20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Tim Cook, Reina Saldırısı Tepkisini Twitter'dan Türkçe Verdi
Yazan: Mehmet Tasnikli      02 Ocak 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
2017'ye girdiğimiz ilk 1 saat içinde, hepimizi derinden yaralayan ve 39 kişinin ölümü, 65 kişinin yaralanması ile sonuçlanan Reina saldırısı için ilk tepki gösterenlerden birisi Apple CEO'su Tim Cook oldu. Cook gece yarısı 1:05'de meydana gelen olaydan hemen hemen 2 saat sonra ve üstelik Türkçe olarak, "Sevgili Türkiye, acınızı ve üzüntünüzü paylaşıyoruz. #Istanbul kalbimiz sizinle. 🇹🇷" tweetini gönderdi.

2017'ye girdiğimiz ilk 1 saat içinde, hepimizi derinden yaralayan ve 39 kişinin ölümü, 65 kişinin yaralanması ile sonuçlanan Reina saldırısı için ilk taziye mesajı gönderenlerden birisi Apple CEO'su Tim Cook oldu. Cook gece yarısı 1:05'de meydana gelen olaydan hemen hemen 2 saat sonra ve üstelik Türkçe olarak, aşağıda göreceğiniz "Sevgili Türkiye, acınızı ve üzüntünüzü paylaşıyoruz. #Istanbul kalbimiz sizinle. 🇹🇷" tweetini gönderdi.

Taziye tweetin, olaydan çok kısa bir süre sonra yayınlanması yanında, Türkçe olması da "Cook'un insancıl kişiliğinden" şeklinde değerlendirildi. Cook insan haklarına saygılı bir CEO olarak tanınıyor.

Tim Cook'un mesajına kadar, yabancı Twitter kullanıcılarından fazla görülmeyen "kınama" ve "üzüntü paylaşma" mesajları, Cook'un takipçilerinin de sayesinde olsa gerek, birden arttı ve o saatten sonra "#Pray for Turkey", "#Reina", "#Istanbul" ve "#WeareIstanbul" gibi etiketler eşliğinde acıyı paylaşma tweetleri görüldü.

Saldırının duyulması sonrasında, Pakistan gibi Müslüman ülkelerden ya da batıda yaşayan müslümanlardan ise, genellikle "müslümanlar terörist değildir" ya da "öldürenler müslüman olamaz" gibi mesajlar yağdı. Bu mesajların bazılarını burayı tıklayarak görebilirsiniz.

Yazan: Mehmet Tasnikli      02 Ocak 2017, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz