELA
AR-GE İhracat ile AR-GE Geliri Birincisi: ERİCSSON
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      13 Temmuz 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz