25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
Avrupa'da Artık Mobil Dolaşım Ücreti Yok ve Maalesef Türkiye Bu Konuyu Atladı
Yazan: Fusun S.Nebil      15 Haziran 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
15 Haziran'dan itibaren, Avrupa'da seyahat eden AB üyesi ülkelere mensup kişiler artık cep telefonlarını özgürce kullanacaklar ve bunun karşılığında pahalı dolaşım ücretleri ödemek zorunda olmayacaklar. Ancak Türkiye iç siyaseti ile öylesine meşgul ki, bu konu önlerine geldiği halde içine dahil olmak için çalışamayacak kadar meşguldüler ve bunun ceremesini bireyler kadar, Türk turizmi ve iş dünyası çekecek.
15 Haziran'dan itibaren, Avrupa'da seyahat eden AB üyesi ülkelere mensup kişiler artık cep telefonlarını özgürce kullanacaklar ve bunun karşılığında pahalı dolaşım ücretleri ödemek zorunda olmayacaklar. Ancak Türkiye iç siyaseti ile öylesine meşgul ki, bu konu önlerine geldiği halde içine dahil olmak için çalışamayacak kadar meşguldüler ve bunun ceremesini bireyler kadar, Türk turizmi ve iş dünyası çekecek.

Dolaşım ücretleri nedir?

Biliyorsunuzdur ama tekrarlayalım; her ülkede çeşitli operatörler vardır ve bunlar kendi ülkelerinde altyapı kurarlar. Bizim ülkemizdeki operatörlerin o ülkeye (ya da "n" tane ülkeye) gidip yatırım yapması anlamsız olacağına göre, yerel operatörlerle dakika bazlı anlaşma yaparlar. Yani siz bir ülkeye gittiğinizde, cep telefonunuzla konuşurken, o yerel operatörün altyapısını kullanırsınız ve karşılığında, kullandığınız süre kadar ki ücreti, yerel operatör, sizin operatörünüze (tabi ki toplu tüm kullanımları) faturalar. Bunun birim ücretine "dolaşım (roaming ücreti)" denir.

Yani yabancı bir ülkede telefon etmek, metin göndermek, mobil internet kullanmak için dolaşım ücreti ödenir. Bu da eski yıllarda iyice astronomik rakamlar halinde size dönerdi.

Avrupa Birliği bir kaç yıldan bu yana tüm birliğin içindeki operatörlerin standart bir pazarda yani "Avrupa Tek Sayısal Pazar" içinde yer alması için düzenlemeler yaptı. Türkiye bu çalışmalara dahil olabilirdi ama olamayacak kadar iç siyasetle meşgul olduğumuzdan maalesef dahil değiliz.

4 Ay'a Kadar geçerli

Dahil olan ülkeler, Avrupa Birliği ülkeleri - yanı sıra Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'ın Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) şeklinde veriliyor. Ancak Avrupa içinde, İsviçre, Andorra, Monako, Vatikan Şehri ve Cebelitarık gibi AB üyesi olmayan bazı ülkelerde, Kanal Adaları'nda ve Isle of Man'de (resmi olarak AB üyesi olmayan ülkelerde) geçerli değil.

Avrupa Birliği bu sayısal tek pazar içindeki çalışmalardan birisi olarak birlik içinde dolaşım ücretlerini kaldırdı. Yani kendi operatörünüzün paketi neyse, diğer ülkeye gittiğinizde yaptığınız görüşme ya da kullandığınız mobil internet aynı paket üzerinden kullanılmış olacak.

Bu Avrupa Birliğine dahil ülkeler içinde, hem gelen, hem de giden konuşmaların hepsi için geçerli. Bu düzenleme sadece kısa süreli gezginler için tasarlanmış durumda. Uzun süre yurtdışında yaşayan insanların yerel simkart alması tavsiye ediliyor. Çünkü --kötüye kullanım olabilir düşüncesiyle-- dolaşım ücretlerinin kaldırılması, her bir cep telefonu için yılda 4 aylık bir süre için geçerli. Bu arada mobil veri konusunda çeşitli operatörlerin farklı limitler koyabileceği de kaydediliyor.

Uygulama faturalı ya da faturasız tüm aboneleri kapsıyor.

Bir fikir vermesi için kaydedelim; AB Komisyonu, dolaşım ücretlerinin kalkması sayesinde Almanya'daki kullanıcıların yılda 144 Euro (yaklaşık 475 TL/yıl) tasarruf edeceğini hesaplamış.

Dolaşım ücretlerinin AB çerçevesinde kaldırılması konusunda daha fazla bilgiyi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türkiye'de Durum Nedir?

Yukarıda da belirttik. Türkiye bu çalışmalara dahil olamadı. Dolayısıyla Türk kullanıcılar yurtdışına gittiğinde roaming ücreti ödeyecek[1] [2] [3]. Buna karşılık operatörlerin bazı avantajları var. Vodafone'un Avrupa'da çeşitli ülkelerde yer alan operatör olması nedeniyle bazı ülkelerde sağladığı "3 güne kadar paketin geçerli" uygulamasının, operatör seçiminde önemli bir kriter haline gelmesiyle birlikte diğer 2 operatörün de bazı avantajlar sağlamaya gayret ettiğini görüyoruz. Ama temel bir uygulama yok. Yani aşağıdaki linklerden göreceğiniz roaming ücretleri mevcut.

Bunun ağırlığını ise en fazla Turizm'ciler yaşayacak [4]. Yani Türkiye'de dolaşım ücreti olduğu için, cep telefonu ile rahat rahat konuşmayı tercih eden Avrupalı turistlerin tercih edecekleri Akdeniz ülkesi Türkiye yerine Yunanistan olabilecek. Seyahat Acentası ve otelci dostlarımızın "Booking.com" vs'den önce bu konuyu ele almaları ve hükümete bu konuda duyarlı davranması için baskı yapmaları daha anlamlı olabilirdi.

Tabi iş dünyası da aynı sıkıntıyı yaşıyor olacak. Umarız geç kalmamışsızdır. BTK bir an önce görevini yerine getirir ve bu konuya önem verir.
[1] Türk Telekom (Avea) Avrupa Paketi

[2] Turkcell Yurtdışı Tarifeleri

[3] Vodafone Standart Roaming Ücretleri

[4] Avrupa'da Dolaşım (Roaming) Ücretleri 15 Hazirandan Sonra Yok
Yazan: Fusun S.Nebil      15 Haziran 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz