26 Nisan 2018, Perşembe   |   English
Tatiller Sonbahara Sarktı, Artık Tatillerimizi Eylül-Ekim Aylarında Yapıyoruz
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      07 Temmuz 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Online insan kaynakları sitesi Secretcv.com Türkiye’nin tatil alışkanlıklarıyla ilgili önemli bir anket çalışmasına imza attı. Alınan sonuçlar, Ramazan’ın son yıllarda yaz aylarına denk düşmesi nedeni ile tatil mevsiminin birçok katılımcı için Eylül ve Ekim aylarına kaydığını gösteriyor. Katılımcıların % 50’si yılda bir kez tatil yaptığını, % 30’u ise her yıl tatil yapmadığını belirtti. Tatil için Türkiye’nin en popüler yöreleri olarak Ege ve Akdeniz kıyıları öne çıkıyor. Üniversite mezunları için deniz ve eğlence ön plana çıkarken, ilkokul mezunları tatilde doğdukları, ailelerinin yaşadığı yörelere gidiyorlar.

Online insan kaynakları sitesi Secretcv.com, tatil alışkanlıklarını araştırmak amacıyla kapsamlı bir anket çalışması gerçekleştirdi. Tatillin farklı yönlerine odaklanan 8 sorunun yöneltildiği online ankete ilgi yüksek oldu. 2 – 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Türkiye’nin önde gelen büyük kentlerinden, % 64’ü üniversite mezunu olmak üzere toplam 16.246 kişinin katıldığı anket tatil eğilimleri konusunda önemli bilgiler ortaya çıktı.

Tatiller sonbahara sarktı

Son yıllarda Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi, tatil alışkanlıklarını da etkiledi. Katılımcıların % 53’ü tatillerini Eylül – Ekim aylarında yaptıklarını vurguladı. Temmuz ve Ağustos aylarında tatil yapanların oranı % 39 olurken Mayıs – Haziran aylarını tercih edenlerin oranı % 7, kış aylarını tercih edenlerin oranı ise % 1’de kaldı.
Tatil için Ege sahillerini tercih edenlerin oranı % 42, Akdeniz sahillerine gidenlerin oranı ise % 30 oldu. Katılımcıların çoğunluğunu ilkokul mezunlarının oluşturduğu % 28’lik bir bölümü ise tatilde ailelerini görmek için memleketlerine gittiklerini ifade etti.

Üniversite mezunları daha çok tatil yapıyor

Genellikle üniversite mezunları yılda 2 – 3 kez tatil yapıyor. Ankete katılanların % 50’si yılda bir, % 17’si 2 – 3, % 3’ü 4’ten fazla tatil yaptıklarını belirtirken, katılımcıların % 30’u her yıl tatil yapmadıklarını kaydetti.
Tatil yerinin seçiminde en fazla fiyat rol oynuyor. Katılımcıların % 37’si tatile gidecekleri yeri seçerken fiyata, % 19’u denize yakın olup olmadığına, % 16’sı eğlence bulunup bulunmadığına, % 14’ü tesis özelliklerine, % 8’i yemek çeşitliliğine ve % 6’sı da çocuklara yönelik hizmetlere bakarak karar verdiklerini belirtti.

Tatil performansı artırıyor

Anket sorularını yanıtlayanların % 68’i tatil yapmanın işlerini olumlu etkilediğini, performanslarının arttığını belirtti. Ancak, katılımcıların % 19’u tatil dönüşü işe adapte olmakta zorlandıklarını, performanslarının düştüğünü bildirdi. Katılımcıların % 23’ü için tatilin performansları üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi olmuyor. Ankete katılanların % 37’sini çalışanlar, % 44’ünü çalışmayanlar ve % 19’unu ise yeni mezunlar oluşturdu.
Katılımcıların % 54’ü aileleriyle, % 30’u arkadaşlarıyla ve % 12’si de yalnız olarak tatile gittiklerini ifade ettiler. Turla tatile çıkanların oranı ise % 4’te kaldı.

Erkekler yeni yerler görmek istiyor

Yurtdışı tatillerde katılımcıların % 30’u konaklama ve ulaşım masraflarına bakarak, % 29’u yeni yerler keşfetme arzusuna göre ve % 26’sı da geçerli vizesinin bulunduğu veya vize gerekmeyen ülkeleri değerlendirerek tatil yerini seçiyor. % 15 ise kültürel olarak yakın hissettiği ülkeleri tercih ediyor.

Ankette genellikle kadınların kültürel olarak kendilerini yakın hissettikleri yerleri, erkekler ise daha önce görmedikleri yerleri tercih ettikleri görüldü.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      07 Temmuz 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz