20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Bitcoin'e Yapılan Siber Saldırılar, Bitcoin Hissedarlarının Ortak Açıklamaları ve Miner'ların Önlenemez Yükselişi
Yazan: Ugurcan Taspinar      20 Mart 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bitcoin network'lerine yaklaşık 3 gündür yoğun bir şekilde siber saldırılar gerçekleştiriliyor. Zamanlama manidar, çünkü 2 gün önce hissedarlar bir deklarasyon yayımlamıştı. Kazanan ise Miner'lar!

Bu haberi yazmak için dökümanları saat 15.30 civarında açtım, bu süre zarfında Bitcoin'e peşisıra çeşitli DDoS saldırıları yaşandı, client'lar kilitlendi ve gün başında artışa geçen Bitcoin değerleri de an itibariyle düşmeye başladı.

Güne $1053.07'den başlayan Bitcoin, şu sıralar $1048'e kadar geriledi. DDoS saldırıları bugünle kısıtlı değil, geçmiş 3 gün boyunca Bitcoin.com'a ve Bitcoin işlemlerinin görüldüğü client'lara kuvvetli siber saldırılar gerçekleştirildi. Kimisi ‘manipülasyon girişimi' diyor, kimisi sistemlerin çalışmaz hale getirilmesinin amaçlandığını söylüyor. Bu esnada; borsaların işelemesi ve hareketliliğin devam etmesi sonucunda Bitcoin Miner'ların gelirleri de bugünden itibaren katlandı.  Bitcoin Mining, çeşitli PC donanım ve yazılım ürünleriyle gerçekleştirilir, Utorrent, en bilenen miner'lardan bir tanesi. Şüpheliler arasında ise popüler GPU üreticileri bulunuyor.  Günü anlamlı kılan detay ise, Mining için gerekli tool'ların ‘ele düşmesiyle' maliyetlerinin git gide aşağılara çekilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Open Source platformların çoğalmasıyla, konu hukuken zorlaşsa da, ‘genişlik ve ekosistem' gözönünde bulundurulduğunda potansiyel de artıyor.

Geçtiğimiz 3 gün boyunca Bitcoin.com sitesine yoğun bir şekilde DDoS saldırısı gerçekleştirildi, hala da gerçekleştiriliyor. Bitcoin.com yönetimi, gönderdiği e-bülten ile bunun bir ‘iç savaş' getirisi olduğunu, saldırıları yapanların diğer e-coin platformlarının olduğunu belirtti. Bitcoin forumlarına baktığımız zaman bu saldırılar, Dyn sunucularına yapılan saldırılara yakın bir şekilde tahribat oluşturabilecek güçte.

Bitcoin yönetimi diyor ki: "Zamanlama manidar"Bu konuda zamanlama hakikaten manidar, çünkü daha dün Bitcoin'in hissedarları ortak açıklama yaptılar ve açıklamalarla resmen Bitcoin'i köşeye sıkıştırmayı hedeflediler. Bildiride imzası olan, Bitcoin hissedarlarından Bitstamp, BTCC, Bitsquare, Shapelift, Kraken, Gemini, Coinbase, Localbitcoins gibi meşhur hissedarlar bulunuyor.  Uluslar arası ekonomi basını, bu durumu "Hard Fork Contingency" olarak, yani, "Çatal kaldırma, İsyan etme" başlıklarıyla duyurdu. Konuyla ilgili bu hafta, Bitfinex'in detaylı açıklama yapması bekleniyor, net gelişmeleri bildireceğiz.

Bir ayrışmadan söz edilse de, Bitcoin Unlimited'in daha önceki gibi 35%'lik mining desteğinin devam edileceği de kaydedildi.

Bitcoin network'lerine gerçekleştirilen DDoS saldırıları, bir şekilde hissedarların ortak deklarasyonuyla ilişkilendirilse de,  bir taraftan bu saldırıların sonuvu olarak Miner'ların getiri sağladığı bir gerçek.  22 Nisan'da Çin Halk Bankası'nın Bitcoin rakamlarını etkileyebilecek kararlar alması bekleniyor ve DDoS saldırıları bu toplantıya kadar sürdürülürse Bitcoin değerleri beklenenden daha fazla düşüş yaşayabilir. Ancak ince bir detay var; Bitcoin değerleri ne kadar düşserse düşsün; muhakkak Miner'lar gün geçtikçe daha fazla kazanıyor. Böylece mining sağlayan donanım ve yazılımların varlığı da çoğalacak.
Yazan: Ugurcan Taspinar      20 Mart 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz