24 Haziran 2018, Pazar   |   English
Criterio Araştırmasına Göre, Ramazanda Online Seyahat Rezarvasyonları % 101 Artıyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      28 Nisan 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Criteo’nun 2016 Türkiye Ramazan araştırmasına göre online perakende satışlarında yüzde 16, online seyahat rezervasyonlarında yüzde 101 artış görüldü. Ramazan’da perakende alışverişçilerinin yüzde 70’i satın almadan önce birden fazla cihaz kullanırken, 10 kişiden 4’ü en az üç kez farklı cihaza geçti.

Performans pazarlama teknolojileri şirketi Criteo (NASDAQ: CRTO), Ramazan’da işletmelerin müşterileriyle online etkileşimlerini desteklemeyi amaçlayan dönemsel veriler sundu. Araştırma, online perakende satış ve web sitesi trafiğinin Ramazan’ın ilk haftasından artmaya başladığını ve satışların ikinci ve üçüncü haftalarda zirveye ulaştığını gösterdi. Tüketicilerin online arama ve satın alma davranışları baz alındığında perakendecilerin Ramazan daha başlamadan bile sitelerine müşteri çekme fırsatı doğuyor. Seyahat rezervasyonları ve web sitesi trafiği, perakendeye göre erken olarak, Ramazan’ın 2-3 hafta öncesinden artmaya başlıyor. Ancak seyahat satışları bayramda zirveye ulaşıyor. 2016’da bu dönemde online seyahat rezervasyonları yüzde 101, online perakende satışları ise yüzde 16 artış gösterdi.

Criteo’nun araştırması tüketicilerin mobil alışveriş davranışlarına da ışık tutuyor. Bayramda seyahat rezervasyonlarında mobilin payının yüzde 52’ye kadar çıktığı görülüyor. Ramazan boyunca çapraz cihaz satın alma davranışının da arttığı gözlemleniyor; alışverişçilerin yüzde 70’i satın almadan önce birden fazla cihaz kullanırken yüzde 40’ı en az üç kez farklı cihaza geçiyor.

Criteo Gelişen Pazarlar Yönetici Direktörü Dirk Henke, “Türkiye için önemli olan Ramazan ayı, tüketicilerin hem satın alma davranışlarında, hem de online aktivitelerinde etkisini gösteriyor. Perakendeciler ve seyahat sağlayıcıları, müşterileriyle bulundukları ve zaman geçirdikleri her noktada etkili bir etkileşim sağlayabilmek adına milyonlarca insanın değişen yaşam tarzına adapte olmalı. Haftanın doğru günü, hatta günün doğru saatini seçmek bile müşteri yolculuğunun her adımında etkili içerik sunmak adına dijital pazarlama faaliyetlerini optimize etmek için kritik önem taşıyor” dedi.

Bu araştırmada Criteo, Türkiye’de yaklaşık 250 perakende ve seyahat reklamvereninin masa üstü, akıllı telefon ve tabletlerdeki 9 milyondan fazla işlemini analiz etti. Bu bilgiler ışığında Criteo, Ramazan’da perakendecilerin pazarlama faaliyetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmesi için dört temel öneri hazırladı:

  • Perakendeciyseniz alışveriş kampanyalarınızı Ramazan’ın başında artırmaya başlayın.

  • Mobil dostu olun. Kişisel cihazlarda satış ve rezervasyonları artırmak için web sitenizi ve mobil uygulamanızı optimize edin.

  • Seyahat sektöründeyseniz Ramazan’ın sonuna doğru pazarlama çalışmalarınızı artırmayı planlayın.

  • Çapraz cihaz stratejinizi kullanın. Müşterilerinize bulundukları ve zaman geçirdikleri her noktada, en etkili içeriği sağlayarak akıllı çözümler sunun.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      28 Nisan 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz