20 Haziran 2018, Çarşamba   |   English
Rekabet Kurumu, Yandex'in Şikayeti ile Google Hakkında Soruşturma Açtı
Yazan: Ergün Dinçer      06 Mart 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Rekabet Kurulu, Rus arama motoru şirketi Yandex'in 2015'de yaptığı şikayet uzantısında soruşturma açma kararı verdi [1]. Kurul 28 aralık 2015 tarihinde verdiği ilk kararda Google lehine --soruşturma açmaya gerek olmadığı şeklinde-- karar vermişti. Ancak kararın mahkemeye taşınması sonrasında yeniden yapılan inceleme ile soruşturma açılma kararı verildi.

Rekabet Kurulu, Rus arama motoru şirketi Yandex'in 2015'de yaptığı şikayet uzantısında soruşturma açma kararı verdi [1]. Kurul 28 aralık 2015 tarihinde verdiği ilk kararda Google lehine --soruşturma açmaya gerek olmadığı şeklinde-- karar vermişti. Ancak kararın mahkemeye taşınması sonrasında yeniden yapılan inceleme ile soruşturma açılma kararı verildi. Karar, Google mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve şirketler ile orijinal ekipman üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar ve uyumlu eylemler ile hakim durumu kötüye kullanmayı yasaklayan maddelerini ihlal ettiği iddiasını içeren şikayet başvurusu çerçevesinde alınmıştı.

Rekabet Kurumundan yapılan açıklama şu şekilde;

  Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün (GOOGLE) mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve GOOGLE ile orijinal ekipman üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasını içeren şikayet başvurusunu, Rekabet Kurulu, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesi’nin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

  Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan önaraştırmada, GOOGLE’ın faaliyetleri incelenerek; 28.12.2015 tarihinde, 15-46/766-281 sayı ile, 4054 sayılı Kanun’un 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığına, aynı Kanun’un 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca GOOGLE’a görüş bildirilmesine karar verilmişti.

  Anılan Kurul kararına ilişkin olarak Ankara 5. İdare Mahkemesi nezdinde açılan davada Mahkeme’nin yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar vermesi ve şikayetçinin bahse konu ret kararına itiraz etmesi üzerine, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 7. İdari Dava Dairesinin 09.11.2016 tarihli ve 2016/134 Y.D İtiraz No.lu kararı ile; GOOGLE’ın inceleme konusu uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edebileceği gerekçesiyle Kurul kararının “soruşturma açılmasına gerek olmadığına” ilişkin 1. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

  Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 09.02.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, ilgili yargı kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun'un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun’un 41. maddesi uyarınca;

   - Google Inc.

   - Google International LLC

   - Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.

  hakkında soruşturma açılmasına 17-06/54-M sayı ile karar verdi.

  Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, yukarıda adı geçen şirketlerin çeşitli faaliyetlerinin, 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddeleri kapsamında ihlal olup olmadığının tespiti amacıyla başlatıldı.

İllerArasiMesafe.com Şikayetine Soruşturmaya Gerek Yok Kararı Verildi

Diğer yandan Rekabet Kurumu, Google için "kendi sitesini herhangi bir gerekçe göstermeden arama motorundan çıkardığı" şikayetinde bulunan Yasin Oral olayında aldığı kararda "bu konuda Google'u soruşturmaya gerek yoktur" dedi [2].

Şikayetçi Yasin Oral, sitesi olan www.illerarasimesafe.com'un piyasadaki faaliyetlerinin zorlaştırıldığı ve eşit durumdaki alıcılara ayrımcılık yapıldığını iddia etmekteydi.

Rekabet Kurumu'nun Google'un yanısıra, Yandex ve Microsoft'tan bu konuda bilgi istediği şikayette; İller arası mesafeleri hesaplayabilen ve bunları harita üzerinde gösterebilen www.illerarasimesafe.com adlı internet sitesinin Türkiye’de en çok ziyaret edilen 1293. internet sitesi konumunda olduğu, ziyaretçilerinin ise %74,7’sinin www.google.com.tr, %3,9’unun www.google.com üzerinden erişim sağladığı, Google'un şikâyetçi tarafa 11.06.2016 tarihinde bahsi geçen internet sitesine dair “spam” problemleri olduğuna ilişkin bir e-posta gönderildiği, e-postada sorunun ne olduğunun veya nasıl çözüleceğinin açıklanmadığı, bunun üzerine şikâyetçinin, Google’a problemin ne olduğuna dair e-posta göndermesine rağmen cevap alamadığı ve internet sitesinin hiçbir gerekçe olmaksızın 17.06.2016 tarihinde Google’a ait arama motoru sonuçlarından çıkarıldığı belirtildi.

Sitenin sahibi sitenin piyasadaki faaliyetini zorlaştırdığını ve eşit durumdaki alıcılara ayrımcılık yapıldığını iddia ettiği bu eylemin sonunda ziyaretçi sayısında sert düşüş meydana geldiği ve hukuka aykırı olduğunu belirterek şikayet etti. Ancak başta da belirttiğimiz üzere Rekabet Kurumu 16 kasım 2016 tarihinde Google'un bu şikayeti çerçevesinde soruşturulmasına gerek olmadığı kararını verdi [2].[1] 15-46/766-281 Sayılı Rekabet Kurulu Kararı

[2] 16-39/638-284 Sayılı Rekabet Kurumu Kararı
Yazan: Ergün Dinçer      06 Mart 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz