20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
Wikipedia'nın İtirazı Mahkemece Reddedildi
Yazan: Ergün Dinçer      05 Mayıs 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Wikipedia’nın bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın salı günü yaptığı erişim engeline yönelik itirazını reddetti. Wikipedia’nın bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, idari tedbir kararının ardından salı günü mahkemeye itiraz etmişti [1].

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Wikipedia’nın bağlı bulunduğu Wikimedia adlı vakfın salı günü yaptığı erişim engeline yönelik itirazını reddetti. Wikipedia’nın bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, idari tedbir kararının ardından salı günü mahkemeye itiraz etmişti [1]. Mahkeme itirazın reddine dair kararını şu şekilde açıkladı;

    “Verilen kararda, internet sitesine tümden erişimin engellenmesinin geçici olduğu, belirtilen iki URL adresine ‘www.wikipedia.org’ yetkilileri tarafından erişim engelinin konulması halinde kaldırılması gerektiğinin vurgulanmıştır. Açıklanan nedenlerle hakimliğimiz kararında düzeltilecek bir husus bulunmadığından, itirazın reddine karar verilmiştir.”

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine yapılan itirazda, erişim engellemenin ifade özgürlüğüne aykırı olduğu belirtilmiş ve daha önce Google ile YouTube için verilen kararlar hatırlatılmıştı. Ayrıca, Wikipedia'nın erişime engellenmesine sebep olan içeriklerin 2 dildeki Wikipedia versiyonunda yer aldığı, buna karşılık platformun tamamının kapatılmasının ölçüsüz bir karar olduğu kaydedilmişti.

Diğer yandan akademisyenler Prof.Dr.Yaman Akdeniz ve Doç.Dr.Kerem Altıparmak'ın Wikipedia engellemesine karşı bağımsız itiraz sonucunda Wikipedia'nın iki konu başlığı nedeniyle engellendiği anlaşılmıştı. Wikipedia'ya yapılan engellemenin “Suriye İç Savaşı'na yabancı müdahalesi” (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve “Devlet destekli terörizm” (State-sponsored terrorism) içerikleri nedeniyle, yapıldığına dair bir kayıt var [1].

Karardan sonra Twitter üzerinden açıklama yapan Akdeniz, mahkemenin usülen hata yaptığını iddia etti:
Diğer yandan Wikipedia'nın engellenmesi ile ilgili bir başka bilgi de ODATV'de Soner Yalçın'dan geliyor. Kendisi Wikipedia engellemesinin "Self Coup" başlıklı madde nedeniyle yapıldığını iddia ediyor [2].

BTK ise Wikipedia’nın üzerine düşen görevi yerine getirmeyip söz konusu içerikleri kaldırmadığı, hatta koruma altına aldığını belirtti [3].

Bütün bunlardan sonra Wikimedia Vakfı'nın avukatı Gönenç Gürkaynak'ın yaptığı başvuruyu değerlendiren mahkeme, itirazın reddine karar vererek yasağın devam etmesi yolunda karar verdi.
[1] Wikipedia, Erişim Engellemeye İtiraz Etti

[2] Kapatılan Wikipedia'da "sahte darbe" savaşı

[3] Ömer Fatih Sayan : Kararlar Uygulanmadan Wikipedia'nın Açılması Mümkün Değildir
Yazan: Ergün Dinçer      05 Mayıs 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz