25 Nisan 2018, Çarşamba   |   English
ESB, İnternet Sağlayıcılarının Seçim Süresince Avukat Bulundurmasını İstedi
Yazan: Fusun S.Nebil      05 Haziran 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
ESB’nin servis sağlayıcı firmalardan seçim ertesi gününe kadar 24 saat boyunca avukat bulundurmasını istemesi, sektörde şaşkınlık yarattı. Çünkü sivil dernek gibi tanımlanan ESB’nin böyle bir yetkisi olmaması bir yana, nöbetçi avukat isteyecek kadar acil olabilecek durumun ne olduğu anlaşılamadı.

Erişim Sağlayıcılar Birliği seçim döneminde hayli ilginç uygulamalara imza atıyor. Dünkü “yetkisi olmayan YSK’nın engelleme kararlarını iletme” [1] hareketinden sonra, bugün de Erişim Sağlayıcılar Birliği’nden (ESB) hizmet sağlayıcılara ulaşan bir yazıda şunlar belirtildi;

  03.06.2015 günü saat 18:00'den 08.06.2015 günü saat 09:00'a kadar, işletmenizden biri teknik, biri hukukçu olmak üzere en az iki personelin belirtilen tarihlerde 24 saat süreyle Birliğimiz ile irtibat halinde olmak üzere hazır bulundurulmasını ve bu personellerin iletişim bilgilerinin info@esb.org.tr e-posta adresine bildirilmesini

Bu yazı sektörde bir dalgalanmaya yol açtı çünkü şeklen bir sivil dernek olan Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin[2] böyle bir talepte bulunma yetkisi yok. Yanısıra, trafiğin fazla yoğun olduğu bu gibi günlerde, teknik bir elemanın hazır bulunması zaten normal bir olay ama seçim süresince ilk defa bir hukukçunun (avukatın) hazır bulundurulmasının talep edilmesi acaba ne anlama geliyor?

Bu soruları, Erişim Sağlayıcılar Birliği’ni arayarak ve mail göndererek sorduk. Haberin yazıldığı sürede, cevapları ulaşmadı. Daha sonra cevap ulaşırsa okuyucularımızın da bilgisine sunacağız. Ama onların da bunu kendi inisiyatifleri ile yapmadıklarını, sivil dernek denmesine karşın bir yerlerden talimat aldıklarını biliyoruz.

Biz de bu arada konuyu ilgili avukat ve sektör uzmanlarına sorduk. Aldığımız cevaplar şu şekilde;

 • Erişim Sağlayıcılar Birliği bir sivil dernek görünümünde. Bu nedenle üyeleri olan firmalara, “şunu yapacaksın, avukat bulunduracaksın” gibi bir talimat verme yetkisi yok.[2]

 • Ayrıca Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin kendisi de şaibeli bir durumda. Geçen yıl 5651 sayılı kanuna ek yapan ilk torba kanunla kurulmasının önü açılan ESB, kanunda yazılan ¼ şartını oluşturamayınca, 13 kadar firma ile kuruldu.[3]

  Oysa aynı dönemde Telkoder 100’ün üstünde üyenin imza attığı başka bir tüzüğü BTK’ya sunmuş bulunuyordu. Nitekim Danıştay bu nedenle ESB’nin tüzüğüne yürütmeyi durdurma verdi[4].

  Ancak “kanunlar geriye doğru yürütülemez” maddesinin aksine, 2015’de çıkan yeni bir torba kanunla, eski torba kanundaki madde “abonesi olan mevcut işletmeciler” diye değiştirildi ve bu değişiklik geriye yani 2014 şubatına yürütüldü.

  Anlayacağınız, bu dernek var ama aslında yok hükmünde.

 • Bir başka konu da şu; seçim gecesi veya öncesinde, "nöbetçi avukat" isteyecek bir acil durum kimse tarafından bilinemiyor, düşünülemiyor. Tabi normal şartlar altında.

Bu konuda Avukat Gökhan Ahi'den aldığımız hukukçu görüşü ise şu şekilde;

  Erişim Sağlayıcılar Birliği’nin kuruluşu ve görevlerinin ne olduğu 5651 sayılı Kanun’da açıkça bellidir. Ayrıca bu birlik, özel hukuk tüzel kişiliğine sahip olduğu gibi kendisini oluşturan erişim sağlayıcıların hiyerarşik olarak üstünde olan bir kuruluş değildir.

  Kanun, erişim engelleme konusunda nasıl bir süreç işletileceğini açıkça koymuştur, birliğin görevi erişim engelleme kararlarını koordine ederek işletmecilere iletmektir. Birliğin diğer bir görevi de kendisine gönderilen ve mevzuata uygun olmadığını düşündüğü kararlara itiraz etmektir.

  Bunların dışında, birliğin başka tür bir işlem yapması ya da erişim sağlayıcılara seçim günü hukukçu ve teknik eleman bulundurmaları konusunda talimat vermesi açıkça hukuka aykırıdır. Kaldı ki erişim sağlayıcılarda zaten 24 saat teknik eleman bulundurulmaktadır. Özellikle seçim günü ve 24 saat boyunca özel bir çalışma yapılmasını ve bir de hukukçu bulundurulmasını istemesi açıkçası çok makul durmuyor.

Darbe’ler Radyolara El Konularak Yapılırdı

Bu gelişme herkesin aklına “eskiden darbeler radyolara el konularak yapıldı” anektodunu getirdi. Malum o zamanın kitlesel iletişim aracı radyoydu, bugünün kitlesel iletişim aracı ise internet. Acaba hükümet, seçim anında hoşuna gitmeyen bir duruma karşı önlem almak mı istiyor da avukatların hazır bulundurulmasını talep ediyor.

Şaka bir yana, normal şartlar altında, seçimlerde "nöbetçi avukat" bulundurmayı gerektirecek şey ne olabilir? ESB'nin konuya makul bir açıklama getirememesi bir hayli şüphe uyandırıcı.

Belki bazı içeriklerin acilen kaldırılması istenebilir. Ancak bunların da “milli güvenlik” vs gibi nedenler gösterilerek 4 saat içinde kaldırılmasını kanuna koydular. Üstelik mahkemeler tarafından verilmesi gereken kararlar için bile TİB Başkanı ve Başbakanı yetkili kılan kanunlar da düzenlediler[5]. Bunun için ayrıca avukatların hazır bulundurulması gerekir mi? Sanmıyoruz.

O zaman başka bir durum söz konusu. Mesela, gece yarısı verilecek talimatların, teknik elemanlar tarafından “bizim yetkimiz yok” denerek geri çevrilmesi ve ancak avukatın “yapmak zorundayız” kararı verebileceği ve de o derece ACİL durumlar. İnternetin toptan kesilmesi gibi. Bunu diyoruz çünkü ESB sorularımıza cevap vermeyerek, bu nöbetçi avukat meselesinin arkasını dolduramıyor.

Sadece YSK'nın ilk defa bu seçimde veri transferi yapacak. Bunun alakası var mı bilemiyoruz.

Yükselen “sivil inisiyatif” ve farkındalık nedeniyle, daha önceki seçimlerde olmuş olması muhtemel hilelerin yapılması zorlaşmış durumda. Bunu da aklınızda tutun ve pazar gecesini-pazartesi gecesine bağlayan gece "yeni" bir şey mi planlanıyor acaba? Hep birlikte düşünelim !!![1] YSK, Yetkisi Olmadığı Halde Yurtdışı Oylamaya Yönelik Haberleri Engelletme Kararı Vermiş

[2] Torba Kanun'daki Erişim Sağlayıcılar Birliği, Olması İstenen Trafik Exchange Point mi? .... Ya TNAP?

[3] Erişim Sağlayıcılar Birliği Kuruldu mu? Kurulmadı mı?

[4] Danıştay BTK'nın Erişim Sağlayıcılar Birliği Tüzüğüne Durdurma Verdi

[5] Katalog Suçlar Yerine, İnternet Artık 500-600 Civarı Suç ve Hatta Şüphe Üzerine Kapatılabilecek
Yazan: Fusun S.Nebil      05 Haziran 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz