20 Ocak 2018, Cumartesi   |   English
Üst Düzey Yöneticiler 'Öğrenme Çevikliği, Dayanıklılık ve Değişime Uyum'da Sınıfta Kaldı
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      11 Temmuz 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Assessment Systems, üst düzey yöneticileri günümüz iş dünyasında gerekli olan; Öğrenme Çevikliği, Yenilikçilik, Dayanıklılık ve Değişime Uyum gibi en kritik 4 yetkinlik bazında değerlendirdi. Araştırma sonuçlarına göre; Türk yöneticilerin %34,7’si “Öğrenme Çevikliği” boyutunda beklenen seviyenin altında kaldı. Bununla beraber yöneticilerin %40,4’ü “Yenilikçilik” boyutunda ortalamanın üstünde bir performans sergilerken %46’sı “Dayanıklılık” boyutunda sınıfta kalıyor. “Değişime Uyum” boyutunda ise yöneticilerin sadece %18,9’u ortalamanın üstünde bir performans sergiliyor.

Assessment Systems, Türk iş dünyasındaki üst düzey yöneticilerin "değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak (VUCA)" iş dünyasına hazır olup olmadıklarını ortaya koyan bir araştırma yayımladı. 248 üst düzey yönetici üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, Saville Consulting tarafından geliştirilmiş olan Wave® Profesyonel Tarzlar Envanteri kullanıldı. Araştırmada, Wave® Profesyonel Tarzlar Envanteri’nin 4 boyutu VUCA dünyasında başarılı olması için gereken yetkinliklerle ilişkilendiriliyor. Bu boyutlar; “Öğrenme Çevikliği”, “Yenilikçilik”, “Dayanıklılık” ve “Değişime Uyum”.

Üst düzey yöneticilerin “Öğrenme Çevikliği” performansları düşük

“Öğrenme Çevikliği” boyutu yöneticilerin işlerinde uzmanlaşma, öğrenmeye açık olma, sorunlar karşısında pratik yaklaşımlar sergileme ve kavrama becerileriyle ilgili. Araştırma sonuçlarına göre üst düzey yöneticilerin sadece %29,8’i “Öğrenme Çevikliği” boyutunda ortalamanın üstünde yani yüksek ya da çok yüksek bir performans gösteriyor. Buna karşın %34,7’si bu konuda ortalamanın altında yani düşük ya da çok düşük performans sergiliyor.

Yeni fikirler üretmek önemli

“Yenilikçilik” boyutu, yeni fikirler üretme, strateji geliştirme ve fırsatları araştırma yetkinliklerini ölçüyor. Bu boyutta da sonuçlar çok iç açıcı değil. Üst düzey yöneticilerin yalnızca %40,4’ü “Yenilikçilik” boyutunda ortalamanın üstünde bir performans gösterirken yaklaşık %21,8’i bu boyutta ortalamanın altında kalıyor.

“Dayanıklılık” ve “Değişime Uyum”da yöneticiler sınıfta kalıyor

VUCA dünyasında kritik becerilerden bir diğeri de “Dayanıklılık”. Bu boyut, yöneticilerin çatışmaları çözüme kavuşturabilme yeteneğini, soğukkanlılıklarını ve zorlukların üstesinden gelebilme becerilerini kapsıyor. Assessment Systems’ın yaptığı araştırma, üst düzey yöneticilerin bu boyutta zorlandığını gösteriyor. Üst düzey yöneticilerin sadece %13,3’ü ortalama üstünde bir dayanıklılık sergiliyor. %46’sı ise ortalamanın altında yani düşük ya da çok düşük dayanıklılık sergileme eğiliminde. “Değişime Uyum” boyutunda ise pozitif düşünme, değişime adapte olma ve geribildirim isteme gibi özellikler değerlendiriliyor. Burada üst düzey yöneticilerin %18,9’u ortalamanın üstündeyken %39,1’i ortalamanın altında kalıyor.

VUCA’da öğrenme çevikliği yüksek olanlar kazanıyor

Assessment Systems CEO’su Levent Sevinç, üst düzey yöneticilerin VUCA dünyasında fark yaratabilmesi için bu 4 boyutta da ortalamanın üstünde olmaları gerektiğini vurguluyor. Ancak araştırma, birçok yöneticinin her bir boyutta ortalamanın altında kaldığını gösteriyor. Sevinç, sonuçların satır aralarını da ortaya koyuyor;

    ”VUCA ortamında etkin olabilmek için üst düzey yöneticilerin; farkındalığının yüksek olması, geribildirime açık olması, öğrenme merakının yüksek olması, davranışlarını ve düşüncelerini hızla değişen koşullara adapte edebilmesi gerekiyor. Hızla değişen ve gelişen teknoloji, VUCA koşullarının gerektirdiği öğrenme çevikliğini daha da önemli bir hale getiriyor.

    Yaptığımız bu araştırma, Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin bu konuda bir gelişim alanı olduğunu göstermekte. Araştırma sonuçları, Türk yöneticilerin %34,7’sinin “Öğrenme Çevikliği” boyutunda beklenen seviyenin altında olduğunu gösterse de VUCA dünyasında daha avantajlı konuma geçmek ve fark yaratan performanslar yakalamak için burada bir gelişim alanı olduğunu düşünmemizde yarar var. Türk yöneticilerin büyük çoğunluğunun “Dayanıklılık” ve “Değişime Uyum” boyutlarında beklenenin altında bir seviyede olması ise oldukça düşündürücü.

    Zira VUCA şartlarında başarılı olmak için baskı, aksilik ve değişim yaratan durumlardan daha güçlü çıkabilmek, yüksek enerjiyle ve canlılıkla çalışabilmek, zorlu koşulları aşma motivasyonuna sahip olmak ve değişen koşullara adapte olabilmek çok önemli. Kısacası üst düzey yöneticilerin zorluklarla başa çıkma ve değişen koşullara adapte olma becerilerini geliştirmesi Türk şirketlerinin başarısına katkı sağlayacak gibi görünüyor.”
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      11 Temmuz 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz