24 Haziran 2018, Pazar   |   English
Trump'ın Daha Koltuğa Oturmadan Çin ile Takıştı
Yazan: Mehmet Tasnikli      17 Kasım 2016, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın, seçim vaadleri daha koltuğa oturmadan başına dert olmaya başladı. Çin'in devlet gazetelerinden birisinde, Apple telefonların üretiminin kesileceği vaadine karşı, "pervasız, cahil, yetersiz" tanımlaması yapıldı ve Çin'e karşı bir ticaret savaşı açabilecek kadar aptal olduğu iddia edildi.

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın, seçim vaadleri daha koltuğa oturmadan başına dert olmaya başladı. Çin'in devlet gazetelerinden "Global Times"da, Trump için "pervasız, cahil, yetersiz" tanımlaması yapıldı ve Çin'e karşı bir ticaret savaşı açabilecek kadar aptal olduğu iddia edildi.

Trump seçim kampanyası sırasında sürekli olarak Çin'i suçlamış, ihracatını artırmak için kur manipülasyonu yaptığını ve para birimi Yuan'ın değerini suni biçimde düşürdüğünü savunarak, "Dünya tarihinin en büyük hırsızları" ifadesini kullanmış ve gümrük tarifelerini % 45 arttıracağını söylemişti. ABD'de, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana artan bir Çin düşmanlığı var. Bunun bir nedeni, önceleri ABD'nin taşaronu olarak çalışan Çin'li firmaların, üreticiye dönüşmesi ve hatta ABD'nin önüne geçmesi.

Tabi Çin de boş durmuyor. Seçimden sonra yapılan Trump ile Çin'in Başkanı Xi Jinping iyi dilek-kutlama görüşmesinden hemen sonra, bir devlet gazetesi olan Global Times'da sert bir içerik yayınlandı ve Trump'ın seçim kampanyalarında kullandığı tür davranışların ciddi hata olacağını belirtti ve "Trump Çin-ABD ticaretine zarar verirse, bunun cezasını bir takım ABD endüstrileri çekecektir." yazdı. Çin, Trump'ın kendilerine "ekonomik savaş" ilan etmesi halinde başta iPhone ve otomobil olmak üzere, birçok ABD ürününe satış yasağı getirileceği uyarısında bulundu. 1,4 milyar kişiye yaklaşan nüfusu ile Çin aynı zamanda dünyanın en büyük pazarı durumunda.

Global Times, tarifelerdeki bir değişikliğin karşı cevap alacağını ve Pekin'in "kısasa-kısas" uygulayacağını söyledi. Örnek olarak da, Boeing yerine Airbus siparişi vereceklerini, Çin'deki Apple ve Amerikan araba satışlarının gerileyeceğini, Amerikan soya fasulyesi ve mısır ithalatının durdurulacağı ve ABD'de eğitim alan Çin'li öğrenci sayısına da kısıtlama getirileceğini verdi.

Buna karşılık Çin Dışişleri Bakanı gazetelere daha diplomatik bir dille verdiği demeçte, Amerikan politikacılarının kendi insanlarının iyiliği için Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinde uyumlu bir politika izleyeceğine inandığını söyledi.

Önümüzdeki dönemde, Trump'ın hakikaten pervasız mı olduğunu, yoksa yapamayacağı şeyleri, seçim nedeniyle söylediğini hep beraber göreceğiz. Zor bir durum gerçekten. Bir tarafta, Apple gibi firmaların üretimlerini yaptığı için ABD'de işsiz kalan milyonlar, diğer tarafta dev bir pazar. Bakalım bu denklemin hangi tarafı ağır basacak.
Yazan: Mehmet Tasnikli      17 Kasım 2016, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz