27 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Turkcell'de 60 Gün Doldu.. Peki Ne Olacak?
Yazan: Fusun S.Nebil      20 Kasım 2016, Pazar      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Dün 19 kasım 2016 yani Turkcell için, İngiliz tahkim mahkemesi tarafından Çukurova Holding şirketine verilen 60 günlük sürenin dolduğu gün idi. Biz süre uzatma dışında varsa diğer ara kararların neler olduğunu henüz bilmiyoruz ama bu konudaki en son gelişmeleri soran okuyucularımız için bugüne kadar ortaya çıkan bilgileri özetleyelim. Çünkü bildiğimiz herşeyi yazdığımız halde, Turkcell konusundaki uzmanlığımız nedeniyle, bir kısmı Turkcell yatırımcısı olan pek çok kişi zaman zaman gönderdikleri maillerle, yazılarımız dışında bir gelişme olup olmadığını sürekli soruyorlar.
Turkcell'de hisse kompozisyonları çerçevesinde, yönetimi elinde tutan İngiliz Virgin adaları merkezli Çukurova Telecom Holdings şirketinin hisseleri konusunda İngiltere'de sürmekte olan tahkim davasının son günü bugündü. Neler olduğuna dair bir duyum yok. Sadece duyduğumuz bilgi; azınlık ortağı ve şirketin fikir babası olan Murat Vargı'nın "ara kararlar"dan ve dolayısıyla "sorunun uzaması"ndan bahsediyor olması [1].

Dün 19 kasım 2016 yani Turkcell için, İngiliz tahkim mahkemesi tarafından Çukurova Holding şirketine verilen 60 günlük sürenin dolduğu gün idi. Bir süre uzatma dışında [2] varsa diğer ara kararların neler olduğunu henüz bilmiyoruz ama en son gelişmeleri soran okuyucularımız için bugüne kadar ortaya çıkan bilgileri özetleyelim. Çünkü bildiğimiz herşeyi yazdığımız halde, Turkcell konusundaki uzmanlığımız nedeniyle, bir kısmı Turkcell yatırımcısı olan pek çok kişi zaman zaman gönderdikleri maillerle, yazılarımız dışında bir gelişme olup olmadığını sürekli soruyorlar.

En son konuyla ilgili olarak eylül sonunda bir özetleme yapmıştık ama tekrar soranlar var [3]. Bu sorulardan bir kısmı olayın tam anlaşılamadığını düşündürdüğü için, daha önce detaylı pek çok yazı yazdığımız halde yine en baştan ama bu sefer farklı açıdan bakarak anlatalım. Sizi ilgilendirmeyen başlıkları atlayıp, son bölüme de bakabilirsiniz. Merak ettiğiniz konularında daha fazla detayı için de, dipnottaki yazılara bakabilirsiniz.

Bu Hisseler Neden Önemli?

Turkcell yönetim yapısında 3 katlı bir şirket mekanizması var. Bizim bildiğimiz Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. şirketinin % 51'i Türkiye'de kurulu Turkcell Holding isimli bir şirkete ait. Bu şirketin % 52,91'i ise İngiliz Virgin Adalarında kurulmuş olan Çukurova Telecom Holdings (CTH) diye bir başka şirkete ait. İşte tahkim mahkemesinin hisseleri için karar verdiği şirket de bu şirket.

İngiliz Virgin adaları merkezli CTH'nin 2 ortağı var. Bu 2 ortağın da kuruluş merkezi yine İngiliz Virgin Adaları (BVA). Dolayısıyla İngiliz kanunlarına tabi. 2 ortaktan BVA merkezli olan Çukurova Finance International Ltd. (CFI) % 51 ve Alfa Telekom Türkiye Ltd (ATTL) ise % 49 hisseye sahip.

CTH, bizim kısaca Turkcell olarak adlandırdığımız firmanın --yukarıdaki oranlara bakarsanız-- dolaylı olarak % 26'sına sahip. Ama % 52,91'lik hissesi sayesinde Turkcell Holding firmasını yönetiyor. Turkcell Holding firması da yukarıda belirttiğimiz % 51'lik hissesi sayesinde, bizim bildiğimiz cep telefonu şirketi Turkcell İletişim'in yönetimini elde tutuyor.

Yani bu davanın önemi burada gizli. Hisseler Alfa'ya geçerse, Alfa Turkcell'in yönetimini eline geçirmiş olacak. Tersine Çukurova bahsedilen hisseleri satın alırsa, halen elinde tuttuğu yönetimi devam ettirebilecek.

Turkcell Hisseleri Konusuna Neden İngiliz Mahkemeleri Karışıyor?

Çukurova Grubu, Pamukbank dolayısıyla TMSF ile yaşadığı sıkıntılar sonucunda, 2005 yılında Rus Alfa Grubundan kredi kullandı. Bu kredinin 1,7 milyar $'ı nakit, 1,6 milyar $'ı hisseye çevrilebilir bono şeklindeydi [4].

Alfa Grubu, 2005 yılında bu hisseleri dönüştürdü ve böylece CTH'nin % 49'una ve dolayısıyla Turkcell'in % 13,22 hissesine sahip oldu [5].

CTH ve ortağı olan CFI ve ATTL hepsi İngiliz Virgin Adaları merkezli olduğu için bu şirketlere ait hukuki sorunlarda İngiliz mahkemeleri devreye giriyor.

Hatırlarsanız 2013 yılında verilen Turkcell hisse kararı da yine İngiliz mahkemelerinden çıkan bir karardı [6].

Şimdiki karar ise Alfa'nın "dead-lock" olarak tanımlanan yani yönetimin kilitlenmesi konusunda mahkemeye gitmesi ile ilgili. Hatırlarsanız, SPK'da aynı nedenle Turkcell'e yönetim kurulu atamış [7] ve bu kurulun telekom sektöründen gelmeyen ve sadece AKP'li üyelerden kurulu olması eleştiri konusu olmuştu.

Son Hisse Satışı Konusu Nedir?

2014 yılında son üst mahkeme kararı ve Çukurova'nın Ziraat Bankasından aldığı kredi sonrasında, Turkcell'deki hisseler şu şekilde oldu; halka açık olan % 35,88 düzeyindeki hisse dışında, TeliaSonera doğrudan ve dolaylı % 37,08’lik hissesi, Alfa’nın dolaylı % 13,22 hissesi ve geri kalan da Çukurova'ya ait (Turkcell hisse geri alımı yapıyor, bu nedenle halka açık bölümde ufak değişiklikler var).

Ancak dediğimiz gibi yönetim İngiliz Virgin Adalarında kurulu olan CTH'nin elinde. CTH'nin yönetimi ise şu anda % 51 hisse oranı nedeniyle Çukurova grubunun elinde. Aslında elinde demek de zor, çünkü 2015 yılında yapılan genel kurulda, herhangi bir engel olmamasına karşın, yönetim kurulu değişemedi [8]. Asıl ortaklar olan Alfa Telekom, Çukurova Holding ve TeliaSonera'dan gelenlerin oluşturması gereken yönetim kurulu yerine hala SPK'nın atadığı ve AKP ile organik bağı olan bir yönetim mevcut.

Muhtemelen Ruslar "dead-lock" diyerek bunu öne sürüyorlar. Ancak kendilerine öyle ya da böyle şans getirecek bir strateji izledikleri de ortada. Murat Vargı da açıklamasında buna işaret ediyor. Yani hisseleri Ruslar alırsa, Turkcell'in direksiyonuna geçmiş olacaklar. Tersine satarlarsa da, 2 katı para almış olacaklar.

Şöyle ki; 2015 yılında Ruslar, CTH'nin kendilerinde olmayan % 51 hissesi --ki Turkcell'in % 13,76 hissesi anlamına geliyor-- için astranomik bir teklifte bulundular. Murat Vargı'nın da cuma günkü açıklamasından görüleceği üzere, borsa değerinin 2 katı bir rakam önerdiler; yani 2,8 milyar $. Dolayısıyla ortadaki rakam bu [10].

2 katı rakam önerilmesinin nedenini, Rusların hisseler için yüksek bir fiyat koparmak istemeleri şeklinde yorumlayanlar var [9]. Bu rakamı önermelerinin hemen arkasından duyulan bir haberde, Turkcell'in tahkim mahkemesine aynı nedenle daha önce gittiği iddia edilmişti [11].

Şimdi Durum Nedir?

İngiliz Tahkim mahkemesinin bu yıl ağustos başında verdiği karar, CTH firmasının 2 ortağı olan CFI'nın ya da ATTL'nin diğerinin hissesini satın alması şeklinde [12].

Şimdiki durumda, bu mahkeme kararına göre, ya Çukurova Holding (ya da CFI) 2,6 milyar $ (bugünkü rakamla 8,7 milyar TL) ödeyerek, CHT'nin geri kalan % 13,22 hissesini alacak ya da 2,8 milyar TL karşılığında (bugünkü rakamla 9,4 milyar TL) % 13,76 hissesini satacak.

Bu konuda henüz bir açıklama yok. 19 kasımın haftasonuna rastlaması nedeniyle, ne tür bir gelişme olacağını pazartesi günü duymuş olacağız. Sadece ortada Ziraat Bankası ve Rus VTB Bankası tarafından yapılan karşılıklı açıklamalar var.

Ziraat Bankası kasım başında yaptığı açıklamasında, Genel Müdür Hüseyin Aydın, 2014 yılında % 13,82 hissenin çözülmesi için Turkcell'e 1,7 milyar $ kredi verdikleri Turkcell konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi [13]. Ama Ziraat Bankasının tek derdi Turkcell değil, daha önemli sorun Türk Telekom hisselerini ilgilendiren borçlarla ilgili.

Rus devlet bankası VTB ise, hemen arkasından yaptığı açıklamada, Alfa’nın Turkcell’deki payını artırma kararı alması durumunda, grupla birlikte Turkcell’e ortak yatırım yapma kararı aldıklarını açıkladı [14]

Ama Murat Vargı'nın açıklamasına bakıldığında, sürecin uzayacağına dair bir yorum var ve bazı ara kararlar alındığından bahsediliyor [1].

Örneğin, bir ara karar 19 eylülde alınmış ve başlangıç süresi bu tarih kabul edildiydi. Dolayısıyla da 60 günlük süre, 19 kasım 2016 itibariyle bitmiş oluyor [2].

Sonuç ne olabilir derseniz; Turkcell'deki tek sorunun bu olmadığını hatırlatalım. Ruslar aynı zamanda geçen yıl Rekabet Kurumu'na "Turkcell'de Kontrolü Almak" başlıklı bir başvuru yaptılar [15]. Konuya yakın kaynaklar, bu başvurunun TeliaSonera'nın % 37,08'lik hissesinin satılması ile ilgili başvuru olduğunu söylüyorlar.

Henüz Rekabet Kurumu tarafından bir ses çıkmasa da, bu başvuru da olayı daha fazla karıştıracak bir gelişme. En azından şöyle düşünülürse, 2000 yılına 3 büyük telekom operatör ile giren Türkiye, bu gelişme ile birlikte, bir operatörünü İngilizlere, diğerini Araplara, üçüncüsünü ise Ruslara kaptırmış mı olacak?


[1] Murat Vargı, Turkcell Hisselerini Rus'ların Almasının Mantıklı Olacağını Söyledi

[2] Londra Tahkim Mahkemesi, Çukurova'ya Verilen 60 Günlük Süreyi Uzattı

[3] Turkcell’de Hissedarlar Savaşında Son Durum Nedir?

[4] Turkcell, Alfa Telekom ile Anlaştı

[5] Alfa Turkcell'in % 13.2'sini Alabilecek

[6] Mahkeme Çukurova'nın, Turkcell Hisselerine 1,57 Milyar $ Ödemesine Karar Verdi

[7] Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça Oldu

[8] 5 Yıl Sonra Gerçekleştirilebilen Turkcell Genel Kurulu'nda Temettü 3,93 Milyar TL Olurken, Yönetim Kurulu Değişmedi

[9] Alfa Grubu, Mahkemede Alamadığı Turkcell Hisseleri için 2,8 Milyar $ Teklif Etti

[10] Form SC 13D/A TURKCELL ILETISIM HIZMET Filed by: Letterone Investment Holdings S.a.r.l.

[11] Çukurova Holding, Alfa'nın Dolaylı Turkcell Hisseleri için Tahkim Süreci Başlattı

[12] Tahkim Turkcell Davasında Alfa Lehine Karar Verdi, Çukurova Hisseleri 60 Gün İçinde Ya Alacak, Ya Satacak

[13] Ziraat Bankası, Türk Telekom Borcuna da, Turkcell Hisselerine de Yardıma Koşabilir

[14] Ruslar Turkcell'i Almaya Hazırlık mı Yapıyorlar?

[15] Alfa Grubu, Turkcell'de Kontrolü Almak için Rekabet Kurumu'na Başvurdu
Yazan: Fusun S.Nebil      20 Kasım 2016, Pazar      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz