25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
Saudi Telecom, Türk Telekom'un Ortağı OTAŞ'ın Hisselerini Riskli Buldu
Yazan: Fusun S.Nebil      27 Nisan 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Geçen yazdan bu yana zor durumda olan Saudi Oger'in, Türk Telekom'un % 55 ortağı olan alt şirketi OTAŞ için hala bir çözüm bulunabilmiş değil. Hatırlanacağı üzere şirket 2013'de alınan ama geçmişi 2007'deki peşin Türk Telekom ödemesine kadar giden 4,75 milyar $'lık kredinin eylül ve mart aylarındaki 290 milyon $'lık 2 farklı taksidini ödeyememiş durumda.

Geçen yazdan bu yana zor durumda olan Saudi Oger'in [1], Türk Telekom'un % 55 ortağı olan alt şirketi OTAŞ için hala bir çözüm bulunabilmiş değil. Hatırlanacağı üzere şirket 2013'de alınan ama geçmişi 2007'deki peşin Türk Telekom ödemesine kadar giden 4,75 milyar $'lık kredinin eylül ve mart aylarındaki 290 milyon $'lık 2 farklı taksidini ödeyememiş durumda [2].

Türk Telekom özelleştirmesi için Türkiye'de kurulan Ojer Telekominikasyon A.Ş.'nin (OTAŞ) hisselerinin % 99'u Dubai Merkezli Oger Telecom firmasına ait. Saudi Oger'in % 50'sine sahip olduğu Oger Telecom'un % 35 ile diğer büyük hissedarı ise 2011'den bu yana Saudi Telecom. Suudi Arabistan'daki inşaat projelerinden dolayı zora düşen Saudi Oger'in durumu nedeniyle Saudi Telecom 6-7 aydır hisselerin geri kalanını da almayı görüşüyor. Ancak ortadaki büyük borç bunu zorluyor diye duyuyoruz.

Bloomberg'de 2 gün önce yayınlanan bir habere göre [3], Oger Telecom ve dolayısıyla da Ojer Telekomünikasyon'un (OTAŞ) hisselerinin bir kısmına talip olan Saudi Telecom, lisans süresinin dolacağı 2026'ya kadar yatırımlarından dönüş alamayacaklarından çekinerek vazgeçti. Bloomberg haberinde son zamanlarda pek çok konuda satın almalar yaptığını duyduğumuz "Katarlı yatırımcı" ibaresi de var. Anlaşılan ocak ayında "alamayabiliriz" [4] açıklaması yapan Saudi Telecom'un kararına destek için araya Katarlı yatırımcılar eklenmiş ama buna rağmen satış riskli olarak değerlendiriliyor.

Çünkü OTAŞ'ın alınması durumunda elde olan tek varlık Türk Telekom. Yani ortada sadece OTAŞ'ın borçları değil, son bilançoya göre Türk Telekom'un 23 milyar TL'ye varan kısa+ uzun vadeli borçları da var[5]. Uzun vadeli borçların bir kısmının sonraya sarkması da mümkün deniliyor. Zaten bu nedenle olsa gerek Türk Telekom yetkilileri bir süredir, kamuya açık ortamlarda ya da arka planda "2026 yılına kadar lisansın işleri zorlaştırdığı"nı ve uzatılması gerektiğini konuşuyorlar.

Türk Telekom özelleştirmesi sırasında 21 yıl boyunca "Türk halkına ait olan ve zamanında değeri 80-150 milyar TL dolayında hesaplanan, tüm Türkiye'yi kapsayan bakır ve fiberlerden müteşekkil telekom altyapısının yönetimi" de Türk Telekom'a bir "İMTİYAZ" olarak verilmişti. Türk Telekom halen altyapı konusunda "tekel". Halbuki bu altyapıyı açması (YAPA) ve diğer operatörlere de kullandırtması lazım. Gerekli düzenlemeler var ama diğer telekom firmaları, boşluklar kullanılarak uygulanmadığına dair şikayetleri hem resmi kurumlara, hem de polemikler halinde söylüyorlar. Yani Arapların istediği garanti, bu firmanın 2026'dan sonra bile hala tekel kalmasına yönelik talep anlamına da gelebilir.

Normalde, 2026 yılında biten lisans sonrasında, BTK'nın lisansı yeniden Türk Telekom'a vermesi ya da başka bir firmaya vermesi mümkün. İktidar değişmediği sürece bir garanti de olabilir. Ama ya değişirse riski de bir başka risk.

Bloomberg haberine bakılırsa da, Katarlı yatırımcılar ile Saudi Telecom’un, şirketin lisansının 2026’da biteceği ve o döneme kadar dönüş alamayacakları gerekçesiyle vazgeçtiği belirtiliyor ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) Türk Telekom'un lisans süresini uzatması halinde, yatırımcıların yeniden devreye girebileceği öne sürülüyor.

Anlayacağınız, 8 ay önce yaptığımız kehanet gerçekten var. Ama bırakın Türk Telekom'un adı "Türk", kendisi "Arap" olmasına tepki göstermeyi, iyice alışmışız. Neredeyse "aman alsınlar da" diyecek hale gelmişiz [6].[1] Türk Telekom'un % 55 Hissesine Sahip Saudi Oger İflasa Gidiyor

[2] OTAŞ, Türk Telekom Hisseleri Rehinli Kredinin Yeni Taksidini de Ödeyemedi

[3] Turk Telekom Owner's Bailout Said to Stumble Over License

[4] Türk Telekom'un Peşin Ödemesinden Gelen Kredi için Önerilen Ödeme Planını Bankalar Kabul Etmedi

[5] Türk Telekom'da 2017'nin İlk Çeyreğinde, Yarım Milyar TL Ciro Artışına Karşın Kar % 84 Düştü ve 65 Milyon TL Oldu

[6] Türk Telekom Arapların mı Oluyor? Suudi Arabistan Hükümeti Saudi Oger'i Almayı Düşünüyor
Yazan: Fusun S.Nebil      27 Nisan 2017, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz