25 Nisan 2018, Çarşamba   |   English
Maaşlı İşinizi Terketmeden Ve Kendi Şirketinizi Kurmadan Önce Cevaplamanız Gereken 10 Soru
Yazan: Nazli Orhon      04 Haziran 2015, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Günümüzde girişimcilik artık bir hayal ya da hevesin ötesinde, son yıllarda birçok başarılı örneğin çıktığı ciddi bir ekosistem haline geldi. Kendi işini kurmak ve girişimcilik dünyasına adım atmak isteyen genç profesyonellerin maaşlı işten istifa etmeden önce girişimci adaylarının yanıtlaması gereken kritik soruları var.

Etohum, kendi işini kurmak ve girişimcilik dünyasına adım atmak isteyen genç profesyonellere yol göstermek için maaşlı işten istifa etmeden önce girişimci adaylarının yanıtlaması gereken kritik soruları ve yanıtlarını derledi.

Günümüzde girişimcilik artık bir hayal ya da hevesin ötesinde, son yıllarda birçok başarılı örneğin çıktığı ciddi bir ekosistem haline geldi. Gelecekte girişimciliğin ekonomilere yön verecek bir güç olmaya devam edeceğini görülüyor.

Startup yani başlangıç firmalarının başarıları oran olarak her ne kadar çok küçük sayılarla ifade edilse bile yeni girişimciler, sahip oldukları çok paradan ziyade yeni fikirleri ve yaratıcılıklarıyla dünyada çok önemli başarılara imza attı. Örneğin dünyaca milyarlaca kullanıcısı olan Facebook veya mesajlaşma uygulaması WhatsApp, internet haber sitesi BuzzFeed bunlardan en bilinenleri.

Girişimciler genelde genç yaşta, üniversite günlerinde harekete geçiyor olsalar da aslında bunun için bir yaş ya da eğitim sınırlaması yok. Belirli bir tecrübe sahibi olmak, iş hayatını ve ekonomiyi yönetmeyi bilmek önemli. Ayrıca doğru stratejilerle yeni girişimciler başarıyı yakalayabilir. Girişimciler için çok önemli olan stratejileri diğer haberimizde okuyabilirsiniz (1). Ve tabi ki çalıştığınız işinizden ayrılmadan ve kendi firmanızı kurmadan önce kendinize şu soruları sormak faydalı olacaktır.

1. Bu beni daha mutlu yapacak mı?

İstifanızı vermeden önce yeni düzenin sizi daha çok mutlu edeceğinden emin olmalısınız. Birçok insan için standart mesai düzeni bir işkence gibidir. Ama kendi işinizi yürütmenin de farklı zorlukları olacağını unutmayın.

2. Harcamalarımı nasıl karşılayacağım?

Unutmayın ki yeni düzende size maaş veren kimse olmayacak. Mevcut harcamalarınız ve iş giderlerinizi karşılamak üzere bir birikiminiz var mı? Eğer birikiminiz yoksa bile yeni iş düzeni bu giderleri bir an önce karşılamaya başlayabilecek mi?

3. Zamanlamam doğru mu?

Eşiniz hamile ve annenizin de sağlık masraflarını üstlenmiş durumdasınız. Bu yeni bir şirket kurmanın stresini kaldırmak için pek de doğru bir zaman olmayacaktır. Bir girişimcinin zihni ve cebi yorgun düşmemeli. Ayrıca başlarda işinizi yarı zamanla şekilde yürütmeyi de denemelisiniz. Çok yorulup, gecelerinizi işe ayırmanız gerekebilir. Ama işleri ilerletip gerçekten iki işi aynı anda yürütemeyeceğinizi görmeden maaşlı işinizi bırakmamalısınız.

4. Ailem ve arkadaşlarımdan bu konuda destek görecek miyim?

Aile ve arkadaşların tüm olumsuz yorumlarına rağmen başarılı olabilirsiniz. Ancak onlarla konuşmak farkındalığınızı arttırmak için doğru olabilir. Gerçekten istediğiniz bir şeyin peşinden mi gidiyorsunuz yoksa sadece var olan zor durumdan bir kaçış mı hedeflediniz? Elbette sizi hayallerinizden uzaklaştırmalarına müsade etmeyin. Ama onların desteğiyle de çok daha çabuk şekilde başarıya ulaşabileceğinizi unutmayın.

5. Yaşam tarzımı değiştirmek istiyor muyum?

Maaşlı bir iş ile kendi işinin sahibi olmak arasında büyük farklar vardır. Çok çalışmaktan şikayetçi olup kendi işinizi kurduğunuzda rahat edeceğinizi düşünüyorsanız, kararınızı gözden geçirmenizde fayda var. İş sahibi olarak inovatif, yaratıcı ve proaktif olmanız gerekir. Maaşlı işinizde kendinizi garanti altında, güvende hissedersiniz. Girişimcilik ise heyecanı, aksiyonu bitmeyen bir serüvendir.

6. Kendi işimin patronu olacak kadar disiplinli miyim?

Birisi size sabah 8’de işinizin başında olmanızı söylemediğinde de işinizin başında olacak mısınız? Bir işin bitmesi gereken zamanı belirlerken kriterleriniz neler olacak? Plazadaki güzel ofisi bırakıp home office çalışırken de motive olabilecek misiniz?

7. İşimden istifa etmeden yeni düzeni nasıl denerim?

İşiniz ile ilgili bir “beta” çalışma yapmalısınız. Kendinize yeni düzeni keşfedecek kadar bir deneme süreci tanımalısınız. Bir kafe açma planınız varsa öncelikle bir kafede part time çalışmak mantıklı olabilir.

8. Bu iş için geliştirmem gereken özelliklerim var mı?

Yapmayı planladığınız iş ile uyuşuyor musunuz? Yoksa henüz yeterli olmadığınız alanlar mı var? Çabuk değişen ekosistemlere uyum sağlayıp güncel kalmak, başarı için oldukça önemli.

9. İş fikrim gerçekten de değerli mi?

Para kazanma amacı taşıyan ne iş yaparsanız yapın bunun pazarlanabilir olması gerekir. İş modeliniz güncel mi ve güncel kalacak mı? Hedeflediğiniz müşterilerin size para vermeye istekli olacağı bir iş mi planladınız? Bu sorulara cevap bulmadan adım atmayın.

10. İş planım var mı?

Bir roman kadar uzun bir plana ihtiyacınız yok. Ancak ne iş yapacak olursanız olun bir iş planına ihtiyacınız var. Satış ve pazarlama çalışmalarınızı içeren bir plan sizin için bir yol haritası olacak.

1. Yeni Girişimciler Doğru Stratejilerle Başarıyı Yakalayabilir
Yazan: Nazli Orhon      04 Haziran 2015, Perşembe      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz