24 Haziran 2018, Pazar   |   English
Sigortacılık Sektörü Kârlılığını Analitikle Artıracak
Yazan: Nazli Orhon      29 Mayıs 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
SAS, sigortacılık çözümlerini "SAS Analitik Sigortacılık Günü"nde sigorta sektörüyle paylaştı. Sigorta sektörünün önde gelen temsilcilerinin katıldığı etkinlikte SAS'ın sigortacılık alanında sunduğu müşteri, bankasürans, aktüerya ve suistimal alanındaki analitik yaklaşımları ve bu alanlarda dünyanın farklı ülkelerinde yaptığı projeler paylaşıldı.

Iş analitiği çözümleri sunan SAS, sigortacılıkta analitiğin önemini, kattığı değeri ve sunduğu fırsatları “SAS Analitik Sigortacılık Günü”nde sigorta sektörüyle paylaştı. Sigorta sektörünün önde gelen temsilcilerinin katıldığı etkinlikte SAS’ın sigortacılık alanında sunduğu müşteri, bankasürans, aktüerya ve suistimal alanındaki analitik yaklaşımları ve bu alanlarda dünyanın farklı ülkelerinde yaptığı projeler paylaşıldı.

SAS Analitik Sigortacılık Günü açılış konuşmasını yapan SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli, Türkiye’de sigortacılık sektörünün ilk çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %12,85 oranında büyüdüğünü ve 8 milyar TL’lik prim seviyesine ulaştığını belirtti. Olumlu göstergelerin dışında 2015’in ilk çeyreğinde sektörde teknik kârlılık sıkıntısının kendini gösterdiğine dikkat çeken Erdemli, aynı dönemde hayat sigortası dışında sektörde toplam 205 milyon TL teknik zarar oluştuğunu söyledi. Sigorta sektörünün tamamı için teknik kârlılığa geri dönmenin çok büyük bir önem taşıdığını ifade eden Erdemli, Türkiye’de sigortacılık sektörünün teknik zararın önüne analitik temelli çözümler ile geçilebileceğini vurguladı.

SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli şöyle konuştu:

    “Türkiye’de sigortacılık sektörü istikrarlı büyümesine devam ediyor. GSMH ile oranlandığımızda ise hali hazırda ülkemizin penetrasyon oranı %1,5 seviyesinde. Bu oranı %7 olan Avrupa ortalamasıyla kıyaslandığımızda, Türkiye’de gelişime çok açık bir alan olduğu ortaya çıkıyor. Tüm bu olumlu göstergelerin aksine sektörün teknik kârlılık tarafındaki sıkıntısı ne yazık ki kendini 2015’in ilk çeyreğinde gösterdi. İlk çeyrekte, hayat sigortası dışında sektörde toplam 205 milyon TL teknik zarar oluştuğu açıklandı. Sigorta sektörünün tamamı için teknik kârlılığa geri dönmek çok büyük bir önem taşıyor. Bunun için de suistimal önleme çözümleri başta olmak üzere analitik temelli çözümlerin kullanılması kaçınılmazdır.”

SAS Sigortacılık Sektörü’nden Sorumlu İş Geliştirme Direktörü David Hartley, SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli, SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı ve Eureko Sigorta Genel Müdür Yardımcısı İlker Arabacı’nın konuşma ve sunumlarının yer aldığı “SAS Analitik Sigortacılık Günü”nde analitik sayesinde sigorta şirketlerinin verileri ile ne gibi avantajlara sahip olabilecekleri dile getirildi.

Türk-internet.com olarak SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli ile yaptığımız röportajı aşağıda izleyebilirsiniz.

Yazan: Nazli Orhon      29 Mayıs 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz