25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
Bitcoin'in Seyir Defteri: WannaCry ile Bitcoin Artışının İlgisi Yok, NYSE Etkisinden Şüpheleniliyor
Yazan: Can Pinar      18 Mayıs 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bitcoin, son günlerde en yüksek değerlerini yaşıyor. Ama ilerisi meçhul. Haziran ayında düşüş yaşayabilir, NYSE ise Bitcoin yatırımcılarını geri çekmeye çalışıyor. 1,200 dolarlara düşmesi bekleniyor.

Bitcoin, son dönemlerin en yüksek değerlerini gördü. $800’lara oynarken, yatırım yapan Bitcoin yatırımcıları şimdi yaklaşık $400 ,000 kar yaptılar. Bitcoin hala anlık yükseliş gösteriyorken; geçmiş saldırıların Bitcoin’i ne kadar etkileyip etkilemediği ile ilgili yanlış bilgiler mevcut. 2 hafta öncesine damga vuran WannaCry olayları, Bitcoin’in değerini düşürmesi bekleniyordu. WannaCry esnasında Bitcoin değeri stabil kalmış olsa da saldırıların sona ermesiyle beraber Bitcoin $300’lık bir artış gösterdi. En şüpheli artış, sonrasında gerçekleşen artıştı çünkü saldırılarla beraber gerçekleşen Bitcoin hacmi, olağan bir düşüş sağlayacaktı. Beklentilere göre 1,200, 1,300’lerde seyreden Bitcoin artışı görülse bile WannaCry ile bir ilişkisi gözlemlenemezdi. Özet olarak, Bitcoin’in bunca artışı WannaCry ile ilgili değil, sonradan yaşanan detaylarla bağlantılı.

Bitcoin’in artışını sağlayan detaylara bakmadan önce gelecek ay Bitcoin’in olası hareketlerine ve ortalama seviyesine göz atmak gerekirseBitcoin’in mayıs ayı sonuna kadar 2,000 dolara çıkması öngörülüyor. Düşüş yaşayacak mı, sorusuna karşılık olarak mart aylarındaki düşüşü yaşamasa da 900-1200 dolar arası stabil kur bekleniyor. Özellikle son günlerde BitPay kuruluşu ile ilgili detaylı, ‘kaynağı meçhul” gelişmeler var. BitPay’in kurucusu Stephen Pair, bir başka Pekin şirketi olan BitMain Teknoloji isimli firmayla ilişkilerinin olduğu dedikoduları, Bitcoin’in dikey artış sağlamasına neden oldu.  Bitcoin piyasasında boykotlar ve protestolar başladı, yoğunlaşması da an meselesi. ABD’nin Bitcoin kaynaklarından, BitPay kullanıcılarına yönelik “Hesabınızı kapatın, BitPay kullanıcılarını da protesto edin” açıklaması geldi.  Geçtiğimiz ay başlayan, Bitcoin madencilerinin ‘iç çatışması’ Bitcoin’i bugüne bu rakamlara getiren detaylardan bir tanesi. 

Haziran ayının Bitcoin hareketleri düşüşü gösterse de; Bitcoin madencilerinin iç çatışmaları Bitcoin yatırımlarını kısmen durdurabilir. Bu ayki siber saldırılar nedeniyle Bitcoin yatırımları yüksek miktarda olsa da az miktarda işlem gördü.

NYSE Şüpheleri var! NYSE borsasına DDoS saldırısı mı gerçekleşti?Bitcoin 1700 dolar bandında ilerlerken, Salı günü ABD’de faili meçhul bir haraketlilik yaşandı. Akşam saatlerinde ABD New York’a ilginç bir DDoS saldırısı gerçekleştirildi. Adres NYSE olsa da, borsa içerisinden herhangi uyarı veya açıklama yapılmadı. 40 dakika süren DDoS saldırıları boyunca, Bitcoin yaklaşık $300’lık artış sağladı. Geçtiğimiz hafta ABD’li Bitcoin yatırımcıları, client’lardan kısmen yatırımlarını çektiler. Çekmeye de kararlı görünüyorlar. New York borsasında suskunluk hakim, ancak New York’un ABD’li yatırımcıları geri çekmesiyle ilgili etkisi büyük.
Yazan: Can Pinar      18 Mayıs 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz