24 Haziran 2018, Pazar   |   English
Fatih Projesi Bugünlerde İhaleye Çıkacak
Yazan: Fusun S.Nebil      11 Temmuz 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
2010'un parlak projesi "Fatih Projesi" yani 10 milyon öğrenciye tablet ve 50 bin okula akıllı tahta ile internet erişimi sağlamayı hedefleyen, bir anlamda okulların digitalleşmesi anlamına gelen "Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi" aradan geçen 7 yıla rağmen hala emekleme döneminde, bir türlü yürümeye başlayamadı.

2010'un parlak projesi "Fatih Projesi" yani 10 milyon öğrenciye tablet ve 50 bin okula akıllı tahta ile internet erişimi sağlamayı hedefleyen, bir anlamda okulların digitalleşmesi anlamına gelen "Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi" aradan geçen 7 yıla rağmen hala emekleme döneminde, bir türlü yürümeye başlayamadı.

İlk 5 yılda ancak % 10 düzeylerinde gerçekleşen projenin kanunu süresini doldurdu ve yeni bir kanunla uzatıldı. Şimdilerde bu projenin gerçekleştirilmesinin yeni yolları araştırılıyor. Önceki dönemde proje Evrensel Hizmet Fonundan sağlanacak para ile gerçekleştilecekti. Projenin temel bileşenleri olan 10 milyon tablet, internet erişimi ve akıllı tahtalar için ayrı ayrı ihaleler açılıyordu. Şimdi ise tam tersine proje tamamen operatörlerin üzerine yıkılıyor [1].

Projenin geçmiş 7 yıllık başarısız dönemine bir göz atarsak, o okulda internet erişim networkleri kuruldu --ama bağlantı olsa da diğer bileşenler yok olduğundan çoğunda kullanılamıyor--, bu okulda tahtalar kuruldu, öbür okulda tabletler dağıtıldı. İçerikler pek de tamamlanamadı. Tamamlanan da, offline mecralardan farksız bir içerik oldu şeklinde.

İşte şimdi bu projeyi internet erişimini verecek olan operatörler gerçekleştirecek. Ancak sorun şu; okula internet erişimi verecek olan operatör, bir yandan o okula tablet ve akıllı telefon sağlayacak ama bu haliyle proje cazizp değil. Çünkü şimdiye kadar, "çocukların interneti kısıtlanacak, ancak okulda Wifi kullanacaklar" deniliyordu. Operatörler, işin cazip olabilmesi için, çocuklara dağıtılacak tabletlerde "Upsell" ya da "CrossSell" yapmak isteyecekler [2]. Bir başka deyişle "internet satmak" isteyecekler. Ama bu konuda bir belirsizlik var.

Konuştuğumuz kişiler, MEB'in hala görüş almakta olduğunu belirttiler. Şartnameler de hala ortada yokmuş çünkü, operatörlerin dışındaki bileşenlerin üreticileri de harıl harıl MEB ile görüşmeler yaparak, ihaledeki şartnamenin kendilerine uygun çıkmasını sağlamaya çalışıyorlarmış. Entegratöründen, yazılımcısına, telekom cihaz üreticisine kadar çok sayıda firmadan bahsediliyor.

Türk Telekom'un ihaleden pek hoşlanmadığı ve 10 yıllık kontratı olduğu, tüm erişimi kendisinin vermesi gerektiğini iddia ettiği belirtiliyor. Buna karşılık Türk Telekom'a yakın bir kaynak bize, Türk Telekom'un bu işi bir ticari iş olarak görmediğini ve sosyal hizmet olarak değerlendirdiğini söyledi.

Sonuç olarak MEB'in bugünlerde şartnameleri tamamlayıp, ihaleye çıkması bekleniyor. Sonrasında 3-4 haftalık bir müzakere dönemi olacağı ve ondan sonra tekliflerin son halini alacağı kaydediliyor. Son olarak projenin ihaleye çıkılacak olan tam bileşenlerine bakalım;

  • Donanım (Etkileşimli Tahta - Tablet - Yazıcı - Uzaktan Eğitim Merkezi)
  • Erişim (Fiber Optik (VPN) - Bakır (ADSL) - Uydu)
  • Veri Merkezi (Sunucular, Depolama, Network, Güvenlik, Destek, Felaket Kurtarma Merkezi)
  • Yönetim Yazılımları (Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) - Antivirüs ve Güvenlik - Loglama - Sınıf Yönetimi - Coğrafi Bilgi Sistemi)
  • İçerik Yazılımı (Kişisel Bulut Depolama - Market Uygulamaları - Editör ve Player - Simülasyon Yazılımı - Öğretim Yönetim Sistemi - Arama)
  • İçerik (EBA Ders, EBA Video - EBA Kitap, EBA Görsel - EBA Döküman, Animasyon) - Simülasyon - Etkileşimli İçerikler - Bireysel Öğrenme Materyalleri - Sınıf İçi Öğretim Materyalleri - Uygulamalar - Oyunlar)
  • Sosyal Paylaşımlar (Döküman Paylaşımı - Ses Paylaşımı - Vieo Paylaşımı)
  • Destek (Çağrı Merkezi - Servis Masası - Hukuk - Satın Alam - Tedarik - Lojistik - İletişim - Tanıtım)
  • Öğretmen Eğitimi (Teknoloji Kullanımı - Mesleki Gelişim - Alan Bazlı Eğitimler - İçerik Geliştirme - Uzaktan Eğitimler)


Aşağıda MEB tarafından yayınlanan tanıtım videosu yer alıyor;

[1] Fatih 2.0 İhalesinin Şartnamesi Hafta Sonuna Kadar Alınacak

[2] UpSell : Kullanıcının aldığı ürünün daha üst ya da kapsamlı modele çevrilmesi. Tablet söz konusu olduğunda, örneğin daha yüksek hızlı, hafızası daha yüksek olan tablet satılması anlamına geliyor. CrossSell ise, çapraz satış yani, satılan ürünün yanında, o ürünle ilgili aksesuar benzeri tamamlayıcı ürünler satmak anlamına geliyor. Örneğin evde internet bağlanmak için kullanılacak Simkart gibi.
Yazan: Fusun S.Nebil      11 Temmuz 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz