20 Mayıs 2018, Pazar   |   English
Apple Şimdi de Tim Cook'un 'Eşcinsel Olduğu' Açıklamasıyla Gündemde
Yazan: Mehmet Tasnikli      31 Ekim 2014, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
Cook'un cinsel tercihleri bir müddettir konuşuluyordu. Mesela 1 sene kadar önce, cinsel ayrımcılığa tabi tutulan çalışanlarla ilgili bir kanun konusundaki çalışmalara destek olacağını duyurduktan sonra, geçen kasımda bir üniversitede yaptığı konuşmada, kendisinin de çalışma hayatı boyunca cinsel ayrımcılığa maruz kaldığını belirtmişti. Bunların üstüne, geçen haziranda CNBC'deki bir program sırasında da, bu konu sunucular Simon Hobbs ve Jim Stewart arasında konuşulmuştu. Ama Tim Cook ilk defa, cinsel tercihini bu açıklıkla ifade ediyor.

Apple CEO'su Tim Cook, Bloomberg Businessweek'de yazdığı köşe yazısında, kendisinin "eşcinsel" olduğunu, dünyaya "Gay olmaktan gurur duyuyorum ve bunun bana Tanrı tarafından verilmiş en büyük hediye olduğunu düşünüyorum" sözleriyle duyurdu[1].

Cook'un cinsel tercihleri bir müddettir konuşuluyordu. Geçen yıl "en güçlü eşcinseller" listesinde tepedeydi[2]. 1 sene kadar önce de, cinsel ayrımcılığa tabi tutulan çalışanlarla ilgili bir kanun konusundaki çalışmalara destek olacağını duyurduktan sonra, geçen kasımda bir üniversitede yaptığı konuşmada, kendisinin de çalışma hayatı boyunca cinsel ayrımcılığa maruz kaldığını belirtmişti. Bunların üstüne, geçen haziranda CNBC'deki bir program sırasında da, bu konu sunucular Simon Hobbs ve Jim Stewart arasında konuşulmuştu[3]. Ama Tim Cook ilk defa, cinsel tercihini bu açıklıkla ifade ediyor.

Cook, Bloomberg'deki yazısında, kendisini bir aktivist olarak görmediğini ve şimdiye kadar mahremiyetine önem verdiğini ama Martin Luther King'in "başkaları için ne yapıyorsun?" sözünden hareketle, şimdilerde diğerleri için kendisini kurban etmeye karar verdiğini açıklıyor ve "Apple'ın CEO'sunun eşcinsel olduğunun duyulması, kadın ya da erkek, problem yaşayan birilerine yardımcı olacaksa, yalnız olduğunu düşünen birilerine rahatlama verecekse, eşit olduklarına inandıracaksa, o zaman benim mahremiyetimin önemi yok" diyor.

Cook, cinsel tercihini uzun zamandır saklamadığını ama daha önce halkın önünde tartışmadığını belirtiyor ve "Apple çalışma arkadaşlarımın çoğu eşcinsel olduğunu biliyorlar. Bu onların bana yaklaşımını farklı kılmıyor. Tabi ki, yaratıcılığı ve gelişimi seven bir firmada çalışmak şanstır ve bu firmalarda insanlar farklılıkları kucaklar. Ama herkes bu kadar şanslı olmayabilir" diyor.

Cook, eşcinsel olmanın, azınlık olmanın ne anlama geldiğini ve hergün çeşitli azınlık grubundaki insanların çektiklerini anlamayı sağladığını, hayatı zenginleştirdiğini, bu nedenle de tanrı tarafından verilmiş en büyük hediye olduğunu düşündüğünü söylüyor. Cook, çektiklerinin kendi derisinin kalınlaştırdığını, bu nedenle de Apple CEO'su olmayı kolaylaştırdığını da düşünüyor.

Cook, halka açıklama yapmanın kolay bir seçim olmadığı ve mahremiyetin önemli olduğunu da belirtiyor. Hayatının işinin Apple olduğunu ve uyanık zamanlarının tamamını da Apple için harcayarağını söyleyen Cook, müşteriler, çalışanlar, geliştiriciler, hissedarlar ve tedarikçiler için bunu yapacağını da vurguluyor. İnsanlardan kendisini, bir mühendis, bir amca, bir doğa sever, bir fitness çılgını, güneyin oğlu, spor fanatiği ve diğer merakları ile kabul etmesini beklediğini söylüyor.

Ofisine sabahları gittiğinde, Dr.King ve R.F.Kennedy'nin resimleri ile karşılaştığını, kendisini aynı lige koymadığını ama bu resimlere bakarken, kendi üstüne düşenleri yerine getirdiğine, diğerlerine küçük de olsa yardım ettiğine inandığını, adaletin tuğla tuğla örüleceğini ve kendisinin tuğlasının bu olduğunu belirtiyor.

Cook ayrıca, eşcinsel hakları konusunda, hukuki seviyede çalışacakları mesajını da veriyor.


[1] Tim Cook Speaks Up

[2] The Power List 2013

[3] CNBC Host Accidentally Outs Apple CEO Tim Cook As Gay
Yazan: Mehmet Tasnikli      31 Ekim 2014, Cuma      Sayfayı Yazdır         Tavsiye Et Paylaş
  
Eski Haberlerden Bir Tutam
  Bu Kategorideki Son 10 Yazı

  Yorumlar

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Yukarıdaki giriş panelinden giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz