20 Nisan 2018, Cuma   |   English
EGO Cep’te ile Ankara’lılar Durakların Yerini, Otobüsün Ne Zaman Geleceğini, Otobüsün Modelini, Şoförünü Görebiliyor
Yazan: Fusun S.Nebil      30 Ocak 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Bilgi İşlem dairesi Başkanı İsmail Keskin : "Şöyle bir sloganımız var.. ”Durakta beklemeyin”. Bu program, durakta beklemeye son verdi. Yani, bilin ki, ne zaman durağa otobüs gelecek, ona göre evinizden okulunuzdan çıkın, gidin; hiç beklemeden otobüse binin ve gidin. Ego Cep'te uygulaması ile vatandaşlarımız şunu görüyor: aracın plakasını, aracın hangi yıl üretildiğini. Mesela 2012 model mi, 2013 mü, ondan sonra aracın doluluk oranını da gösteriyoruz. Araç dolu ise, bir sonraki araca baksın istiyoruz. En önemli şeylerden bir tanesi de, “sorun bildir”. Fotoğraf çekerek vatandaş sorun bildirebiliyor. İşte, otobüs ile alâkalı, durak ile ilgili, şoför ile ilgili şikâyetler, aracın eskiliği, yeniliği, temizliği, her şeyini bize oradan iletiyor, doğrudan kurum genel müdür dahil olmak üzere, genel müdür yardımcısı dahil olmak üzere, ilgili daire başkanları da görüp anında müdahale ediyoruz. Bu, birebir vatandaşın kurum ile ilişkisini kurmaktır. "
Teknoloji dediğimiz şeyin amacı insan hayatını kolaylaştırmak olmalıdır. Bu nedenle devletin yerel ya da genel şekilde, teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanmasını önemsiyoruz. Ankara Belediye'sinin "Ego Cep'te" mobil uygulamasını bu nedenle inceledik ve Bilgi İşlem Daire Başkanı İsmail Keskin ile konuştuk :

turk-internet.com : İsmail Bey, bize kendinizi tanıtır mısınız?

İsmail Keskin :
Ben, İsmail Keskin. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı’yım.

turk-internet.com : Yeni bir projeniz var, değil mi? “EGO Cep’te”. Bize anlatır mısınız, nedir bu uygulama?

İsmail Keskin :
EGO Cep’te, Türkiye’de bir ilk olan uygulama. Kendi teknik ekibimiz tarafından yapıldı. Ankara otobüs duraklarımızdan --Ankara’da 7000’İn üzerinde otobüs durağımız var-- geçen otobüslerin, durağa ne zaman geleceğini dakika olarak söyleyebiliyoruz, vatandaşa canlı olarak gösterebiliyoruz. Yüzde 99 doğruluk oranıyla çalışan bir program.

turk-internet.com : Demin bize gösterdiniz ama yeniden anlatır mısınız? Nasıl kullanabiliyoruz?

İsmail Keskin :
Önce programı marketlerden indiriyorsunuz.

turk-internet.com : Bir yandan da görebilir miyiz, gösterir misiniz?

İsmail Keskin :
Tabii! Bunu 3 platformda yazdık. Android, IOS ve Windows 8. Marketlerde de yayınlamış vaziyette, ücretsiz. Programı indirdikten sonra, programı açıyoruz…

Örneğin, hiçbir şey bilmiyorsunuz, bulunduğunuz yakın konuma göre nasıl hareket ederim, nasıl giderim diye düşünmenize, bir şey ezberlemenize gerek yok; “ neredeyim” bölümüne bastığınız zaman, size en yakın durakları gösteriyoruz harita üzerinde.

turk-internet.com : Hangi duraklar bunlar, otobüs durakları mı?

İsmail Keskin :
Bunlar otobüs durakları. Aynı zamanda metrolar ile ilişkili duraklar. Yani, projenin bir başka bölümünde de, “nereden nereye” bölümü var, oradan da bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yeri söylüyorsunuz, oraya alternatif olarak size doğru, direkt hatlardan aktarmalı hatlara kadar gösterebiliyoruz.

Burada, bulunduğumuz konuma en yakın durağı seçiyoruz; durağın numarası ve adresi var burada, buradan doğrudan başka bir yere geçmeden “otobüs nerede?” diyorum ben ve bu duraktan şu anda geçecek… bakın 479 nolu hat, 411-3 nolu hat, 22 nolu hat, 134 nolu hat gibi 417 nolu hat…

turk-internet.com : Ne zaman buraya gelir?

İsmail Keskin :
Bakın, otobüsün plakası, hızı… Şu anda otobüs duruyor, bakın 0 km. ve bu durağa 8 dakika 11 saniye sonra gelecek.

turk-internet.com : Bizim bulunduğumuz durağa mı?

İsmail Keskin :
Evet, seçtiğimiz durağa… Diğer otobüsleri, halk otobüslerini de veriyoruz biz buradan. 35 km hız ile gidiyor bu; otobüs 12 dakika 3 saniye sonra bu durağa gelecek. Şimdi biz bunun bir aşamasında örneğin şu otobüse gitmek istiyorum ben veya şu yakın 8 dakikalık otobüsü görmek istiyorum…

Bakın, bu otobüsü harita üzerinde görelim, bakın bizim seçtiğimiz durağımız burası, konumumuz burası, hattımız burası, otobüsümüz de bu. Şimdi, bakınız konumumuz bu, otobüsümüz. Bu otobüsümüzün bütün bilgileri burada var ve bu otobüsün hareket ettiğini görebiliyoruz. 1 saniye içerisinde konum değiştiriyor. Canlı bir şekilde izliyoruz yani otobüsün nerede (olduğunu), ne zaman geleceğini biliyoruz.

Şöyle bir sloganımız var.. ”Durakta beklemeyin”. Bu program, durakta beklemeye son verdi. Yani, bilin ki, ne zaman durağa otobüs gelecek, ona göre evinizden okulunuzdan çıkın, gidin; hiç beklemeden otobüse binin ve gidin.

turk-internet.com : Bu arada otobüslerde ne tür bir cihaz var bu yazılıma erişmesi için?

İsmail Keskin :
Otobüste GPS’ler var. GPS cihazımız var, otobüsün konumunu alıyoruz biz sadece; otobüsümüzün konumunu bildiğimiz için, programda konumunu gösteriyoruz, durakların konumunu da biliyoruz, onlara birer numara verdik. Dolayısıyla programı kendi ekibimizle yazdık ve Türkiye’de bir ilk. Buna muadil hiçbir program yok. Biz bütün belediyelere de örnek olmasını istiyoruz.

turk-internet.com : Bunu kendi imkânlarınız ile mi yazdınız?

İsmail Keskin :
Tamamen kendi ekibimiz ile.

turk-internet.com : Peki bu ihtiyaç nereden doğdu?

İsmail Keskin :
Öyle bir ihtiyaç… Vatandaşlar şöyle bir şikâyette bulunuyordu; durağa gidiyorlardı, otobüs gelecek diye bekliyorlardı; halbuki 2 dakika önce geçmişti o otobüs. 10 dakika, 20 dakika, 15 dakika bekliyorlardı ve mağdur oluyorlardı. Biz vatandaşın bu mağduriyetini önlemek için durağa gitmesinler, vakitlerini boşa harcamasınlar diye… Çünkü zaman çok önemli şu zamanımızda, devrimizde.

turk-internet.com : Aynen!

İsmail Keskin :
Vatandaşlar bilerek gitsinler ve hiç durakta beklemeden ulaşmak istedikleri yere daha rahat, stressiz bir şekilde ulaşmalarını sağlıyoruz.

turk-internet.com : Çok güzel! İsmail Bey, bunun başka çıktıları da var bence. Şoförleri de kontrol ediyor oluyorsunuz değil mi? Hızlarını mesela ?

İsmail Keskin :
Kesinlikle!

turk-internet.com : Arabayı nasıl sürdüklerini?

İsmail Keskin :
Kesinlikle! Bu projede vatandaşlarımız şunu görüyor: aracın plakasını, aracın hangi yıl üretildiğini. Mesela 2012 model mi, 2013 mü, ondan sonra aracın doluluk oranını da gösteriyoruz. Araç dolu ise, bir sonraki araca baksın istiyoruz.

turk-internet.com : Aracın doluluğunu nasıl biliyorsunuz?

İsmail Keskin :
Aracın doluluğunu, ANKARA KART diye bir uygulamamız var. Akıllı kart. Oradan yolcuların binişlerini de biz takip ediyoruz. Dolayısıyla buradan vatandaşa doğru oranda söylüyoruz ki, dolu ise bir sonraki otobüsü beklesin veya durakta beklemesin evinde beklesin, ona göre çıksın, rahat rahat yolculuk yapsın istiyoruz.

turk-internet.com : Geçenlerde bir haber yayınlandı.. Bursa ile ilgili yanılmıyorsam, bu kartlardan 65 yaş üstü kaybolan yaşlılar, --biliyorsunuz Alzheimer var-- onların da yeri tespit ediliyormuş, değil mi?

İsmail Keskin :
Aynen. Doğrudur çünkü otobüslerimizdeki validatörlerden bu kart geçtiği zaman -her kartın bir ID’si var- o kart hangi validatörlerde kullanılmış, en son nerede kullanılmış bunları biz biliyoruz. Zaten buna göre hat planlamaları yapıyoruz, hat otobüs sayılarını arttırıyoruz. Teknoloji zaten o verileri düzgün kullandığımız müddetçe vatandaş odaklı projeleri ön plana çıkartıyoruz, böylece daha iyi hizmetlerde bulunmaya çalışıyoruz.

turk-internet.com : Benim sorularım bu kadar. Sizin eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

İsmail Keskin :
Bu projenin içerisinde bir-iki modül daha var, birkaç tane daha. Alarm kurulabiliyor. Yani, önceden siz diyorsunuz ki, “ bu durağa 10 dakika ya da yarım saat sonra gelecek olan otobüs gelmeden önce beni uyarsın telefon” diyorsunuz, uyarabiliyor.

En önemli şeylerden bir tanesi de, “sorun bildir”. Fotoğraf çekerek vatandaş sorun bildirebiliyor. İşte, otobüs ile alâkalı, durak ile ilgili, şoför ile ilgili şikâyetler, aracın eskiliği, yeniliği, temizliği, her şeyini bize oradan iletiyor, doğrudan kurum genel müdür dahil olmak üzere, genel müdür yardımcısı dahil olmak üzere, ilgili daire başkanları da görüp anında müdahale ediyoruz. Bu, birebir vatandaşın kurum ile ilişkisini kurmaktır.

turk-internet.com : Teknolojiyi çok yararlı bir şekilde kullanıyorsunuz!

İsmail Keskin :
Aynen! Bununla birlikte Ankara’da ABB Trafik diye bir uygulamamız daha var. Yine kendi ekibimiz ile yazdık. Bulvarlardaki, yollardaki trafik yoğunluğunu biz söylüyoruz, gösteriyoruz oradan vatandaşa, ona göre daha uygun yolları tercih ederek, rahat ulaşsınlar diye. Bunun içerisinde 50’nin üzerinde kameramız var; canlı izleyebiliyorlar aynı zamanda. otobüs hatlarını da oraya koyduk. Otobüsün kilometresi ile yolun akışkanlığını kıyas yapsınlar diye. Böyle bir uygulamamız var, bunu da marketlerden ücretsiz indirebiliyorlar.

turk-internet.com : Teşekkür ederiz İsmail Bey!
Yazan: Fusun S.Nebil      30 Ocak 2015, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz