20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
ABD'de Siber Beceriksizlik mi söz konusu? İnsanları Gözetlemek İçin Kullanılan Yazılımlar El Altına Düştü
Yazan: Can Pinar      16 Mayıs 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Pentagon'da iki durum masaya yatırılmış olabilir : Bir şirket ya istihbarat sağladı ya da büyük başarısızlıklar söz konusu. Trump'ın teknoloji yaptırımları kapıda, suçlu Kuzey Kore olarak sayılsa da, Pentagon kendi silahıyla nasıl vuruldu?

ABD WannaCry saldırıları sonrasında birbirine girdi. Gerçi Trump'ın Ruslara DAEŞ'e ait gizli bilgileri verdi tartışmaları daha önde ama WannaCry konusunda, Microsoft'un NSA'i suçlaması (neden saldırıya yol açan tool'u geliştirdi diye), NSA'in toplum tarafından aldığı tepkiler ve "Kuzey Kore yaptı" iddiaları arasında, bir konu da "acaba siber beceriksizlik mi var?"

WannaCry saldırılarıyla ilgili ABD kaynaklı servislere göre, saldırının adresi Kuzey Kore. Dezenformasyon da olabilir, hakiki bir haber de olabilir; Google’ın güvenlik araştırmacısına göre WannaCry’ın kaynakları Kuzey Kore’den geliyor. 

Tabi asıl konu; WannaCry NSA’nin ve NSA ile birlikte popüler teknoloji şirketlerinin geliştirdiği bir yazılım olarak görülüyor. Ağırlıklı olarak hub’lar, Raspberry Pi cihazlar, Windows işletim sistemli PC’ler, ATM’ler, Push mesajlar hedeflenmiş.

Google araştırmacısının “Kuzey Kore” açıklamasından biraz önce ABD’nin, bazı hack araçlarını Kuzey Kore’ye kaptırmış olabileceğinden söz etmiştik. ABD, Kuzey Kore’nin nükleer gücünü manipüle etme amacıyla Kuzey Kore denizine açılıyor, roketlerin altyapıları manipüle ediliyor, Kore’nin füze atış çalışmaları ise başarısız sonuçlanıyor [1].  Eğer öyleyse, ABD tarihinin en trajikomik hatasını yapmış olacak ki; kullandığı hack araçları, bu siber savaş esnasında Kuzey Kore tarafından ele geçirilmiş.

CNN International’ın 15 Mayıs yayınında, Pentagon’dan bağlanan bir gazeteci “Son zamanlarda Pentagon’da büyük başarısızlıklar sözkonusu” açıklamasını yaptı. Dedikodulara göre CIA’de ve Beyaz Saray'da ABD’nin bu siber beceriksizlikleriyle ilgili ‘günah keçisi’ aranıyor.

Donald Trump, şirketlerin kabuğuna çekilmesini istiyor, küreselleşmeye ‘hayır’ diyorDonald Trump’ın dünya görüşünü dolar hakkında yaptığı açıklamalarla biraz öğrendik. Kendisi dünya çapında bir emlak kralı olmasına karşın; küreselleşmeye iyi bakmıyor ve özellikle teknoloji şirketlerinin küreselleşmeye dahil olmasına soğuk yaklaşıyor.

Sonuç olarak; ABD’nin hazırladığı siber silahların, bir şekilde kendisine tehdit olarak geri dönmesinin faturası, şirketlere kesilebilir, yakın zaman önce aldığı ‘göçmenler gelmesin’ kararına benzer bir karar, teknoloji şirketlerinin dış dünyaya açılmasıyla ilgili alınabilir. Zaten yurtdışına yatırım konusundaki açıklamaları malum.

Beyaz Saray'In kafasında an itibariyle şu soru var: “İnsanları yakından takip etmek için pazarladığımız teknolojiler, aslında bizi mi gözetliyor?”

Japonya ve Çin, Kuzey Kore’ye pastanın dilimine ortak olmak için sulara açıldı (?)Böyle ilginç bir dedikodu da var... ABD’nin Kuzey Kore çıkarmasına destek olan bu iki Asya ülkesi, destek amacıyla bölgeye çeşitli savaş gemilerini göndermişti.  ABD’nin siber savaş araçlarının nimetlerinden faydalanabilmek amacıyla, bu ülkelerin gemilerini gönderdiği ile ilgili söylemler bulunuyor. [1] ABD'nin Kuzey Kore'yi Manipüle Ettiği Düşünülen Yazılım, Şimdi Tüm Dünyayı Fidyeye mi Boğuyor?
Yazan: Can Pinar      16 Mayıs 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz