20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Türk Telekom'un Peşin Ödemesinden Gelen Kredi için Önerilen Ödeme Planını Bankalar Kabul Etmedi
Yazan: Fusun S.Nebil      22 Şubat 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Bankaların, OTAŞ'ın 4,75 milyar $ eşdeğeri borcu için sunulan planı kabul etmediği bildiriliyor. Bloomberg tarafından verilen habere göre "plan", Saudi Telecom tarafından bankalara sunuldu. Eylül 2016 ayında ödenmeyen 290 milyon $'lık bölüm için başlayan tartışmalar bir yana, kredinin bu ay içinde yeni bir taksidi bulunuyordu. 4,75 milyar $ kredinin karşılığında Türk Telekom hisseleri rehin edilmişti.

Bankaların, OTAŞ'ın 4,75 milyar $ eşdeğeri borcu için sunulan planı kabul etmediği bildiriliyor. Bloomberg tarafından verilen habere göre "plan", Saudi Telecom tarafından bankalara sunuldu. Eylül 2016 ayında ödenmeyen 290 milyon $'lık bölüm için başlayan tartışmalar bir yana [1], kredinin bu ay içinde yeni bir taksidi bulunuyordu. 4,75 milyar $ kredinin karşılığında Türk Telekom hisseleri rehin edilmişti [2].

Bu kredi 2007 yılında Türk Telekom'un özelleştirilmesi sonrasında kalan 4,1 milyar $'lık peşin ödemeyi yapmak için Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) tarafından alınmıştı [3]. Kredinin ödenmemiş olduğu 2013 yılında yenilenmesi sırasında ortaya çıktı[4]. Şimdi bu yenilenen kredinin de ödenmediği anlaşılıyor. Yani o zamandan bu yana gelen yaklaşık 10 yıldır ödenmeyen bir borç durumunda.

Saudi Telecom'un bankalara önerisi, OTAŞ'tan doğrudan bir hisse karşılığında, eylül ayındaki ödenmeyen borcun faizi olan 160 milyon $'lık bir ödeme yapmak şeklinde [5]. Ancak ismi belirtilmeyen kaynaklara göre bankaların bu öneriyi reddettiği belirtiliyor.

Saudi Telecom, 2008 yılında OTAŞ'ın ana ortağı Dubai merkezli Oger Telecom'un % 35'ini satın alarak, hem Ojer'in hem de % 19,2 oranında Türk Telekom'un dolaylı ortağı haline gelmişti[6]. Oger Telecom'un bağlı bulunduğu Saudi Oger inşaat firmasında yaşanan sıkıntılar sonrasında, şirketin Saudi Telecom tarafından satın alınması gündemde ama Saudi Telecom neredeyse 1 yıldır ayak sürüyor ve şirketi almıyor. Hatta yakın zamandaki haberlere göre, "almayabilir de"..[7].

Çünkü Saudi Telecom'un bu alımla borç yükü altına gireceği tek şirket OTAŞ değil, aynı zamanda Türk Telekom'un da kendi borçları var ve bu yılı zararla kapattı.

OTAŞ'a Türk Telekom hisseleri rehni karşılığında 6 banka tarafından 2013 yılında verilen 4,75 milyar $'lık kredinin 1,5 milyar $'lık kısmının Akbank ve 1 milyar $'lık kısmının da Garanti Bankası tarafından verildiği bildiriliyor. Bankacılık uzmanları bu 2 miktarın Akbank ve Garanti Bankası açısından negatif etki yarattığını belirtiyorlar.
[1] Oger Telecom, Türk Telekom'u Peşin Ödemek için Aldığı 2007 Borcunun 290 Milyon $'lık Taksidini Ödeyemedi

[2] Türk Telekom'un Peşin Ödemesinden Gelen Kredi için Önerilen Ödeme Planını Bankalar Kabul Etmedi

[3] Oger Telekom 4,31 Milyar $'ı Peşin Ödedi

[4] Otas Signs New $ 4,75 Billion Equivalent Loan

[5] Saudi Telecom, Türk Telekom'un % 55 Ortağı OTAŞ'a 160 Milyon $ Kredi Teklif Etti

[6] Saudi Telecom, Oger'in % 35'ini 2,6 Milyar $'a Satın Aldı

[7] Saudi Telecom, Oger Telecom ve Dolayısıyla Türk Telekom Hisseleri Konusunda JP Morgan ile Çalışıyor
Yazan: Fusun S.Nebil      22 Şubat 2017, Çarşamba      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz