25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
Yabancılara Verilecek Turkuaz Kart için Yönetmelik Yayınlandı
Yazan: Ergün Dinçer      17 Mart 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye'deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine, istihdama etkisi gibi nedenlerle ve Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulunun önerisiyle, başvurusu bakanlıkça uygun görülen yabancılara "Turkuaz Kart" verilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye'deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine, istihdama etkisi gibi nedenlerle ve Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulunun önerisiyle, başvurusu bakanlıkça uygun görülen yabancılara "Turkuaz Kart" verilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı [1].

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu yönetmeliği ile Turkuaz Kart'a ilişkin başvuru, değerlendirme ve geçiş süresine, kart sahibine ve yakınına sağlanan haklara ve bu hakların kullanımına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Türkiye'de süresiz çalışma ve ikamet hakkı veren, yakınlarına ise ikamet hakkı sağlayan Turkuaz Kart, eğitim düzeyi, ücreti, mesleki bilgisi ve deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı ve benzeri nitelikleri itibarıyla yüksek nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen; yatırım veya ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmeye yaptığı katkı ve benzeri özellikleri itibarıyla yüksek nitelikli yatırımcı olan; bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayan veya bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası düzeyde ülke menfaatleri açısından stratejik kabul edilen çalışmalar ve araştırmalar yapan bilim insanı veya araştırmacılar ile kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetler açısından uluslararası düzeyde başarılı olan, Türkiye'nin veya Türk kültürünün uluslararası tanınırlığına veya tanıtımına katkı sağlayan, Türkiye'nin milli menfaatlerine ilişkin hususlarda uluslararası düzeyde faaliyette bulunan yabancılara verilebilecek.

Turkuaz Kart başvuruları, gerekli şartların karşılanmaması durumunda reddedilebilecek. Ya da 6 ay içinde Türkiye'ye gelmemek, mücbir neden olmaksızın 2 yıldan uzun süre aralıksız yurtdışında kalmak gibi çeşitli nedenlerle kartın iptali de yapılabilecek.

Turkuaz kartın ilk 3 yıl ise geçiş dönemi olarak kabul edilecek. Genel Müdürlük geçiş süresince yabancının faaliyetlerini ve taahhütlerini yerine getirip getirmediğini izleyecek ve bir rapor hazırlayacak. Geçiş süresinin başarılı olması durumunda, kart süresiz hale getirilecek. Geçiş süresi sonrasında Türk vatandaşlığı da mümkün hale gelecek.

Turkuaz Kart için başvuru yapılabilecek tarım, sanayi veya hizmet sektörleri, belirli bir meslek, işkolu, mülki ya da coğrafi alan olarak sınırlandırılabilecek.


[1] TURKUAZ KART YÖNETMELİĞİ
Yazan: Ergün Dinçer      17 Mart 2017, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz