20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Tarihi Dönemeç; Gitgide Düşen Windows Liderliği İlk Kez Kaybetti
Yazan: Mehmet Tasnikli      04 Nisan 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Neredeyse 30 yıldır dünyanın lider işletim sistemi olan Microsoft'un Windows'u, 2010'lardan bu yana gelen düşüşünün sonunda ilk defa mart 2017'de liderliği kaybetti. Türkiye'deki kan kaybı dünyadakinden de fazla. Muhtemelen son 10-15 yıldaki BSA ve diğer etik dışı yaklaşımlarından olsa gerek. Şimdi lider İşletim sistemi Android.

Neredeyse 30 yıldır dünyanın lider işletim sistemi olan Microsoft'un Windows'u, 2010'lardan bu yana gelen düşüşünün sonunda ilk defa mart 2017'de liderliği kaybetti. Türkiye'deki kan kaybı dünyadakinden de fazla. Muhtemelen son 10-15 yıldaki BSA ve diğer etik dışı yaklaşımlarından olsa gerek. Şimdi lider İşletim sistemi Android [1].

Araştırma sonuçlarını yayınlayan Bağımsız web analitiği şirketi StatCounter, 2.5 milyon web sitesinde gösterilen 15 milyar web sayfası üzerinden derlediği sonuçları bugün yayınladı. Buna göre mart 2017 ayında Android ilk defa % 37,93 ile liderliği yakaladı.

Yandaki resimden de görüleceği üzere, Windows ise 2010'larda % 90'ların üzerinde olan pazar payında her yıl düşüş yaşıyor. Bu sürekli düşüş ilk defa mart 2017'de Android'in gerisine düşmesine neden oldu. Gelişmenin nedeni, internete gitgide daha yüksek oranda akıllı telefonlar üzerinden erişilmesi ve akıllı telefonlara uyumlu web sayfalarının artışı.

StatCounter CEO'su Aodhan Cullen, "Bu teknoloji tarihinde bir kilometre taşı ve de bir çağın sonu. Mart sonuçları Microsoft'un 1980'lerden beri kontrol ettiği işletim sistemi piyasasındaki liderliğinin sona ermesine işaret ediyor" derken, sonucun aynı zamanda, sadece beş yıl önce küresel internet kullanımının yalnızca% 2.4'ünü gerçekleştiren Android için büyük bir gelişme olduğunu belirtti.

Cullen, bu yükselişin ana itici motorunun akıllı telefonların yükselmesi, PC kullanımının ise düşüşü olduğunu belirtiyor. Cullen; "Windows masaüstünde savaşı kazanmıştı, ancak savaş alanı değişti" dedi.

Aşağıda işletim sistemleri pazarının dünyadaki durumunu --interaktif olarak-- izleyebilirsiniz.

Source: StatCounter Global Stats - OS Market Share
Türk İşletim sistemleri pazarına bakıldığında ise, daha çarpıcı bir sonuç görülüyor. Microsoft Türkiye pazarında, dünya pazarından daha hızlı pay kaybetmiş.


Source: StatCounter Global Stats - OS Market ShareBunun nedeninin ise, Microsoft'un kendisinin ya da BSA'nın son 10-15 yılda gösterdiği agresif ve yer yer etik dışına çıkan pazarlamanın sonucu olduğu yorumu yapılıyor. Demek ki, pazarlama yapacağım derken "satıcı avukatları kullanmak" ya da "baskı uygulamak" uzun vadede kaybettiriyor.


[1] Android overtakes Windows for first time
Yazan: Mehmet Tasnikli      04 Nisan 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz