20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Nevin Çizmecioğulları : Kamuda Projeler $ Artışına Rağmen Sürecektir, İnsan Kaynakları Sorunu Daha Önemli
Yazan: Fusun S.Nebil      29 Kasım 2016, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
IDC Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları : "Dolar artışı belki ilk olarak tüketici tarafında etkilemeye başladı çünkü mağazalarda TL olarak satılan ürünler olarak ya da TL bütçesi olan kurumlarda. $ kuru birtakım endişeler yaratsa da aslında kamuda, 15 Temmuz sonrası yaşadığımız insan kaynakları problemi ve eleman yetersizliği daha önemli bir sorun gibi gözüküyor bence. Hatta dolardan daha çok önemli çünkü bizim yıllardır, belki on yıllardır, 20 yıllardır dolar konusunda bir şekilde deneyimlerimiz oldu ama bu kadar insan eksiliğinin ve değişimin yaşandığı bir dönem hiç yaşamamıştık. Yani çok endişe duyduk içerideki söylemlerden sonra. "

Geçtiğimiz hafta sonu IDC tarafından Antalya'da düzenlenen 2ci Kamu Bilişim Konferansında, temel konuların yanısıra 15 temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan kamu bilişim elemanı eksiği de konuşuldu. Konferans sonrasında IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğulları ile konferansı konuştuk.

turk-internet.com: Nevin Hanım, geçtiğimiz sonbaharda; birçok etkinliği arka arkaya yaptınız. IDC olarak bugün bize söyler misiniz, bilişim ve iletişim sektörlerinin ilgilendiği ana konular hangileri?

Nevin Çizmecioğulları :
Son dönemde, özellikle son yazı dijital dönüşüm temaları ile geçirdik aslında. Dijital dönüşüm dediğimiz şey, bizim çok uzun süredir tartıştığımız bulut, mobilite, veri merkezleri, sosyal medya teknolojilerinin üzerine oturan inovasyon hızlandırıcıları dediğimiz robotik, nesnelerin interneti, bilişsel veri analizi gibi kavramların bir arada kullanılmasından geliyor. İşte bunların bütün teknoloji bir arada kullanılırsa da asıl dijital dönüşümümüzü tamamlamış oluyoruz ve bu arada da aslında konuştuğumuz IT yöneticilerinin daha çok inovasyonda yer aldığını ve inovasyon ile beraber bu çözümleri entegre ettikleri uygulamaları görüyoruz. Yani uygulamalara yönelmelerini görüyoruz.

turk-internet.com: Hangi etkinlikleri yaptınız mı bu sene?

Nevin Çizmecioğulları :
Ekim ve kasım ayında aslında bütün ana sektörler için, odaklı sektörel etkinlikler yaptık. Öncelikle bu dijital dönüşümün sektöre yansıması, mesela Endüstri 4.0 diye geçiyor üretim sektörüne, daha sonra perakendeye yansıması. Perakende ve mağazacılık kavramlarının online ile beraber elektronik ticaret ile birleşmesini kapsayan dijital perakende yaptık. Finans yaptık ki, dijital dönüşümün öncelikli sektörlerinden bir tanesi finans ve son olarak da bugün kamuyu tamamladık.

Burada da aslında şöyle bir şey var: biliyorsunuz ki, Türkiye’de akıllı telefon kullanımında bölgede birincisiyiz yani Ortadoğu ve Afrika’da ve bilişim harcamalarımızın yüzde yarısı neredeyse akıllı telefonlara gidiyor. Akıllı telefonları kullanan akılı telefonlar üzerindeki mobil uygulamalar ve sosyal medyayı kullanan kullanıcı hem bankaları, kurumları, hem perakendede hizmet veren kurumları, hem de aslında kamuyu aslında oldukça zorluyorlar ve ciddi bir şekilde benzer, hızlı çalışan uygulamalar istiyorlar.

Bu anlamda dönüşüm kaçınılmaz. Dolayısıyla da tüm sektörler kendilerini bu yeni değişen dünyaya adapte etmek için bambaşka uygulamalar kullanıyorlar ve tüketicilerin alışkanlıklarından aslında bu veriyi değerlendirerek, onlara nasıl daha iyi hizmetler sunabileceklerini araştırıyorlar. Yani tüketicinin baskısı ve inanılmaz beklentisi, onları iş yapış şekillerini dönüştürmeye zorluyor.

turk-internet.com: Peki, bu etkinliklerinize katılanlar ne kazanıyor ya da niye geliyorlar?

Nevin Çizmecioğulları:
Bizim etkinliklerimiz tedarikçi bağımsız etkinlikler. Dolayısıyla burada öncelikle IDC’nin global vizyonunu sunmaya çalışıyoruz. Bu sektörlerde, bu teknolojilerdeki trendler nereye gidiyor, Türkiye’deki trendler nelerdir? Bağımsız bir platformda bütün farklı tedarikçilerin hem vizyonlarını, ürünleri, çözümlerini görebiliyorlar, hem de birbirlerinden deneyim paylaşımında bulunabiliyorlar. Özellikle bu etkinliklerde gerek ödül programları, gerek jüriler ile, gerek danışma kurulları ile öncesinde de çalışarak, hem sektöre hem de tedarikçilere hizmet sunmaya çalışan üreticilerin, onların sistem entegratörlerinin beklentilerini algılayarak, iki tarafı bir arada buluşturmaya çalıştık.

Amacımız sektörü biraz hareketlendirmek, bu içinde bulunduğumuz zor dönemde sektöre biraz ivme kazandırmak ve enerji vermekti.

turk-internet.com: Zor durum, dediniz. Dolar artışı sizce sektörü nasıl etkileyecek?

Nevin Çizmecioğulları :
Dolar artışı belki ilk olarak tüketici tarafında etkilemeye başladı çünkü mağazalarda TL olarak satılan ürünler olarak ya da TL bütçesi olan kurumlarda.

$ kuru birtakım endişeler yaratsa da aslında kamuda, 15 Temmuz sonrası yaşadığımız insan kaynakları problemi ve eleman yetersizliği daha önemli bir sorun gibi gözüküyor bence. Hatta dolardan daha çok önemli çünkü bizim yıllardır, belki on yıllardır, 20 yıllardır dolar konusunda bir şekilde deneyimlerimiz oldu ama bu kadar insan eksiliğinin ve değişimin yaşandığı bir dönem hiç yaşamamıştık. Yani çok endişe duyduk içerideki söylemlerden sonra.turk-internet.com: Peki kamunun -bu toplantıda konuşuldu- önümüzdeki dönem hangi bölümleri yatırım yapıyor?

Nevin Çizmecioğulları:
Ülkemizde ve dünyada da en çok eğitim, sağlık, savunma ve intellegence tam olarak bildiğimiz istihbarat konularında yatırım var. İstihbarat bölümlerini çok yoğun olarak görüyoruz ve bunlar bu içinde bulunduğumuz bütün zorluklara rağmen, dolar artışına rağmen, savaşa rağmen yoğun bir şekilde devam ediyor olacak.

turk-internet.com: Önümüzdeki dönemi nasıl görüyorsunuz?

Nevin Çizmecioğulları :
Umutlu olmamız lâzım. Bir şekilde daha çok çalışmamız lâzım ve daha çok sinerjiye ihtiyacımız var. Kaynaklarımız kısıtlı. Belki olabildiğinden daha kısıtlı ama bu kısıtlı kaynakları akıllıca kullanmamız lâzım ve dolayısıyla burada da işbirliği gerekiyor. Doğru kaynaklar, doğru dış kaynak kullanımları da gerekecek. Yani belki o elemanları bulamayacağız, istihdam edemeyeceğiz ama bu konuda çözüm üreten güvenilir servis firmaları ile çalışmamız gerekecek.

turk-internet.com: Benim sorularım bu kadar. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Nevin Çizmecioğulları :
Yok, teşekkürler, sağ olun!
Yazan: Fusun S.Nebil      29 Kasım 2016, Salı      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz