20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
Rekabet Kurumu, Netaş'ın % 48,04 Hissesinin ZTE'ye Devrine Onay Verdi
Yazan: Ergün Dinçer      15 Mart 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Netaş Telekomünikasyon A.Ş.’nin, OEP Turkey Tech.B.V.’ye ait olan %48,04 oranındaki hissesinin ZTE Cooperatief U.A. tarafından devralınması işlemine izin verilmesi talebi ile ZTE tarafından Rekabet Kurumuna yapılan başvuru konusundaki karar yayınlandı. Özetle; Rekabet Kurumu bu işleme izin verilmesinde sakınca olmadığı sonucuna vardı.

Netaş Telekomünikasyon A.Ş.’nin, OEP Turkey Tech.B.V.’ye ait olan %48,04 oranındaki hissesinin ZTE Cooperatief U.A. tarafından devralınması işlemine izin verilmesi talebi ile ZTE tarafından Rekabet Kurumuna yapılan başvuru konusundaki karar yayınlandı.

ZTE Cooperatief’in bağlı olduğu şirket olan ZTE, Çin Halk Cumhuriyeti merkezli ve hisseleri Hong Kong ve Shenzen borsalarında işlem gören uluslararası bir şirket. ZTE telekomünikasyon, telefon, altyapı, yazılım, kurumsal
şebeke çözümleri, M2M, veri iletim cihazları, aksesuar ve tablet sektörlerinde küresel ölçekte faaliyet gösteriyor. Bu doğrultuda teşebbüs, kurumsal ağ ürünleri, endüstriyel kameralar, video konferans cihazları ve cep telefonu satışı yapıyor ve sunduğu ürünler için servis desteği sağlıyor. ZTE Türkiye’deki faaliyetlerini ise ZTE İstanbul Telekomünikasyon San. ve Tic. Ltd. Şti(ZTE İstanbul) aracılığıyla yürütüyor. ZTE İstanbul, temel olarak genişbant ekipman (XDSL ekipmanı) ve genişbant terminal (XDSL modem) alanlarında çalışıyor. ZTE Coorperatief ise, yatırım faaliyetlerinde bulunan ve iştiraklerinin finansmanını sağlayan Hollanda menşeili bir holding şirketi durumunda.

Netaş ise, yeni nesil servisler (siber güvenlik, bulut çözümleri gibi) ve sistem entegrasyonu çözümleri sunuyor. Bu bağlamda, özellikle ses, veri, optik, kablolu ve kablosuz ağlarda küresel boyutta çözüm üretmekte olup servis
sağlayıcılara ve kurumsal müşterilere kablosuz internet, metro ethernet ve optik ağ hizmetleri sunuyor. Ayrıca Netaş kontrolü altındaki iki iştiraki aracılığıyla sektörel çözüm, sistem entegrasyonu, dış kaynak kullanımı, servis, bakım ve destek hizmetleri ile danışmanlık hizmetleri alanlarında da faaliyet gösteriyor.

Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören Netaş üzerinde OEP’ye ait olan %48,04 oranındaki hisse ZTE Coorperatief’e geçerken, diğer hissedarların paylarında herhangi bir değişiklik meydana gelmeyeceği ama yönetim kurulunda değişiklik olacağı kaydediliyor.

Rekabet Kurulu işlem sonucunda hakim durum yaratılmasının veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesinin
ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmaması nedeniyle
işleme izin verilmesine Oybirliği ile karar verdi.


[1] Rekabet Kararı
Yazan: Ergün Dinçer      15 Mart 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz