20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
Dijital Dönüşümde, Klasik Bankacılığın Farklılaşması ve İş Yapış Şekillerinin Dönüşmesi Gerekiyor
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      21 Nisan 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Dijital dönüşümün sürekli geliştirilmesi gereken bir yolculuk olduğunu ve önümüzdeki dönemde odağın artık veri ve verinin işlenmesi olduğuna dikkat çekmekte fayda var. İnovatif ürün ve hizmetlerin de daha çok bu alandan çıkacağını söyleyebiliriz.

Cengiz Arslan CIO / Yapı ve Kredi Bankası / CIO Summit - Antalyaİş ve ekonomiyi etkileyen bugünün teknoloji dünyasında konuşulan güncel konulara baktığımızda analitik ve iş zekası ya da robot algoritmalarının devreye girdiği hatta davranışsal algoritmalarla birleşip işin artık bilişsel (cognitive) tarafa taşındığı bir döneme giriyoruz. Bu değişimler bizi nereye götürüyor diye sorguladığımızda insan faktörü yine karşımıza çıkıyor. İnsan faktörü önemini koruyor. Hizmet sektöründe ve iletişim alanında insanın insanla diyaloğu çok önemli bir etken. Ancak bir taraftan self servis kanallar da gelişiyor ve insan diyaloğunun olduğu ilişki hizmetlerinin ne kadarını tamamen dijitale taşıyacağımız konusunu araştırıyor. Bu noktada teknolojinin, müşterimizin karşısında bir insanla mı yoksa robot algoritmalarıyla mı konuştuğunu anlamadığı bir olgunluk aşamasına gelmesini şekillendiren bir yapılanma sürecine gidiyoruz.

Veri, dijital dönüşümün asıl besinidir. Sürdürülebilirliği için de nitelikli bir etkendir. Önümüzdeki dönemde finans sektöründe inovasyon, artık çoğunlukla verinin işlenmesinden ortaya çıkacak. Yeni iş modellerinde bu verilerden yararlanılarak, inovatif ürün ve hizmetler geliştirilecek. Ancak biz banka olarak teknoloji üretmiyoruz, sadece kullanıcıyız. Teknolojileri kullanarak geliştirdiğimiz iş inovasyonlarımız var. Dolayısıyla bizim her zaman teknoloji sağlayıcılarıyla işbirliğinde olup, deneyim ve süreçlerimizi paylaşan konumumuz sürecek.

Yepyeni iş modelleri gelişmeye devam edecek

Türkiye’de finans ve bankacılık sektörü her zaman dijital teknolojileri ilk ve en iyi kullanan sektörlerin başında geldi. Ancak sektör olarak dijital olgunluk düzeyinde çok yukarıda olmamız artık bir şey yapmamıza gerek kalmadığı anlamına gelmiyor. Dijital dönüşümde klasik, alışılmış bankacılığın farklılaşması ve iş yapış şekillerinin dönüşmesi gerekiyor. Dijital dönüşümün gelecekte iş yapış şekillerine baskısı daha da artacak. Her sektörde olduğu gibi finans alanında da teknolojinin olanakları geliştikçe yeni iş alanları ve iş modelleri de oluşmaya başladı. Bunların başında da finansal teknoloji şirketleri olan Fintech’ler geliyor. Bu yeni şirketler bir fırsat olarak değerlendiriliyor, bankaların ortak bazı iş modelleri geliştirmesi için iş birlikleri doğuyor. Nitekim Open API bu işbirliğini kolaylaştıran, akışkanlığı sağlayan bir standart olarak karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki dönemde bu birlikteliklerden bugün hiç gündemde olmayan yepyeni iş modelleri görebileceğiz. Görünen o ki Fintech’ler bankalar için yeni bir kanal olacak.

Bu dijital ekosistemin varlığı doğal olarak karmaşıklığı artırıyor ve ortaya güvenlik konusu çıkıyor. Bizler için güvenlik başından bu yana önemliydi ancak son zamanlarda son kullanıcının da bu çembere dahil olmasıyla sorumluluklarımız arttı. Dolayısıyla son kullanıcıları da olası tehditler ve alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Güvenlik bugün bir zorunluluk olmanın ötesinde, bir farklılık öğesi olarak da bankaların önüne çıkan bir konu. Yüksek güvenlik sağlayan bankalar müşteri tercihlerinde avantajlı olacaklar.
Yazan: turk-internet.com Haber Merkezi      21 Nisan 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz