22 Şubat 2018, Perşembe   |   English
Wikileaks'e En Büyük Sızdırmayı Yapan Bradley (Chelsea) Manning Serbest Bırakıldı
Yazan: Mehmet Tasnikli      17 Mayıs 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Manning'in ismi 2010 yılında Wikileaks'in yayınladığı belgelerle gündeme geldi. Bunların içinde özellikle 2007 temmuz ayında Bağdat'ta, 2'si çocuk toplam 12 sivil yaşamını yitirdiği hava saldırısının videosu çok tepki toplamıştı. Pentagon, olay anında helikopterlerin bir düşman saldırısına cevap verdiği iddiasında bulunmuştu. Belgeler ise öyle olmadığını ve bir çok benzer olayı gösteriyordu

700 bini aşkın sayısıyla soğuk savaş dönemi dahil, ABD'nin tarihinde en büyük gizli belge sızıntısını yaratan kişi olarak bilinen Chelsea Manning, bugün cezaevinden çıkıyor. Şu anda 29 yaşında olan eski asker, kendisine tecrit dahil çeşitli disiplin kuralları uygulandığı için açlık grevi yapmış ve geçen yıl 2 kere intihar teşebbüsünde bulunmuştu.

İnsanı duyguları güçlü bir kişi olduğu ve ordunun sivil halka karşı hukuksuz uygulamalarına tepki duyduğu anlaşılan Manning, Bradley ismiyle ve erkek olarak askerlik yapmış ama hapisanede Chelsea ismine geçmiş ve transeküsel kimliğini ortaya koymuştu.

Manning'in ismi 2010 yılında Wikileaks'in yayınladığı belgelerle gündeme geldi [1]. Bunların içinde özellikle 2007 temmuz ayında Bağdat'ta, 2'si çocuk toplam 12 sivil yaşamını yitirdiği hava saldırısının videosu çok tepki toplamıştı. Pentagon, olay anında helikopterlerin bir düşman saldırısına cevap verdiği iddiasında bulunmuştu. Belgeler ise öyle olmadığını ve bir çok benzer olayı gösteriyordu.

Sonradan Wikileaks'e ve Assange dair filmde görüldüğü üzere, Manning olayı Wikileaks için de bir kırılma yaratmıştı.

Manning olayı internette konuştuğu Adrian Lamo isimli bir hacker'a anlatmıştı. Lamo ise Manning'i ihbar etmiş ve Manning tutuklanmış, uzun süre mahkemeye bile çıkarılmamıştı [2]. Sonuçta 35 yıl hapise mahkum edilmişti. Yani 2045 yılına kadar hapiste kalacaktı. Bu arada 2 kere intihara teşebbüs etmişti. Destekçileri cezasının sonuna kadar hayatta kalamayacağından korkuyorlardı.

Barack Obama görevden ayrılmadan önce Manning'in kalan cezasını affetmişti. Ancak dava ile ilgili süreç devam ediyor. Manning temyize başvurmuştu. Manning halen ordu elemanı durumunda ve sigortası sürüyor. Sürecin bitirilmesi için temyizin sonucu bekleniyor.

Manning Pazartesi günü attığı tweet ile sivil yaşama duyduğu özlemi aktardı;
Tabi önemli olan, Manning'in dışarı çıktıktan sonra süreceği hayat. Bir transeksüel olmasının yanısıra, bazı Amerikan milliyetçileri tarafından "vatan haini" olarak değerlendiriliyor. Kendisinin "insani kaygularla" gerçekleştirdiği bu hareket bazıları tarafından bir hayli kötü görülüyor. Ama kendisi umutsuz değil; "İlk kez Chelsea olarak bir gelecek görebiliyorum, hayatta kaldığımı ve kendim olduğum kişi olarak yaşamayı hayal edebildiğim ve sonunda dış dünyaya çıkabileceğimi düşünüyorum" yazdı geçen hafta.

Amerikan ordusu ise serbest bırakılması konusunda sessiz kalmayı tercih etti. ABD Ordusu sözcüsü Dave Foster, yaptığı açıklamada "Manning'in gizliliğini ve güvenliğini sağlamak için serbest bırakmayla ilgili daha fazla bilgi sağlanmayacak" dedi.

Ama Manning, bugün bütün dünyada tanınan bir kişi durumunda. Başkan Donald Trump ve diğer hain görenlerin yanında, Manning'in Irak ve Afganistan'daki ABD bombardımanlarının neden olduğu sivil ölümleri açığa vurması nedeniyle haksız cezaya çarptırılan cesur bir aktivist olduğunu düşünen insan sayısı da az değil.

Mesela kendileri de aktivist olan "Rage Against the Machine" gitaristi Tom Morello ve "Sonic Youth" kurucusu Thurston Moore, 25 $'lık fiyatı ile tüm geliri Manning'e verilmek üzere "Hugs for Chelsea" isimli bir derleme albüm yayınladılar.

Diğer yandan Manning, transeksüel aktivistler için de sembol haline geldi. Chelsea'ya insan hakları kapsamında, hapisane sürecinde kadın kimliğine geçiş için hormonal tedaviye başlanmıştı [4].[1] Bağdat'taki Sivillerin Öldürülme Görüntüleri Nedeniyle Amerikan Gizli Servisi Analisti Tutuklandı

[2] ABD'nin 1 Numaları WikiLeaks Sanığı Manning, Sonunda İlk Kez Hakim Karşısına Çıkacak

[3] Bradley Manning'e Wikileaks Sızdırmaları için 35 Yıl Ceza Verildi

[4] Wikileaks'e Irak Savaşı Belgelerini Sızdıran Bradley Manning Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Olacak
Yazan: Mehmet Tasnikli      17 Mayıs 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz