25 Haziran 2018, Pazartesi   |   English
Cenker Özhelvacı : Türkiye'deki Bankalar ve Telekom Operatörleri, Teknoloji Yatırımları Olarak İlerideler
Yazan: Fusun S.Nebil      05 Haziran 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Experian Doğu Avrupa, Türkiye ve Orta Doğu Bölge Başkanı Cenker Özhelvacı : Experian ağırlıklı olarak kredi riski alanında çalışan bir kuruluş. Bu anlamda analitik danışmanlık ve yazılım çözümleri üretiyor. Kredi riski, müşteri yaşam döngüsünün her aşamasında ortaya çıkabiliyor. Bir kurumdan içeriye girerken yarattığınız risk ile, o kurumun müşterisi iken ürünlerini canlı olarak kullanırken yarattığınız risk birbirinden apayrı. Veya bir başkası sizin adınıza, kimliğinizi çalarak, sahte bir başvuru yaparken ortaya çıkan riskin yönetilmesi apayrı bir uzmanlık alanı. Bütün bu müşteri yaşam döngüsünün değişik safhalarında ortaya çıkan kredi riskini yönetmek için çeşitli yazılım çözümlerimiz var ve danışmanlık çalışmaları yapıyoruz bankalara."

Bankacılık ya da telekom sektörlerine yönelik "Kredi Riski" alanında ürünleri bulunan Experian, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir toplantıyla sektörün uzmanlarını bir araya topladı.

turk-internet.com : Cenker Bey, Experian Günü ilgili olarak bilgi verebilir misiniz? Ve katılımcıları kimlerdir?

Cenker Özhelvacı :
5 senedir Experian Day’i yapıyoruz; artık geleneksel hale geldi. Bu etkinlik, Experian’ın gelecek vizyonlu müşterileri ile paylaştığı ve ürünlerini ve hizmetlerini kullanan müşterilerinin elde ettikleri faydaları vaka çalışması olarak sektör ile paylaştığı bir etkinlik. En ağırlıklı çalıştığımız sektörler bankacılık ve finans sektörü Türkiye’de. Dolayısıyla bu iki sektörün paralel oturumlar halinde, akşamüstüne kadar hem network imkânı sağlayacak, hem de tecrübelerini birbirleri ile paylaşacakları şekilde uygun ortamı yaratmayı amaçlıyoruz. Yılda bir kere yaptığımız bir etkinlik ama etkileri uzun süre devam ediyor.

turk-internet.com : Bankacılıkta hangi ürünleriniz var ?

Cenker Özhelvacı :
Experian ağırlıklı olarak kredi riski alanında çalışan bir kuruluş. Bu anlamda analitik danışmanlık ve yazılım çözümleri üretiyor. Kredi riski, müşteri yaşam döngüsünün her aşamasında ortaya çıkabiliyor. Bir kurumdan içeriye girerken yarattığınız risk ile, o kurumun müşterisi iken ürünlerini canlı olarak kullanırken yarattığınız risk birbirinden apayrı. Veya bir başkası sizin adınıza, kimliğinizi çalarak, sahte bir başvuru yaparken ortaya çıkan riskin yönetilmesi apayrı bir uzmanlık alanı. Bütün bu müşteri yaşam döngüsünün değişik safhalarında ortaya çıkan kredi riskini yönetmek için çeşitli yazılım çözümlerimiz var ve danışmanlık çalışmaları yapıyoruz bankalara.

turk-internet.com : Bankalar dışında ne tür müşteriler ile çalışıyorsunuz?

Cenker Özhelvacı :
Son 4 senedir aslında 2009 ile başlayan bir süreçte Telekom sektörü ile de çalışmaya başladık. 2009’dan sonra Türk tüketicisine sunulan numara taşınabilirliğinin de etkisiyle Telekom operatörlerinde tahsilat ve çöl riski ortaya çıkmaya başladı. Bizim çözümlerimizi kullanan telefon operatörleri artık müşterilerini daha iyi yönetiyorlar, onlara sundukları ürünleri özelleştiriyorlar ve kredi riskini daha iyi yönetiyorlar. Telekom sektörü dünyada da, Türkiye’de de ikinci büyük iş alanımızı oluşturuyor. Daha sonra sigorta sektörü ve yeni yeni özelleşmeye başlayan enerji sektörü, elektrik, gaz dağıtım şirketleri de gene hedef kitlemiz arasında. Özellikle elinde yüklü miktarda veri bulunduran bu tür kurumlar ile analitik çalışmalar ve danışmanlık çalışmaları yapıyoruz.

turk-internet.com : Türkiye’de şu anda bankacılık sektöründe riskler nedir, yükseldi mi, azaldı mı, ne oluyor; böyle bir genel perspektif çizmeniz mümkün mü?

Cenker Özhelvacı :
Bu sorunuzu tek perspektiften cevaplamak aslında doğru olmaz. Evet, Türk bankacılık sektöründe riskler yükseliyor gibi görünmekle birlikte aslında sabahki KKV Genel Müdürü Asım Bey’in sunumunda çok net bir biçimde görüldüğü üzere, Türk bankacılık sisteminin kredi hacmi, aslında çok daha hızlı büyüyor. Evet riskler de büyüyor ama göreceli olarak baktığınızda kredi hacminin büyümesi daha hızlı, daha yüksek, riskler de bundan çok daha yavaş ilerliyor. Bu, şu sonucu getiriyor; şu çıkarımı çok rahat yapabiliriz: Türk bankaları zaman içinde kredi risklerini daha verimli olarak yönetmeye başladılar ve bilinçli olarak yönetiyorlar.

Yani, kontrol dışı ve bilinçsiz yönetilen bir risk yok Türk bankacılık sisteminde, tam tersine bilinçli ve hesaplanmış riskleri almayı tercih ediyorlar. Bu da iş dünyasının kaçınılmaz gerçeklerinden bir tanesi. Bir havuzda bütün elmalar yeşil olamaz; bazıları çürük de olabilir. Siz iyi elmaları seçmek için mecburen aradaki çürük elmalara katlanmak zorundasınız ama bunu hesaplayarak yapıyorsanız eğer, daha fazla sayıda lezzetli elmaya ulaşmanız daha kolay.

turk-internet.com : Peki, bu sorunun uzantısında bir de şunu sorayım: Türk bankacılık sektörünün riski anlama, ölçme konusunda daha ileriye gittiği, daha ileri teknolojiler kullandığını düşünüyor musunuz?

Cenker Özhelvacı :
Kesinlikle! Sabahki sunumda da bundan bahsettim. Aslında EMEA bölgesinde yaptığımız araştırmada Türkiye ve Ortadoğu bölgesindeki hem bankalar, hem Telekom operatörleri teknoloji yatırımları anlamında daha öndeler, Avrupa’daki benzer organizasyonlar ile karşılaştırdığımızda. Bunun şöyle bir aslında sebebi de var: Avrupa’da çok eski kurumlar, yüzlerce yıllık tarihi olan kurumlar da var müşterilerimiz arasında. Oysa ki, Türkiye ve Ortadoğu’daki müşterilerimiz göreceli olarak daha genç organizasyonlar.

Dolayısıyla, kullandıkları sistemler daha modern, daha güncel ve teknolojiyi daha yakından takip ediyorlar. Özellikle de bizim Türkiye’de uyguladığımız projelere baktığınızda, dünyada birçok ilki Türkiye’de gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim, çeşitli bankalar ve çeşitli Telekom operatörleri ile. Bu da hem teknolojiyi çok daha yakından takip ettiklerini, hem de daha iyi ve daha efektif kullandıklarını gösteriyor.

turk-internet.com : Peki Cenker Bey, benim sorularım bu kadar. Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Cenker Özhelvacı :
Katıldığınız için teşekkür ederim! Web sitemizde bugünkü sunumların birer kopyasını bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz de, danışmanlarımız her zaman sizler ile toplanmaya hazırlar.

Bu söyleşinin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz;

Yazan: Fusun S.Nebil      05 Haziran 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz