24 Haziran 2018, Pazar   |   English
ABD, 2013 Yılında İran'lı Hackerların NewYork'taki Bir Barajı Hacklediğini İddia Ediyor
Yazan: Mehmet Tasnikli      21 Mart 2016, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Birbirini hackleyen ülkeler artık gündemimizde yer tutmaya başladı. Biz hala 2015 mart sonunda yaşadığımız elektrik sistemi arızasının bir siber saldırı olacağını düşünüyoruz. Bu arada yeni bir haber; Amerika 2013 yılında İran'lı hackerların New York yakınlarındaki Bowman Avenue Barajını hacklediğini iddia ediyorlar.

Birbirini hackleyen ülkeler artık gündemimizde yer tutmaya başladı. Biz hala 2015 mart sonunda yaşadığımız elektrik sistemi arızasının bir siber saldırı olacağını düşünüyoruz. Bu arada yeni bir haber; Amerika 2013 yılında İran'lı hackerların New York yakınlarındaki Bowman Avenue Barajını hacklediğini iddia ediyorlar[1].

Amerika'lılar bu konuyu; "Bu Holywood'un ustaca yapılmış korkutucu "siber-kıyamet" senaryosu değil" şeklinde değerlendiriyorlar. Hackerların barajın kontrolünü tam olarak ele geçiremediği ama su seviyesini ayarlayan kapıların kontrollerini ele geçirebilecek durumda oldukları raporlanıyor. Bu arada bilgi, Obama yönetimine yakın ama adı belirtilmeyen bir kaynaktan geliyor.

Amerikalılar barajın sadece taşkınları önlemeye yarayan ve özellikle fırtınalı havalarda kullanılan bir baraj olduğunu, elektrik üretmek gibi fonksiyonu olmadığını belirtiyorlar. Kapakları ise bilgisayar kontrollü olarak açılıyor. Yerel yöneticinin anlattığına göre haziran 2013'de, baraja yeni bir su kontrol kapağı ekleniyor. Bu kapak da bilgisayarla çalışıyor. Ancak kapak yapılan kurdele kesme töreni sonrasında çalışamıyor. En sonunda bir soruşturma yapılıyor ve kapak ondan sonra yapılan düzeltmelerle çalışmaya başlıyor.

Dolayısıyla yerel yöneticiler, bu garip durumu yani kapağı kontrol edememeyi İran'lı hackerların marifeti olarak değerlendiriyorlar.

Ama olayın boyutlarının nereye varacağı ya da bu sene son senesi olan Obama yönetiminin bu konuyla yüksek sesle ilgilenip, ilgilenmeyeceği belirsiz. Bu konuda batı basını da yorumlar yapıyor. Apple olayı ile ilgili olup olmadığı, siber güvenlik konusunda bir tartışma yaratılmak istenip, istenmediği değerlendiriliyor.

Yine de, hackerların kritik altyapılar üzerinde şaşırtıcı hareketler yapmasının olasılıklar arasında olduğuna da dikkat çekiliyor.
[1] First on CNN: U.S. plans to publicly blame Iran for dam cyber breach
Yazan: Mehmet Tasnikli      21 Mart 2016, Pazartesi      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz