25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
ABD'de FTC Instagram'da Ürün Reklamı Yapan Ünlüleri Uyardı
Yazan: Mehmet Tasnikli      24 Nisan 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
ABD'de tüketici haklarını koruma organı Federal Ticaret Komisyonu, ünlüleri ve sosyal medya yıldızlarını, para aldığını belirtmeden, Instagram'da bazı ürünleri tanıtarak yasayı çiğnediği konusunda uyardı. Uyarılan ünlüler arasında Rihanna, Kim Kardishian, Kylie Janner var.

ABD'de tüketici haklarını koruma organı Federal Ticaret Komisyonu, ünlüleri ve sosyal medya yıldızlarını, para aldığını belirtmeden, Instagram'da bazı ürünleri tanıtarak yasayı çiğnediği konusunda uyardı. Uyarılan ünlüler arasında Rihanna, Kim Kardishian, Kylie Janner dahil 90 kadar ünlü isim var. Ancak uyarıda isim belirtilmiyor, genel bir uyarı var.

Ünlüler, Instagram mesajlarında bazı ürünleri göstererek hayranlarına o ürünleri tanıtıyor oluyorlar. Ancak bunun bir reklam olduğu belirtilmediği zaman, tüketici hakları ihlali sayılıyor. Zaten FTC'nin uyarısına yol açan şikayeti Public Citizen adını taşıyan tüketici hakları derneği yapmış.

FTC uyarısında, ürün tanıtımında "sponsorlu" için "#sp" veya "#partner" hashtag'lerinin kullanılmasının, tanıtıma maruz kalan kullanıcıları uyarmada yetersiz olduğunu söyledi. Onun yerine "Şirket X, bana denemek için bu ürünü verdi ..." gibi bir başlık yazmanın daha doğru olacağı kaydediliyor.

FTC uyarı mektubunda, ünlülerin sosyal medyada bir ürünü tanıtırken, para almışlarsa ya da tanıtımı bedelsiz ürün karşılığında yapıyorlarsa, bunu açıklıkla ve belirgin bir şekilde açıklamaları gerektiğini söyledi ve ihtiyaç duyulması durumunda, nasıl tanıtım yapılrsa uygun olacağına dair rehberlik verebileceklerini belirtmiş durumdalar.

FTC ayrıca, kullanıcıların genellikle bir yazının ilk 3 satırını okuduğunu ve "more- daha çok" bölümünü tıklamayabileceklerini hatırlatarak, firmaların ya da ürünleri sunan ünlülerin bir reklamdaki "maddi" bağlantıyı bu bölümde sunmaları gerektiğini hatırlatıyor. Çok sayıda etiket, hashtag ya da link olması durumunda da, asıl bilginin gözden kaçırılabileceğine ve bunun da ihlal olacağına dikkat çekiyor.

Instagram'daki Sponsorlu Mesajlar, Yüzbinlerce $ Kazabiliyor

US Weekly isimli dergiye göre, Kim Kardashian bir tek 'kampanya' için 500.000 $ kazanabiliyor. Kardeşleri olan 64 milyon takipçili Khloe ve 54 milyon takipçili Kourney'in ise kampanya başına 250 bin $ aldığı iddiası var. Esquire dergisi ise 3 - 7 milyon takipçisi olan bir Instagram kullanıcısının kampanya başına 75.000 $ kazanabileceği iddiasında.
Yazan: Mehmet Tasnikli      24 Nisan 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz