20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
Yeni Araştırma, Bilgisayarlar Sayesinde İsveç'te Gençler Arasında Suç Oranının Düştüğünü Gösteriyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      28 Mart 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Ülkemizde uzun zamandır, digital oyunların gençleri nasıl şiddete yönelttiğine dair "kanaat"ler konuşuluyor. Bu kanaatlerin arka planına baktığımızda, yerli bir akademik bir araştırma göremiyoruz. Ama İsveç'te bir araştırma yayınlandı. İsveç Ulusal Suç Önleme Kurumu "Bra" tarafından yaptırılan araştırmaya göre, İsveç'teki 15-20 yaş grubunda, çeşitli suçlardan hüküm giyen gençlerin sayısı,1995 ile 2015 yılları arasında % 40.9 oranında düşmüş.

Ülkemizde uzun zamandır, digital oyunların gençleri nasıl şiddete yönelttiğine dair "kanaat"ler konuşuluyor. Bu kanaatlerin arka planına baktığımızda, yerli bir akademik bir araştırma göremiyoruz. Ama İsveç'te bir araştırma yayınlandı. İsveç Ulusal Suç Önleme Kurumu "Bra" tarafından yaptırılan araştırmaya göre [1], İsveç'teki 15-20 yaş grubunda, çeşitli suçlardan hüküm giyen gençlerin sayısı,1995 ile 2015 yılları arasında % 40.9 oranında düşmüş.

Rapora göre, 15-20 yaş gurubunda 1995 yılında 31.058 kişi yargılanırken, 2015'de bu sayı 19.042 olmuş. Çarpıcı bir rakam hırsızlık % 70 azalmış. Bu raporun, Hollanda'da ve bazı Avrupa ülkelerinde yapılan son araştırmalarla paralel sonuçlar verdiği bildiriliyor. Yani diğer ülkelerde de bilgisayar kullanan gençlerin suç oranlarının düştüğü gözlemlenmiş.

Rapor 15-20 yaş grubundaki günümüz gençlerinin, yaşıtları olan 1990'lardaki gençlerden neredeyse yarıya yakın daha az suç işlemesinin nedenini "suç olacak eylemler yapmak yerine evlerinde bilgisayarlarıyla vakit geçiriyorlar" şeklinde değerlendiriyor.

Ayrıca bilgisayarlarla oynamak için sürekli evde kalan çocuklar üzerindeki ebeveyn kontrolünün artması da diğer bir faktör olarak değerlendiriliyor. Örneğin gençlerin alkol tüketiminin azaldığı görülmüş. Alkolün, gençlerin suç işlemesinde önemli bir katalizör olduğu düşünülürse, suç miktarının azalmasının bir bileşeni de bu oluyor.

Araştırmada, gençlerin sosyal medyada kendilerini başarılı göstermeye uğraştıklarını ve bu nedenle öğrenime daha fazla değer vermeye başladıklarını göstermiş. Rapora göre, suç oranlarının düşmesinin bir başka nedeni de bu.

Diğer yandan, ebeveynlere verilen bir tavsiye, gençlerin bilgisayar kullanımının yakından takip edilmesi yönünde. Çünkü fiziksel ortamda suçluluk oranlarının düşmesinin tam tersine internet üzerinden suç içeren bazı eylemlere bulaşmaları da mümkün.[1] UNGDOMSBROTTSLIGHETEN I SVERIGE
Yazan: Mehmet Tasnikli      28 Mart 2017, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz